1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Dil bütünleştirir”
Gündem Haberleri

GÜNDEM

“Dil bütünleştirir”

“Dil bütünleştirir”

Murat Ateş, insanların Türkçe’ye karşı kompleks içinde olduğuna değinerek, iş yerlerine ve çocuklara Türkçe isim verilmesi gerektiğini vurguladı. Ateş, Türkçe eğitiminin yetersiz olduğunu ve bazı çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi

Dili “Ses bayrağı” olarak niteleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Murat Ateş, Türkçe’nin az sözle güçlü anlatımlara sahip olduğunu kaydetti. Bunun diğer dillere göre güç göstergesi olduğunu söyleyen Ateş, Türkçe’nin etki alanının yetersiz olduğunu, bunun da devletin gücüyle ilişkisine değindi. İnsanların Türkçe’ye karşı kompleksi olduğuna vurgu yapan Ateş, “Çocuklarımıza isim verirken Türkçe olmayan adlar koyarak bunu bir marifet sanıyoruz. Aynı şekilde iş yerlerimizin tabelalarına da yabancı isim yazıyoruz. Bu duruma karşı duyarlı olmayı bırakın menfi bir tutum içindeyiz. Türkçe isim vermek insanlarda aşağılık duygusu oluşturuyor. O dili konuşanlar bile bu isimleri görünce komik buluyor. Dil bir medeniyet ölçüsüdür. Bu nedenle dilimizi muhafaza etmeliyiz. Bunun için yasalarla bazı adımlar atılabilir” dedi.

ATEŞ, “ORTAK ALFABE İÇİN ÇALIŞILIYOR”

Dil konusunda eğitimin de yetersiz olduğuna dikkat çeken Ateş, “Eğitim dilinden asla taviz vermemeliyiz. Dil bizi bütünleştirir. Dil bozulduğu zaman toplumda bozulur. TİKA ve Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında çalışmaları var. Bunun yanı sıra Azerbaycan başta olmak üzere birçok devletle ortak alfabe çalışmaları devam ediyor. Ayrıca dilimize yeni giren yabancı kelimelere karşılık Türkçe anlamlar buluyoruz. Dil bayramlarında konunun akademik boyutta değil de sosyal medyada bile konuşulması dile verilen önemi gösterir. Bunların yanı sıra okullarda eğitim sıkıntımız var. Türkçe’yi okullarda doğru bir şekilde öğretmeliyiz. Dil üzerine eğitimler tamamen sınav üzerine kuruldu. Bu nedenle iki satır yazı yazamayan, konuşamayan insanlar var. Oysa dil düşüncenin somut halidir” diye konuştu.

ATEŞ RAKAMLARLA TÜRKÇE’Yİ ANLATTI

Türkçe’nin zenginliği hakkında da bilgi veren Ateş, “Türkçe Yunus Emre’nin, Fatih’in Kutadgu Bilig’in dilidir. Söylenmiş bütün güzel sözler Türkçe’dir. Bunlar bizim mirasımızdır. Dünya’da 220 milyonun üzerinde kişi ile en çok konuşulan 5’inci dildir. Türkçe’nin müthiş bir müzikal özelliği vardır. İnsan anatomisine en uygun dildir. Dünyada en eski dillerden biridir. Türkçe’de 616 bin 767 söz varlığı, 2 bin 396 atasözü, 11 bin 203 deyim ve 232 bin ağızlar sözlüğü var. Ayrıca sözlüğümüze katmayıp konuştuğumuz argo kelimeler var. Herkes 200-300 kelimeyle konuşuyoruz diyor. Sadece biz değil diğer ülkelerde aynı sayıda kelimeyle konuşuyor. Diğer kelimeleri bilmiyorum diyenler var. Bu Türkçe’nin değil onların suçu. Günümüzde Türkçe’yi en doğru şekilde kullanan halk aşıkları var” ifadelerini kullandı. (İlyas Şen)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş