1. YAZARLAR

  2. Bahri Kılınçel

  3. EĞİTİM EMEKÇİSİ İ. HAKKI TONGUÇUN İSMİNİ NEDEN SİLDİLER
Bahri Kılınçel / Köşe Yazarı

EĞİTİM EMEKÇİSİ İ. HAKKI TONGUÇUN İSMİNİ NEDEN SİLDİLER

Her devir  kendi kahramanının yaratır.  1980 yılında  darbenin yapıldığı  dönemde  Kenan  Evren’in  bazı  akrabasının oturduğu  bir apartmanda  oturuyor  ve orduda  astsubay   olarak görevliydim. Kendi   memleketi  olması nedeniyle   Manisa’ya sık sık ziyaret gerçekleştirdiği dönemde   Devlet  görevlilerinin el etek öpme derecesinde   çabalarını yakından gördüm.  Her gelişinde  bir okula  hem Kenan  Evren’in ve hem de eşinin  isimlerini  vermek için  Milli Eğitim müdürleri, valiler yarış ederlerdi. Gün geldi  okullardan bir bir silindi  gitti. Çünkü devir bitti.

Konya  Selçuklu’daki   imam hatip ortaokulunda   İsmail Hakkı Tonguç’un  ismini silerek  Erdem Beyazıt  ismini verdiler.  Bu kararı verenlerin  İsmail Hakkı Tonguç’un yaptıklarını, eserlerini, Türk milli eğitimine  katkılarını  bildiklerini zannetmiyorum.  Hâlbuki  rahmetli Tonguç   yoksul  köylü çocuklarını  köylerinden alarak, onlara fırsat eşitliği yaratarak, yüzde  10 olan  eğitim seviyesindeki  Türkiye’nin, kaderini  değiştirecek   köy enstitülerinde  eğitmiş,  tekrar köylere  göndererek  aydınlanma devrimini  yaratmış  efsane  bir eğitimcidir. Kastamonu’nun  köyünden gelip  muallim mektebini  bitirdikten sonra Almanya’ya gönderilerek  Batı’daki eğitimi araştırmış   ve ilk karma eğitimin  bireyi özgürleştiren, zenginleştiren, dönüştüren, sanat eğitiminin  okullarda   ülkenin  yoksul çocuklarının kaderini değiştiren   bir projeyi  gerçekleştiren  efsane  eğitimcidir.

Peki, sormak gerekir Tonguç’un  ismini değiştirenler  Tonguç’un  eserlerinden bir tanesini  okumuşlar mıdır? Zannetmiyorum. Seyyar tren  katarıyla  doğu ve güneydoğuya   aylarca  eğitim götürdüğünü  bilmiyorlardır? Arap harfleriyle  ilk elişi kitabını yayınladığını,  “Mürebbinin Ruhu”  adlı kitabını hiç duymamışlardır. “Resim – Elişleri ve Sanat Terbiyesi, İş ve Meslek Terbiyesi, Almanya Maarifi, Köyde Eğitim, Canlandırılacak  Köy, İlköğretim  Kavramı, Öğretmen  Ansiklopedisi, Psikoloji  Atlası”  kitaplarını  hiç duymamışlardır.

Tonguç’ un   köy enstitülerinin kuruluşu  ve eğitimi esnasında yaptıkları, köy enstitülerinin  mezun ettiği  insanlarımızın  yazar, çizer, bilim adamı, eğitimci  olarak  Türkiye’ye    hizmetlerini de   göz önünde  bulundurarak   Tonguç’un  hakkı ödenmez  bir eğitimci olduğunu vicdanı olan  herkesin görmesi gerekir.

Her devir  geçicidir. Erdem Beyazıt  ismi  başka bir okula verilebilirdi.  Gün gelir devran döner  başka bir iktidar gelir.  Yaşamın diyalektiği böyledir.  Tonguç’a  haksızlık edenlerin  Erdem Beyazıt’ın  “Risaleler ve Gelecek Zaman  Risaleleri”ni   okumaya  devam etmeleri  dileğiyle. Beyazıt’ın bir şiiri.

“İsyan şiirleri bilirim sonra 
Kelimeler ki tank gibi geçer adamın yüreğinden 
Harfler harp düzeni almıştır mısralarında 
Kimi bir vurguncuyu gece rüyasında yakalamıştır 
Kimi bir soygun sofrasında ışıklı sofralarda 
Hırsızın gırtlağına tıkanmıştır.”

Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş