1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. BİR MİLLET İSTİYORUM III
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

BİR MİLLET İSTİYORUM III

İki haftadır tarihimizin altın döneminden yani Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminden örnekler vererek atalarımızın gerçekleştirdiği medeniyet yürüyüşünü anlatmaya çalışıyorum.

Fatih Sultan Mehmet ile başlayıp Yavuz Sultan Selim ile devam ettiğimiz seriyi Kanuni Sultan Süleyman ile bitirelim İnşallah…

★ ★ ★ ★ ★

Kanuni Sultan Süleyman’ın Ardından Gelenlere Vasiyeti…

Şanlı ecdadımızdan Kanuni Sultan Süleyman Han, şahsiyet ve karakteri ile yıkılmaz bir imana ve azime sahipti. Onun güç ve takatten kesilmiş olduğu halde iştirak ettiği Zigetvar Seferi, ruhundaki bu büyük karakteri ve iman çağlayanını göstermeye kâfidir.

Devrindeki sayısız sefer ve fütuhatın çoğuna katılmış ve kumanda etmiş bulunan Kanuni, son seferi olan Zigetvar’a çıkacağı zaman, Sadrazam Sokullu huzuruna gelerek:

– Sultanım, ümmete sayısız zaferler hediye ettiniz, yoruldunuz! Ömrünüzü, Âlemi İslam’a vakfettiniz! Bu seferin meşakkatine bu yaşta katlanmanız çok zordur. Bu sebeple siz, İstanbul’da kalıp idareye devam ediniz. Ben, vezirler ve paşalar sefere iştirak edelim. Gözünüz arkada kalmasın, dedi. Ulu Hakan Kanuni, Sokullu’ya dedi ki:

– İyi dinle Sokullu! Bu vasiyetimi, benden sonra gelecek nesle de aktar! Bir padişah, daima askerleri ile birlikte sefere çıkmalıdır. Asker, padişahını yanında görünce şecaati artar. Düşman ise padişah sefere iştirak ettiği için karşısındaki orduyu çok daha güçlü görür. Kuvve-i maneviyesi bozularak cesareti kırılır. Harbi kazandıran asıl saik, manevî kuvvettir! Bizlerin çocuk yaştan beri devlet idaresinde sayısız tecrübemiz vardır. Seferlerde bu tecrübeye acil ihtiyaç duyulan durumlar meydana gelebilir. Anlar, dakikalar çok zaman kaderin akışını tayin eder. Bu sebeple, yaşlı olmama rağmen sefere iştirak edeceğim!

Sarayda kalıp, baş yastıkta ölürsem, yarın mahşer günüde fatih atalarımın huzuruna nasıl çıkabilirim? Sokullu da:

– Karar padişahımındır, mukabelesi ile sükût etti.

Padişah, ilerleyen yaşı sebebiyle aylar süren bir yolculuğu, at sırtında nasıl tamamlayabilecekti? Bunun için, at üstünde dik durabilsin ve askerlere dinç görünebilsin diye sırtına kuşak gibi urgan sardılar.

Sefere başlandı. Mevsim yağışlı idi. Bir ara top arabaları bataklığa saplandı. Hayvanların gücü, topları bataklıktan kurtaramıyordu. Ordu ilerlemişti; o civarda birkaç asker ve paşa vardı. Sultan emir verdi:

– Bütün yüksek rütbeli erkan, paşalar dahil, herkes bataklığa girsin, top arabalarına omuz versin!

Hepsi paçalarını sıvayıp bataklığa girdiler. Top arabaları, o manevî heyecan ile bataklıktan çıkarıldı. Sultan, vak’anüvise (tarih yazıcı) dönüp dedi ki:

– Yaz! Gelecek nesil ibretle okusun ve tatbik etsin! Kanuni’nin paşaları ve vezirleri bataklığa girdi. Top arabalarına omuz verdiler. Bir facia, Allah’ın izni ile böylece atlatıldı.

Kanuni, burada kendisinden sonra gelecek nesillere, çok güzel bir örnek davranış bırakmış oluyordu. Tarih boyunca idarecilerin yüksek seviyede bulunduğu zamanlarda halk da zirvede olmuştur. Çünkü idarecilerle idare edilenler arasında bir benzeşme olur.

★ ★ ★ ★ ★

Yeniden aynı şeyleri düşünen, aynı hisleri paylaşan, Dünyaya örnek bir millet olabilmemiz ve yeniden büyük bir medeniyet kurabilmemiz için bu örneklere çok ihtiyacımız var. Çünkü insanlar ve toplumlar şahsiyet ve karaktere hayrandır ve hayran olduğunu taklit etmeye meyillidir. Taklit edilecek ardından gidilecek başta Hz. Peygamber (s.a.v) olmak üzere hem İslam tarihinde hem de Türk İslam tarihinde o kadar çok örnek var ki, yeter ki biz bu örneklerle gençlerimizi buluşturalım. Onlara inanalım ve güvenelim.

Yazımızı, serinin başında Mehmet Akif merhumdan alıntıladığımız sözle bitirelim; Bir zamanlar bizde Millet hem nasıl Milletmişiz, gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz. Dedik ya fazla söze ne hacet… Selam ve hürmetlerimle

Bu yazı toplam 755 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş