1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk yoğun bakımlarındaki yatak sorununa neşter
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Çocuk yoğun bakımlarındaki yatak sorununa neşter

Çocuk yoğun bakımlarındaki yatak sorununa neşter

Konya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz, çocuk yoğun bakım ünitelerinin yatak sayısının artırılacağını söyledi.

Ülkemizde mevcut yoğun bakımlarının iyileştirilmesi ve yetersiz yatak kapasitesinin ihtiyaca cevap verebilecek düzeye çıkarılması için yapılan çalışmalar kapsamında Konya’da da sağlık alanında ihtiyaca cevap verebilmek için gerekli olan çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Özellikle çocukların sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir önem arz eden Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri, önemli bir rolü üstleniyor. Ülkemizde son yıllarda çocuk yoğun bakım alanlarının öneminin artması, hizmetlerin de yeterli düzeye gelmesini zorunlu hale getiriyor. Çocuklara yönelik yoğun bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalar kapsamında Konya, çevre illere de hizmet veren bir sağlık üssü olmaya devam edecek. Önemli bir rolü üstlenen çocuk yoğun bakım üniteleri, Konya’da, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kapsamında olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6 yatak ile hizmet verirken, üniversite hastanelerinde toplam 24 yatakla, özel hastanelerde ise toplam 5 yatak ile hizmet veriyor.  Peki, Konya ilinde çocuk yoğun bakım ünitelerinde toplam 35 yatak ile verilen hizmetler ne kadar yeterli ve bu yatak sayılarının artırılması gerekiyor mu? Konuyla ilgili açıklama yapan Konya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz,  Konya ilinde toplam 35 yatakla verilen hizmet kapsamında bütün hastanelerin ortak değerlendirildiği zaman çocuk yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranlarının yüzde 60-65’i geçmediğini belirtti. Bu kapsamda Konya’da çocuk yoğun bakım ünitelerine, üniversite hastanelerinde acil bir ihtiyacın olmadığını söyleyen Darılmaz, sadece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerde çocuk yoğun bakım ünitelerinde yüzde 90 oranında bir doluluğun söz konusu olduğunu ifade etti ve bundan dolayı çocuk yoğun bakım ünitelerinin yatak sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNİN YATAK SAYISI ARTIRILACAK

Çocuk yoğun bakım ünitelerinin yatak sayısının artırılması için Kamu Hastaneleri Birliği olarak Sağlık Bakanlığı ile gerekli olan çalışmaların yapıldığını belirten Konya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu Hastanelerinin yeni doğan yoğun bakımla ilgili birinci basamak yoğun bakım ünitesi olmak üzere 22 yatağı var. İkinci basamak yoğun bakım ünitesi 6 yataklıyken,  üçüncü basamak yoğun bakım ünitesi ise 51 yataktan oluşuyor. Yani toplamda yeni doğan çocukla ilgili 79 yatak bulunuyor. Bu yüzden yeni doğan çocuklar grubunda doluluk oranları fazla değil ve bu sayı yeterli. Ayrıca yeni açılacak hastaneler ile birlikte bu sayı biraz daha artacak.”

YÜZDE 90 ORANINDA BİR DOLULUK SÖZ KONUSU

Kamu Hastaneleri olarak çocuk yoğun bakım ünitelerinde yüzde 90 oranında bir doluluğun olduğunu söyleyen Darılmaz, “Genel olarak Konya ilini ele aldığımız zaman çocuk yoğun bakım ünitelerine acil ihtiyacın olmadığı görüyoruz fakat kamu hastanelerinde yüzde 90 oranında bir doluluk olduğu için Sağlık Bakanlığı’na Eğitim ve Araştırma Hastanemiz için ek olarak üçüncü basamak yoğun bakım ünitesi ihtiyacımızı bildirdik. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şu anda 6 yatak ile hizmet veriliyor ve bu sayıyı 15’e çıkarmak istiyoruz. Ayrıca yeni aldığımız hastane ile birlikte kadın, doğum ve çocuk hastanesi yapacağımız yer içinde 15 yataklı daha çocuk yoğun bakım talebimiz oldu. Şu anda 6 yataklı olan çocuk yoğun bakım üniteleri inşallah 30 yatağa çıkacak” şeklinde konuştu. 

KONYA SAĞLIKTAKİ 2023 HEDEFİNİ 2017’DE ELDE EDECEK

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde sadece çocuk yoğun bakım üniteleri için 20 ek yatak daha istediklerini söyleyen Darılmaz, “ Bu da, Konya’da toplamda 35 olan bu sayının 55’e çıkması demektir. Yine bunların hepsi ikinci ve üçüncü basmak çocuk yoğun bakım üniteleri olacak. Şunu da belirtmek istiyorum. Konya’da spesifik brançlar dışında (çocuk kalp cerrahisi gibi), çocuk yoğun bakım ünitelerinin, ihtiyacı karşılamadığından dolayı çocukların başka illere sevk edilmesi gibi bir durumda söz konusu olmadı. Ancak 2023 hedefleri düşünüldüğünde Konya’mız için şimdiden gerekli olan önlemleri almaktayız. Gerekli olan çalışmalarla önlemlerle, bizler 2023 hedefini inşallah 2017 yılında elde edeceğiz” dedi. (Kader Eşiyok) 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş