1. YAZARLAR

  2. Bahri Kılınçel

  3. ATEŞBAZ-I VELİ MUTFAK KÜLTÜRÜ GÜNLERİ ÜZERİNE NOTLAR
Bahri Kılınçel / Köşe Yazarı

ATEŞBAZ-I VELİ MUTFAK KÜLTÜRÜ GÜNLERİ ÜZERİNE NOTLAR

Geçtiğimiz günlerde Konya’da Hazreti Mevlana’nın Başaşçısı Ateşbaz-ı Veli adına düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri kapsamında etkinlikler yapıldı. Adına türbe yapılan bu Mevlevi mutfağının piri adına bu güzel etkinliği düzenleyen herkese sonsuz teşekkürler.

Ulusal basından  HaberTürk yazarı Ali Esad Göksel, Vatan yazarı Murat Çiçek, Hürriyet yazarı Müge Akgün, Türkiye yazarı Fuat Uğur, Dünya gazetesi yazarı Faruk Şüyün  gibi değerli gurme ve yazarların davet edilmesi  çok iyi olmuş. Köşelerinde etkinlikle ilgili güzel yazılar yazdılar. Hürriyet yazarı Müge Akgün  " Bacıyan-ı Meram’ın muhteşemliğinden bahsederek " Konya benim için etli ekmek, bamya çorbası ve fırın tandırdır. Ama sanıyorum listeme ilk kez yediğim kayısılı yahni de katılacak" diye yazarken HaberTürk yazarı Ali Esat Göksel " Kadınlar pazarından 7 kilogram peynir almışım, obruk, küflü, keçi ve dahası "  diye yazdılar.

Sohbet ettiğimiz Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur ise "Bir bozkırın ve binlerce kilometrekare çorak arazinin ortasında bulunup da bu kadar yeşillendirilmiş başka bir kent görmedim" diye yazdı. Dünya gazetesinin ünlü  yemek yazarı  Faruk Şüyün ise "Meram , biz manasını biliyoruz, ama "Konyalıca" söyleyecek olursak  ama., arzu, hedef, gaye, tema " anlamlarına geliyormuş" diye  bir yazı  ve  Konya’daki  tarihi evi ve koleksiyonu ile  Konya’nın gururu sayın  Ahmet Ergun'un evini  anlatan çok anlamlı yazı yazdı. Yazarlar  ayrıca Meram Belediye Başkanı sayın Fatma Toru  ile ilgili övücü satırları ve  Bacıyan-ı projesine  hayranlıklarını belirttiler.

Etkinliğe  davet edilen Guardian’ın yemek yazarı Anissa Helou " Yemekleriniz o kadar lezzetli ki, Türkiye’de kalsam her gün on kilometre koşmam gerekir  " diye konuşmuştur. Amerikalı Fransız yemekleri uzmanı Susan Loomis, dünyaca tanına et uzmanı Cüneyt Asan'ın et pişirme şovu  harikaydı.  19 adet kitap yazan, 8 dilde, 100 ülkede satılan kitapların sahibi Ömür Akkor seyircilere tanıtılmadı. Ömür Akkor’un 12 yılda yazdığı  " Selçuklu yemekleri” kitabına ait stant oluşturulup imza etkinliği yapılabilinirdi.

Etkinlik Konya halkına yeterince duyurulmadı, etkinliğin Konya’daki yerel TV’ lerce takip edilememesi yanlıştı. Etkinlik  bir şirkete verilip yayın o şirketin tekeline bırakılmamalı, etkinlik içerisinde  Konya yemekleri  yarışması,   aşçı güzeli, Konya  yöresi ot yemekleri gibi, Konya  bulgur yemekleri gibi ara yarışmalar yapılmalıdır. Selçuklu yemekleri üzerine kitap, tez yazmış akademisyenler etkinliğe davet edilmelidir.

Selçuklu dönemi aşcı kıyafetleri ile sunumlar planlanmalıdır. Dönemin yemek kapları ile sunumlar yapılmalı, etkinlik daha geniş alanda planlanmalıdır. Konya’daki bulgur, mercimek, nohut, makarna ve gıda üreticileri bu alanda minik ikramlar planlamalıdırlar. Bu etkinlik Büyükşehir, Meram, Karatay ve Selçuklu ilçe belediyeleri ile ortaklaşa büyük çapta planlanmalıdır.  Geçtiğimiz etkinlikteki hatalar gözden geçirilerek amatör davranışlardan kaçınılmalıdır. Bu türbeyi 400 yıldır bekleyen Bekleyici ailesinden bahsedilmemesi, o insanların etkinlikte kapının önünde oturarak izlemesi değil bir onurluk ile onurlandırılması gerekirdi

Önümüzdeki etkinliğe Türkiye’nin  en ünlü gurmeleri ve yemek yazarlarından  Güngör Uras, Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Nilgün  Bodur, Nazmiye Özdemir Meriç, Sermet Severöz, Hasan Sabuncu, Mike Norman, Ahmet Örs, Arda Türkmen, Dilara Koçak, Yunus Emre Akkor  davet edilmelidir.  Meram Belediyemiz Konya’daki yerel basın mensuplarını  davet ederek  bu etkinliklerde görülen eksiklikleri ve önerileri sıcağı sıcağına  alarak not etmeli, eleştirilere kulak vermelidir. 

Bu yazı toplam 1429 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş