1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. AŞKIN PÎRİ
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

AŞKIN PÎRİ

Aralık ayı Konya için Hz. Mevlana ayı. Daha önce yazmak istemiştim ama iki haftadır elde olmayan sebeplerden ötürü sizlerle görüşmek mukadder olmadı. Kısmet bugüneymiş.
Hz. Pir’in yedi Yüzyıl öncesinden söylediği sözler nasıl oluyor da yıllar içinde yok olup gitmiyor? Nasıl oluyor da bu sözler bu nefesler yedi Yüzyıl sonra hâlâ aynı tazeliği ile çorak gönüllere yağmur olabiliyor? Hangi sır insanları yana döne Hz. Mevlana’nın eşiğine getiriyor?
Hepinizin Konyalılar olarak bu sorulara verilecek cevaplarınız vardır. Buna eminim ama en güzeli onun kendi sesine kulak vermek;
“Men bende-i Kur’ânem, eger cân dârem,
Men hâk-i reh-i Muhammed Muhtârem
Eger nakl kuned cüz in kes ez güftârem
Bîzârem ez u vez an suhan bîzârem.”
Bu canım var oldukça ben Kur’an’ın bendesiyim (kölesiyim) 
Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) yolundaki toprağım 
Benden başkaca bir söz nakledenler olursa 
O sözü söyleyenden de o sözden de şikayetçiyim!..)
★ ★ ★ ★ ★
    Tam da Hz. Peygamber (s.a.v) ‘in yeryüzünü şereflendirdiği Mevlidi Nebi’yi kutladığımız şu günlerde Hz. Pir’in sözleri ne kadar anlamlı değil mi? 
    Ebu Hüreyre’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdu; “ Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz. (Bunlar) Allah’ın kitabı ve sünnetimdir. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce gelecektir. (Hâkim, 1, 93)
    Allah Resulü (s.a.v)’in mübarek sözleri ile Hz. Pir’in sözlerini bir arada değerlendirdiğimizde pek çok soru kendiliğinden cevap buluyor.
★ ★ ★ ★ ★
    Başlığı bilerek seçtim. Hepimizin malumudur ki Hz. Mevlana’nın en fârik vasfı aşkıdır. Aşk insanı Allah (c.c)’a götürüyorsa değerlidir. Aşk insanı Âlemlerin Efendisi (s.a.v)’ne götürüyorsa değerlidir.
     Aşk aşk diyerek O’nu ulaşılmaz bir yerlere oturtup, oluşturduğu öğretiyi, yazdığı kitapları bir kenara bırakırsak zannedersem o zaman büyük haksızlık etmiş oluruz.
    Ondaki aşkı, ondaki muhabbeti anlamak istiyorsak, yüzyıllardır tazeliğini koruyan ve her dem talibi olan o nefesin sırrına ermek istiyorsak yoğunlaşmamız gereken yer sadece sema törenleri değil kendisinin de dediği gibi Kur’an’ı Kerim ve Sünneti Nebevî’dir. Selam ve hürmetlerimle.

Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer YazılarıTümü
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    © Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş