1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÜNDOĞDU

  3. BİR ÇUVAL DA BİZDEN
Mehmet GÜNDOĞDU / Köşe Yazarı

BİR ÇUVAL DA BİZDEN

Çarşamba günü İstanbul'da bir protesto eylemi yapıldı. NATO'nun Karadeniz tatbikatından dönen ABD'nin savaş gemisi İstanbul'da mola vermiş ve Amerikan askerleri İstanbul caddelerinde dolaşmaya başlamışlardı. Amerikan askerleri para çekmek için bankamatik önüne geldiklerinde elli kadar genç, para çekmek isteyen Amerikan askerlerinin önüne çıkıp onları yaka paça ettiler. Türk gençleri Amerikan askerlerine vurmadılar, sövmediler; yalnızca "yanko go home" diyerek başlarına çuval geçirdiler.

Bu protesto eyleminden sonra TGB Genel başkanı Çağdaş Cengiz "NATO tatbikatından dönen bu askerler, Biji Serok Obama diye karşılanacaklarını sanmış olabilirler. Ancak, bu topraklarda duyacakları tek slogan yanko go home olacaktır… 11 yıl önce Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilerek Türkiye'yi zedeleyen ABD cevabını aldı. Şimdi onlar düşünsün." Diyerek bir basın açıklaması yaptı.

Bu protestodan sonra ABD Büyük Elçiliği "Eşkıyalar tarafından bu saldırıyı rahatsız edici buluyoruz. Barışçıl protestolara saygı duyarız ama bu saldırıyı kınıyoruz." Şeklinde kınama açıklaması yaptı. Türkiye bu açıklamalara tepki gösterdi. Amerikan askerlerinin gemiden çıkmaları yasaklandı. Protestocu gençlerden bazıları gözaltına alındı.

Yanılmıyorsam 1967- 68 yıllarında da İstanbul'da buna benzer olaylar yaşanmıştı. Ünlü 6.filo İstanbul önlerinde demirlenmiş Amerikan askerleri İstanbul caddelerinde hoyratça dolaşmaya başlamışlardı. İstanbul'un en ünlü eğlence yerlerinde yiyip içen, en ünlü fuhuş yerlerinde fuhuş yapan, en ünlü meydanlarında sululuklarıyla vatandaşları rahatsız eden Amerikan askerleri günlerce her türlü rezilliği yaptılar. Devrimciler 6. Filonun İstanbul'a gelmesini ve bu Amerikan çıkarmasını protesto etmeye başladılar. Bu protestolara karşı çıkan bir gurup sağcı ve radikal dinciler de bu protestocu devrimcileri protesto etmek için harekete geçtiler. Karşılıklı yapılan bu protestolar kavgaya dönüştü. Her iki taraftan da her gün en az birkaç kişi yaralanıyordu.  Tam bu sıralarda Bugün gazetesi sahibi Mehmet şevket Eygi dindar kesimi olabildiğince kışkırtmış yangına körükle gitmişti. Hatta her gün Sultan Ahmet meydanında toplu namaz kılmaya başlamışlardı. Bugün daha iyi anlıyorum ki; kıbleleri Kâbe falan değil Amerika'nın 6.filosuydu. Bu olaylar haftalarca sürdü. O günlerde yarıyıl tatilini değerlendirmek için İstanbul'da bulunuyordum ve bu olaylara birebir tanık oldum.

O yıllarda siyasal dinci kesim de bugün ülkücüler dediğimiz milliyetçi kesim de ABD yanlısıydı ve ABD'ye hiç söz kondurmazlardı. Bu yüzden bazı duvarlara "6.filo go home" yazılırken bazı duvarlara da "Hoş geldin 6.filo- Hoş geldin Amerika" yazılmaktaydı.

Kimden gelirse gelsin her zaman şiddet ve teröre karşıyım. Belki tartışanlar olabilir. "Koskoca ABD ordusunda iki üç askerin ne suçu olabilir? Asker de bir emir kuludur." Ya da "Bu askerler savaş çıkartması için değil barış için İstanbul'dalar." Diyenler olabilir. Kısmen doğru olarak böylede düşünebiliriz. Ama Türk gençleri kavgasız, dövüşsüz, kansız bir protesto yapmışlardır. 11 yıl önceki çuval olayında sessiz kalan Türkiye'nin sanıldığı gibi tepkisiz olmadığı ABD'lerine gösterilmiştir.

Türk ulusu koyun sürüsü gibi gözükür; ama gün olup ayranı kabarırsa ne uluslar arası ağayı dinler, ne küresel güçlere pabuç bırakır.

Bu yazı toplam 391 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş