1. YAZARLAR

  2. Berna Kayacık

  3. AMAN NAZAR DEĞMESİN!
Berna Kayacık / Köşe Yazarı

AMAN NAZAR DEĞMESİN!

‘’Üzerliksin havasın,

Her dertlere devasın,

Ak göz, kara göz,

Mavi göz, ela göz

Hangisi nazar etmişse

Sen onların nazarını boz.’’

 

Küçüklüğümden beri annemin, her üzerlik yaktığında söylediği bu tekerlemeyi hiç unutmadım. Haftada bir üzerlik yakmak bizim evde adeta gelenek haline gelmişti. “Nazar varsa hemen gider” derdi annem. Bahçede yakılan ateşin üstüne atılan üzerliğin, dumanını içimize çektirir, bir de üstünden atlatırdı. Nazarın ne olduğunu bilmiyordum, o yüzden annem ne derse onu yapardım.

 

Anneannemin gözleri yeşil. Annem, ne zaman anneanneme gitsek muhakkak “Ayakkabısının altını işaret parmağınla dokunarak yala.” derdi. Çok kızardım ve de saçma bulurdum. ‘’Toz yutturuyorsun bana’’ diye tepki gösterirdim. Ya da anneannemin evinden bir parça bez alır, onu da evde yakar, dumanını üstümde gezdirirdi. “Renkli gözlülerin nazarları çabuk değer.” der. Tabi zaman geçtikçe benim de nazar konusu ile ilgili malumatım arttı. Artık nazar nedir, kimler nazar eder, nazardan korunmanın yolları nelerdir, her şeyi araştırıp öğrendim.

 

5 Mayıs 2016 Perşembe. Günler öncesi aldığım bir davetiye ve bir de nazar boncuklu hediyem ile iple çektiğim “Emine Esirgenler’in Nazarlık Sergisi”. Açılış saatinden önce üstatla gidip sabırsızlıkla bekledik. Merak duyduğum bir konu olduğu için, haliyle heyecanlı idim.

Vali Muammer Erol, Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ve eşi, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ablası Ayşe Çalık, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Boran’ın katılımlarıyla muhteşem bir açılış gerçekleşti. Emine Hanım açılış öncesi, sergiyi kimse gezmeden bir testiyi, yere atıp kırdı ki hepimiz çok şaşırdık. Meğer nazar varsa çıksın diyeymiş...

Sergide incelemediğim tek bir nazarlık kalmadı. Üstadın da “Konya Folkloru” kitabında nazar konusuna değinmesinden anlaşılacağı üzere ‘nazar’ ile ilgili geniş bilgi sahibi olduğundan, bana engin bilgileriyle rehberlik etti.

Kendi kendime dedim: ‘’Ya Rabbi! Ne eller vermişin, ne güzel beyinler…’’ Emine hanım tek kelimeyle harikalar yaratmış, kimbilir ne emekler harcamıştır; ama değmiş. Yaptığı her bir nazarlığı hayranlıkla inceledim, fotoğraflarını çektim.

Annemin üzerliğinden başka nazara nelerin iyi geldiğini bu sergide fazlasıyla öğrenmiş oldum. Kuran okumak, kuşun dökmek, tütsü yapmak, muska takmak, kilit açmak,  nazarlık kullanmak... Emine hanım da işte tam bunlara göre ‘el emeği göz nuru’ nazarlıklar ortaya çıkarmış, kelimenin tam anlamıyla marifetini konuşturmuş efendim. Sizinle de bu marifetli hanımefendinin nazarlıklarının bir kısmını paylaşmadan yapamayacağım.

Bu nazarlık kapı çelengi olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Malzemeleri; kara ağaç dallarının üzerinde hurma çekirdekleri, iğde dalları, göz boncukları, çan ve tavus kuşunun tüyleri bulunmaktadır. Bu malzemelerin hepsi nazara iyi gelir. En çok beğendiklerimin arasında olan bir nazarlık.

Kilim yanında ki iğde çalısı ve şap kullanarak yapılan nazarlığın saçaklarında keçi artıkları ve boncuklar ilave edilerek süslenmiştir. Şap kem gözlerden etkilenerek eriyip yok olur.

Daha neler neler… Artık iplerle örülmüş parçacıkların üzerine deniz hayvanları, göz boncuğu, çengelli iğne, süslemek için çeşitli taşlar, penez anahtarlar, düğme, üzerlik, çan, ayna parçaları, kozalak, at nalı, kaplumbağa kabuğu gibi objelerin kullanılarak ortaya çıkarılan eşsiz güzelliklerdeki nazarlıklar tam anlamıyla hem göze hem de ruha hitap ediyor.

 

Emine Hanım’ı tebrik ediyorum. Elleriniz dert görmesin. Marifetli ellerinizin bana da geçmesini diliyorum. Bu nazarlıklarla yeni iş imkânları da yarattığınızın bilmem farkında mısınız; ama bence nazarlıklar ile ilgili bir satış yeri çok güzel olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz bu dediğimi değerlendirsek mi?

Bu yazı toplam 1217 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer YazılarıTümü
    ABK Grup
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.