1. YAZARLAR

  2. Berna Kayacık

  3. BU ÜLKEYE ‘’GENÇ KUŞAK’’TA SAHİP ÇIKTI!
Berna Kayacık / Köşe Yazarı

BU ÜLKEYE ‘’GENÇ KUŞAK’’TA SAHİP ÇIKTI!

Hz. Âdem’in, Hz. Havva’nın, Hz. Muhammed’in, Sultan Alparslan’ın, Alaeddin Keykubad’ın, Fatih Sultan Mehmet’in, Mehmet Akif’in, Ziya Gökalp’ın, Halide Edip Adıvar’ın, Kemal Tahir’in, Atatürk’ün ve Halil İnalcık’ın evlatlarıyız biz. Duyuyorum ki çağımız gençliğini biraz fazla eleştirmiyor muyuz?(!)

Eleştiri yapılabilir; bizler eleştiriye açık gençleriz; fakat eleştirinin nasıl yapılması gerektiğini bilmeden olmaz değil mi. ‘’Eleştirinin olmazsa olmazı kişinin karşısındakinden daha üstün özelliklere sahip olabilmesidir’’. Rakibini küçük görerek eleştiri yapamazsınız. Kusura bakmayın da benim kuşağım kendini ne ezdirir; ne de yaptığınız eleştirilerin altında kalabilir.

Bir kere şimdi ki kuşak daha bilinçli yetiştiriliyor. Sizin zamanınızda ana sınıfına gitmek bir lüks sayılırken, bizim zamanımızda ana sınıfı zorunlu hale getirildi. Eğitim çok küçük yaşlarda alınmaya başlandı. Evet, oyun döneminde ki çocuğun üstüne bu kadar gidilmemesi gerektiğini bende biliyorum; ama Avrupa’da ki çocukların nasıl yetiştiğine bakarsak neredeyse çocuk konuşmaya başlar başlamaz eğitime başlıyorlar. Yani onlarınkinin yanında biz geç bile kalmış oluyoruz.

Sevgili büyüklerim! Gençler gözünü açtı. Daha önceki kuşaklarda memur olmak bu kadar zor değilken yine de memur olmak istemeyenler onlardı. Babam anlatırdı ‘’kızım bizim zamanımızda ilkokuldan çıkınca sorarlardı ne olmak istersiniz? Öğretmen, doktor, makinist; ama biz değerlendirmeyi bilemedik. Dedik ki biz çiftçi çocuğuyuz çiftçiliğe devam etmeliyiz diye’’. Ah Ah keşke bizi zamanımızda öyle olsa diyeceğim; ama şimdi ki zaman daha iyi. En azından meslek becerilerini kazanmadan meslek sahibi olamıyoruz.

Ben önceki kuşakları eleştirmiyorum; çünkü eleştiriyi yaparken o zamanın şartlarını düşünüp öyle yapmalıyız ya bende öyle yapıyorum. Önceki kuşak zamanı bizim zamanımız kadar lüks özelliklere sahip değildi. Her kuşağın içinde o kuşağı rezil eden, boş vermiş, saygısız kişiler muhakkak ki var, şimdiki kuşakta olduğu gibi; ama herkesi aynı kefeye koymamız hiç doğru değil. Saygısız, boş vermiş, rezil eden kişileri oturur düşünürsek ve onlarla değerlendirme yaparsak hayat zaten yeterince zor, iyice kendi dünyamızı kendimize zehir etmiş oluruz.

Çağımız gençleri gerçekten durumun ciddiyetinin farkındalar. Ülkemiz için bir şeyler yapılması gerektiğini biliyorlar ve uğraşıyorlar. Öncelikle durumun eğitim olduğunu ve özellikle yabancı dil eğitimine yönelme yüksek. Sadece üniversite okumakla da eğitimin son bulunmayacağının farkındalar daha yükselme çabası içindeler ‘’benim gibi’’. Rekabet bizim çağımızda daha fazla. Bir arkadaşım anlatmıştı ‘’Komşusunun kızı onu hırs edinmiş o kadar hırs edinmiş ki üniversitede bile o Fen Bilgisi Öğretmenliği okuduğu için oda gidip Fen Bilgisi Öğretmenliğini kazanmak için çabalamış ve kazanmış sonra arkadaşım atanınca diğeri yine hırs edinmiş o da atanmış’’. Durumu sonucu olarak değerlendirince çok güzel bir şey değil mi? Keşke hepimiz böyle hırslar edinsek.

‘’Şimdiki kuşağın değerini bilmeliyiz. Olumsuz eleştirilerle onların heveslerini kursaklarında bırakmayalım. Sadece bir iş sahibi olmak için okumayalım. Ülkemize faydalı olunabilecek durumlar yaratmalıyız. İyi bir iş, lüks bir hayat bizim mutlu olmamız için yeterli şeyler değil. İyi şartları kendimize oluşturalım ki ülkeye de katkımız olsun. Bizim de ülkemizde yukarıda ki saydığım mübarek kişiler gibi isimlerimizin izleri kalsın. Gelecek kuşağa ikramlıklar hazırlayalım’’.

Buradan büyüklerime sesleniyorum. Siz merak etmeyin genç kuşak sizin yüzünüzü kara çıkartmayacak. Bir bilseniz ülke için ne kadar uğraşıyoruz. Bir bilseniz aramızda ne kadar ‘’Cumhurbaşkanı’’ olmak isteyen bu ülke de insanlarını nasıl refah içinde yaşatıla bilinir, bu yaşlarda bizler de düşünüyoruz. Yolun başındayız daha, bize köstek değil destek olun. Yakın zamanlarda hükümetimize nasıl sahip çıktımızı siz büyüklerimizin yanında olarak sizlere bunları gösterdik ve diğer dünya ülkelerine de göstermek istiyoruz ve biz buna hazırız. Bizler sadece bilgisayar oyunu ya da lüks telefon meraklısı gençler değiliz. Türk milletinin ‘’imanlı çılgın Türk’’ kanı bizde de var ve o kan bizim yerimizde durmamamızı neden oluyor. Emin olun ki büyüğümüzü küçüğümüzü çok iyi bilen ve saygısızlık ve sevgisizlik yapmayan bir kuşağız. Bizi sadece olumsuz görünen taraflarla değerlendirerek kurunun yanında yaşları da yakmayın. Bizlere güvenin…

Araştırmalarıyla, becerileriyle, zekâlarıyla yükselmeyi bekleyen gençlerimizin ellerinden tutalım. Azarlamakla ve sadece eleştirmekle ellerinize hiç bir şey geçmez. Sakın yanlış anlaşılmasın bizim çağımızın eleştirilecek hiç bir şeyi yok demiyorum elbette var; ama bunu sadece eleştiri yaparak gençleri köreltmeyelim. Önlerine engel olmayalım. Yürüyecekleri yollarda onların önlerinde değil ya yanlarında, ya da arkalarında olalım.

Bu ülkenin çocukları büyüklerini sayıyor ve küçüklerini de sevip sahip çıkıyor. Gençliğe hitabemizi ve andımızı biran bile aklımızdan çıkartmıyoruz.

SAYGILARIMLA ve SEVGİLERİMLE…

Bu yazı toplam 997 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.