1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. AK PARTİ BÖLÜNÜRSE TÜRKİYE BÖLÜNÜR
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

AK PARTİ BÖLÜNÜRSE TÜRKİYE BÖLÜNÜR

Gülen Cemaatine yakınlığı birçok olaydaki tavrı nedeniyle belirgin şekilde hissedilen Abdullah Gül, Bülent Arınç ve yanlarındaki diğer zevat, AK Parti’yi tehdit eder hale gelmişti. Gül’ün seçim öncesi televizyona çıkıp imalı sözler etmesi, Arınç’ın seçim öncesi “Niyetimiz yok ama kızdırırsanız parti kurarız” açıklamasından sonra seçimin sonuçları çok daha önemli oldu.

Yani biraz kaderci anlayışım fazla olabilir ama AK Parti’nin ve Erdoğan’ın ciddi hatalarına rağmen Allah yardım etti ve ders niteliğindeki bir seçim kaybının ardından yeniden güçlü bir şekilde hükümete geldiler. Böylece içerdeki ve dışarıdaki muhaliflerin de sesi kesildi.

Hüseyin Çelik ve Bülent Arınç geçen hafta yine sahneye çıktılar. Biri CNN’e biri Ahmet Hakan’a konuştu. Arınç’ın ne olduğu zaten belli de, Hüseyin Çelik’in samimiyetsizliğini Ahmet Hakan çok güzel ortaya koydu. Hakan, “Kutuplaşma arttı diyorsunuz ama bu ortam oluşurken siz görevdeydiniz ve sesiniz hiç çıkmıyordu” deyince “Haksızlık yapıyorsunuz” cevabını aldı. Çok da doğru söyledi Ahmet Hakan.

Net hatırladığım için yazıyorum. Birkaç yıl önce Hüseyin çelik, Konya’ya geldiğinde bir yasa tasarısıyla ilgili “CHP ve Cemaat buna karşı çıkıyor, ne diyeceksiniz?” sorusuna Cemaat’i es geçip “Türkiye’de siyaset yaparken CHP ne diyorsa, ne yapıyorsa tersini yapın, mutlaka doğru yapmış olursunuz. Bu tarih boyunca da böyle olmuştur” şeklinde cevap vermişti.

Bu ülkede hala kutuplaşma falan olduğuna inanmıyorum. Yani kutuplar tabii ki var ama bunların radikal uçlar hariç birbiriyle boğaz boğaza girecek durumda falan olduğunu iddia edenler, bunun olmasını isteyen hainlerdir. Hüseyin Çelik’in kendisi de eskiden bastırılmış, sindirilmiş olan muhafazakâr ve İslamcı kesimin siyasi ve toplumsal yaşamda sahneye çıkması nedeniyle bir denge oluştuğunu yani tek kutupluluğun önüne geçildiğini çok iyi biliyor. Laik ve ulusalcı kesimi olabilecek en sert şekilde ötekileştiren kendisi ve arkadaşlarıydı. Bu siyasette zaten normal. Şimdi de çıkmış kutuplaşmadan bahsediyor. Bu kadar da pişkinlik olmaz ki.

Bu isimler Türkiye’nin geleceğine yön verilirken bir anda boşa çıkmanın, kenara itilmenin, siyaseten ölü biri olarak gömülüp mezarlarının terk edilmesinin acısın yaşıyorlar. Tabii dış güçlerin bazı sözde yerli uzantılarıyla birlikte çalıştıkları iddialarına şimdilik inanmak güç. Kendi açılarından doğru bildiklerini yapıyorlar ama büyük yanlış içindeler.

Resmen birkaç cephede savaşırken ülkenin güçlü iktidarını yıpratacak bu tür hareketlerde bulunmak AK Parti’yi değil ülkeyi bölmeye niyet etmek demektir. Güçleri yetmez ama bu heveste olanları iştahlandırıyorlar, o kadar.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdullah Gül ile görüşerek büyük ihtimalle, “Güneydoğu karışık, Suriye’de savaşa girebiliriz. Siz ne yapıyorsunuz?” demiş olabilir.

Umarız anlarlar.  

Bu yazı toplam 298 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.