1. YAZARLAR

  2. Ali Yıldız

  3. EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
Ali Yıldız / Anadolu'da Bugün

EĞİTİMCİ GÖZÜYLE

Sayın Nabi AVCI; 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanı olmuştur. Akademisyen olan  Sayın Bakan, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirmiştir. İletişim profesörüdür.

Enformatik Cehalet isimli  kitabı başta olmak üzere, pekçok telif ve çeviri eser sahibidir.

Akademisyen olarak yapmış olduğu görevler, eğitim çalışanlarının sorunlarının neler olduğuyla ilgili, devlet hizmetinde  ve siyasetle  geçen  yılları  ise devlet  adamlığı niteliğiyle ilgili yeterli deneyime  sahip  olduğu izlenimi vermektedir.

Bu açıdan bakıldığında; başında  olduğu bakanlığın yumak haline  gelmiş  sorunlarını,  (Bunlardan bir kısmı kendisine,  mensubu olduğu siyasi partinin bakanlarının bıraktığı miraslardır.) çözebilme birikimine ve deneyimine sahip  olduğunu  göstermektedir.

Kendilerinden  önce  75  bakanın görev yaptığı Milli Eğitim Bakanlığı’nda;  göreve gelen her bakan, görevleri süresince, Milli Eğitimin önlerinde buldukları yığınla problemini çözmek için, var güçleri ve samimiyetleriyle  çalışmışlardır. Sayın Nabi AVCI’nın da bu anlayışla işlerine sarıldığını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Bu gün,  Milli Eğitim Bakanlığı yapmış  bunca  bakandan hangileri kamuoyunca hatırlanmaktadır? Denilebilir ki,  kamu oyunca isimleri hatırlanan Milli Eğitim Bakanlarının  sayısı, bir elin  parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Ötekilerin isimleriyse çözülemeyen sorun yumağının içinde unutulup gitmiştir. İsimleri hatırlanabilenler ise milli eğitimin yığınla problemlerinin içinden  bir veya iki tanesini  çözmek  hedefine odaklanıp o problemi  çözüp gidenlerdir.

Akademisyen kimligi, siyaset ve Devlet deneyimi göz önünde bulundurulduğunda eğitimin başında olması bir şans olarak değerlendirilen  Sayın Nabi AVCI’nın; eğitimin bunca sorununun içinde kaybolup gitmek yerine, çözebileceği  birkaç öncelikli hedef belirleyerek, onların ortadan kaldırılmasına  odaklanması, ismini unutulmazlar listesine eklemeye yetecektir. 

Sayın Bakanın ilk icraatları, kamuoyunda böyle bir  beklentiyi ortaya koymuştur.

Bekleyip göreceğiz. 

Bu yazı toplam 3302 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
  • NİNNİ07 Nisan 2014 Pazartesi 11:45
  • Unutma20 Mart 2014 Perşembe 23:55
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş