1. YAZARLAR

  2. Berna Kayacık

  3. DEFTERİME ALDIĞIM KISA NOTLARIM
Berna Kayacık / Köşe Yazarı

DEFTERİME ALDIĞIM KISA NOTLARIM

Bal, arılara aittir. Arılar, acı çiçekleri, tatlı bal almaya mecbur kılar. Eğer içinizde, karşılaştığınız her yeni durumu olumsuzluk, bezginlik olarak karşılayan ikinci bir şahıs varsa, ona ‘’Artık bana karışma’’ deyip yolumuza devam etmeliyiz. İçinizde umut tohumları yeşertin.

Bir Çin atasözü ‘’Rotası olmayan geminin yelkenlerini dolduracak rüzgâr yoktur.’’ Yeteneklerimizi bilip, hedeflerimizi saptayarak ve imkânlarımızı kullanarak yapacağımız işi hakkıyla yapmalıyız. Bu konuda biz en güzel örnek Goethe’dir. Yeteneklerini sonuna kadar zorlayan bu insan, sanatta, bilimde, siyasette ve daha birçok dalda güzel eserler vermeye çalışmıştır.

‘’Ne yapalım, olmasa da olur’’ anlayışı, inanmamış gönüllerin lafıdır. Eğer bir işi yapmak istiyorsak, onu büyük bir aşkla istemeliyiz. İstemesini bilmezsek alamayız.

Meşakkatli işlerin sonunda sevinç vardır. Dağına göre kar yağar bunu bilelim. Eğer bir şeyi istiyorsak onun getireceği bütün sıkıntılara razıyız demektir ve gücümüzün dışında bir yük de omuzlarımıza yüklenmez.

Hayatlarını sadece hedeflerine, kilitlemiş ideallerinden ödün vermeyen insanlar, başarıya ulaşabilirler. Sultan Murat Hanın oğullarına vasiyeti iki kelimelik ‘’Attan inmeyesiniz’’ lafıdır. İdeallerin esaretinde yaşamayı bilenler ideallerindeki hürriyeti bulmuşlardır.

Yapacağınız işlerden galip ayrılmayı istiyorsanız, kendinizi galibiyet için programlayın. Başarıya programlanmış her insan başarıyı yakalayacaktır.

‘’Dostlarınızı kendi cinsinizden ve akıllı olanlardan seçiniz’’

Peşin hükümlü olmaktan kaçınalım. Halledebileceğimiz bir işin ilk denemesi başarısız olunca onun hakkında peşin hükümlü davranıp o yeteneğimizin körelmesine neden olabilir.

Kaybetmemek. Kaybettiğini de tek başına arayacak gücü kendimiz de bulmalıyız. Kendi işimizin başkası tarafından iyi bir şekilde yapılması biraz zor, istisna olanlar var tabi.

Başladığımız bir işi, bilgili şekilde yaparsak bitirebiliriz. Bilgisizce körü körüne yapılan bir işten hayır beklenmez. Bize düşen en önemli şey kitap okuyup, bilgi dağarcığımızı genişletmemizdir.

Başkalarına karşı tavırlarımızda her zaman ölçülü davranmalıyız. Nerede başlayıp, nerede durulacağını bilmek bir fazilet işidir.

Gelir ve giderlerimiz dengeli olmalı. Hesabını bilen dengeli yaşamayı da bilir.

Hayatımızda birçok rakiple karşılaşabiliriz. Kendi kuvvetlerimizi kullanırken karşı kuvvetleri de lehimize çevirebilmek için uzlaşma yoluna gitmeliyiz. Uzlaşma tam anlamıyla kendimiz savunmadır ve bunu yapmak bizim hakkımızdır.

Hayattan ne istediğimizi hep iç dilimiz karar verir daha sonra dış görünüşümüz.

Herkes inandığı gibi yaşamalıdır. Bu örnek bir yaşam biçimidir.

Kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak istiyorsak onu tamamen içimizden söküp atmalıyız. Geçici çözümler hiçbir zaman sonuç vermez.

Gerçek mutluluk, insanın kendi üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmesiyle olur. İnançları doğrultusunda yaşayan her insan kendisini rahat ve huzurlu hissedebilir. Böyle yapmadığı halde kendisini mutlu hissedenler vurdumduymaz insanlardır.

Hiç kimse kendi yanlışı görmek istemez. Böyle durumda başkası tarafından eleştirilmek isteyen, başarıya ilk adımı atmış demektir. Daha da önemli olanı kişinin kendisini eleştirmesidir.

Yahya İbn-i Hubeyde ‘’Korunması için gayret göstermem gereken en değerli varlığım zamandır. Fakat görüyorum ki en kolay kaybettiğim şey de odur.’’ Zamanımızı herkes parça parça götürebilir ama hiç kimse geri vermez. Onun için zamana karşı kıskanç olmalıyız.

Fertler devlet için değil; devlet fertler içindir.

Hayallerinizde engeller olmasın. Bazen ‘’Korktuğum başıma geldi’’ deriz. Aslında başımıza gelen belanın tüm iç şartlarını biz hazırlamış ve belayı mıknatıs gibi çekmişinizdir.

Odasındaki Osmanlı Devleti haritasını ‘’ufkumu daraltıyor’’ diyerek kaldıran ve yerine dünya haritasını asan düşünce ve eylem adamın sınırlarını tespit etmek çok güçtür.

Birisi bir şirkette genel müdür olan kardeşini ziyarete gitmiş. Bir odada beraber oturup sohbet ederlerken kendisine doğru gelen tüm ziyaretçilere kardeşini göstererek ‘’Genel müdür o’’diyormuş. Bunun sebebi kardeşinin kendisinden daha şık giyinmesiymiş. Evet, iletişimde imaj da bazen çok şey anlatır.

Her şeyden önemlisi ilişkilerde samimi olmaktır. Samimiyet, davranışlarımızda istikrar kazandırdığı gibi, bizi beklenmeyen tepkiler gösteren çekinilecek bir insan olmaktan da korur.

Hz. Muhammet(s.a.v.) şöyle diyor: ‘’Çok övgü dinlemekten sakının. Zira çok övgü boğazlamaktır. Övgülerin tesiri altında alınan kararlar sağlıklı olmaz.’’

Bu yazı toplam 13323 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.