1. YAZARLAR

  2. Arif AYTÜRK

  3. Çalışanın dünyası
Arif AYTÜRK / Köşe yazarı

Çalışanın dünyası

Emekli aylığı alanların   yurt dışında çalışmaları halinde aylıklarının kesilip kesilmeyeceği

 Yut dışında çalışan Türk Vatandaşlarının 3201 sayılı Kanuna göre yurt dışı borçlanması yapmak suretiyle, yurt dışındaki hizmetlerini Türkiye’de sosyal güvenlik kapsamında değerlendirmeleri mümkün bulunmaktadır.

Bu kapsamda Yurt dışında bulunan Türk Vatandaşlarına Türkiye’den yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için, yurt dışında çalışmamaları, bu ülkelerden herhangi bir sosyal destek ödemesi almamaları zorunludur. Esasen Türkiye’ye kesin dönüş yapmak suretiyle yaşlılık aylığına hak kazanacak olan bu kimselerin, kesin dönüş kavramı yumuşatılmış ve yabancı ülkede çalışmamak ve/veya sosyal destek ödemesi almamak şekline dönüştürülmüştür.

Bu uygulamanın tam tersi bir uygulama da Türkiye’deki çalışmaları ve yurt içi hizmet borçlanmalarına dayanarak Türkiye’de malullük ve/veya yaşlılık aylığı almakta olanların yurt dışında çalışmaları halinde bağlanan aylığın kesilip kesilmeyeceği hususudur.

Türkiye’de emekli olup,yurt dışında çalışanların aylıklarının kesilip kesilmeyeceği hususunda, ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce veya sonra  sigortalı olma durumu rol oynamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nca  yayımlanan 2014/22 sayılı Genelge ile bu duruma açıklık getirilmiştir. ;

      1-01.10.2008 tarihinden  önce aylık bağlanan kişiler

01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundan önce yürürlükte bulunan sosyal güvenlik Kanunlarına göre(506,1479,2925,2926,5454 sayılı Kanunlara göre) bağlanan malullük ve yaşlılık aylıkları, söz konusu kanunlarda aylıkların kesileceğine dair bir düzenleme yer almadığından kesilmeyecektir. Yani 01.10.2008 tarihinden önce Türkiye’deki çalışmaları nedeniyle kendilerine aylık bağlanan kişiler yurt dışında çalışmaya başlamaları halinde aylıklarını almaya devam edeceklerdir.

      2-01.10.2008 tarihten sonra aylık bağlanan kişiler

01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olup, 2008/Ekim ayından sonra tarafına 5510 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesine göre malullük veya yaşlılık aylığı bağlananların ülkemizle sosyal güvenlik sözleşmesi olan yahut olmayan  ülkelerde çalışmaya başlamaları halinde aylıklarını almaya devam edeceklerdir.

 

      301.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olup 5510 sayılı Kanuna göre aylık bağlanan kişiler

01.10.2008 tarihinde 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Kanun’da, 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olan kişilerden malullük veya yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra yabancı ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların aylıklarının kesileceğine dair açık hüküm bulunmaktadır. Buna göre, yabancı ülke ile sosyal güvenlik sözleşmesi olup olmadığına bakılmaksızın, bu Kanun hükümlerine göre ilk defa sigortalı olduktan sonra malullük veya yaşlılık aylığı bağlananların yabancı ülkelerde çalışmaları durumunda aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesilecek bu durumdaki kişiler yabancı ülke mevzuatına göre çalıştıkları sürece Türkiye’den bağlanan aylığı alamayacaklardır.

 

Bu yazı toplam 320 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş