1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Doğduğu yer değil doyduğu yer önemli”
Gündem Haberleri

GÜNDEM

“Doğduğu yer değil doyduğu yer önemli”

“Doğduğu yer değil doyduğu yer önemli”

Köyden kente göçün nedenlerine değinen Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya’nın 15 ilçesinin taşlık olduğuna dikkat çekti. Ataiyibiner, tarımda işgücüne ihtiyaç duyulmadığına vurgu yaparak, tarımsal nüfusun yüzde 30 olduğunu kaydetti

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, ailelerin sahip olduğu arazi miktarının ekonomik olarak yetersizliğine vurgu yaptı. Kırsal kesimden şehre göçün altında sosyo ekonomik nedenlerin olduğuna değinen Ataiyibiner, “Türkiye hızlı nüfus artışı ve ekonomik durumlar ilerliyor. Arazi daralmakta ve ters orantıda gelişmekte. Arazi kişi sayısına göre küçük parçalara ayrılıyor. 100 dekarlık alan sulu tarımda bir aileyi geçindirirken arazi bölününce geçindirmiyor. Özellikle taşrada Konya arazileri dar. 31 ilçenin 15’i taşlık alandan oluşuyor. Toprak koruma kanunuyla arazi koruma sağlanmaya çalışıldı. Bu nedenlerden dolayı köylerden şehirlere göç hızla arttı. İnsanlar doyduğu yer olmadığı zaman doğduğu yeri terk etmek zorunda kalır” değerlendirmelerinde bulundu. Devlet destlerine de değinen Ataiyibiner, “Arazi ölçekte geçim standartlarının altında olduğu sürece devlet desteği bir şey ifade etmez. Verilen destek üretime göre veriliyor. Üretmeyen insana köyde kalması için destek verilmez. Destek üretimi destek amaçlı tarımsal üretimin artması için verilir” dedi.

“NÜFUS GEÇİŞİ FARKLI YÖNTEMLERLE OLACAK”

Organik tarımın insanların ekonomik düzeyine katkı yaptığına değinen Ataiyibiner, gıda israfına dikkat çekti. Ataiyibiner, “Köyden şehre nüfusun durması mümkün değil. Şehirden köye de mutlaka nüfus gidecek. Gelişmiş ülkelerde köy nüfusunu zenginler, şehir nüfusunu ise fakirler oluşturuyor. İlerleyen yıllarda Türkiye’de şehirlerden köye nüfus geçişi farklı yöntemlerle olacak. Organik tarımla birlikte hem şehirden köye dönen insanların hem de köydeki insanların ekonomik durumu iyileşiyor. Burada köye dönecek olan kesim de tarımla uğraşan nüfus olacak. Bunun nüfusa oranı milyonda bir denilebilir. Günümüzün gereksinimi şehir hayatını gösteriyor ama herkes köyde yaşamak ister. Şehirlerde tüketilmeden çöpe giden gıda oranı yüzde 30 civarında. Ürün çeşitliliğinin artması, tüketim boyutunun artması ve ekonomik gelişmeler buna neden oluyor” diye konuştu.

TARIMDA VERİM YÜZDE 100 ARTTI

Tarımsal nüfusunun azalmasına rağmen üretimin arttığını kaydeden Ataiyibiner, “İşgücüne köylerde ihtiyaç duyulmuyor. Bu nedenle bir süre daha köylerden kente göç devam edecek. Yüzde 30’lara varan tarımsal nüfus var. Bunun sebebi ekonomik üretim, arazi yapıklaşması, makineli tarım. Bunların tarımsal bütünlüğü ve altyapısı tamamlandığı zaman Konya’da tarımsal nüfusun yarısı köyden şehre göçmüş olacak ve bu 10 yıl içinde gerçekleşecek. Buna rağmen üretim azalmış değil. Aksine daha da artıyor. Kuru ve sulu alanlarda verim yüzde 100 arttı. Arazi aynı ama birim alanlardan verim artıyor. Bunun nedeni makineli tarıma geçişin ve bilgi çağında gübre, tohum kullanımı su tüketimi ile birlikte veri artışı sağlandı. Köy nüfusunun azalması ‘üretimi düşürdü’ gibi bir algı doğru olmaz. Hayvansal ve bitkisel üretimimiz her geçen yıl sürekli artıyor. Köylerden şehre göçün nedeni üretimin azalması değil sosyo-ekonomik şartların ve arazi ölçüsünde işgücünün azalmasıdır” ifadelerini kullandı.

İlyas Şen

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş