Sağlık Haberleri

Sağlık

Elektronik Sigara
26 Ekim 2015 19:25

Elektronik sigara ilk çıktığı zamanlarda bazı çevrelerde oldukça moda haline gelmişti. Sigarayı bırakabilmek adına alınan elektronik sigaraların sağlığa faydası tartışılır bir konudur.

Elektronik Sigara

Sigara içmenin sağlığa zararı o anda etkisini göstermese de iler ki zamanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açar. Sigara bırakmak kolay değildir ancak sigara bırakmanın belirli bir süreç içerisinde gerçekleşebileceğini sigarayı bırakan birçok insan kanıtlamıştır. İnsanların elektronik sigaraya yönelmesinin sebebi normal sigaraların zararlarını bilmeleri ve sigaranın kokusunun insanı ve özellikle çevrelerindeki insanları rahatsız etmesidir.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigarada bulunan ve sağlık sorununa yol açabilecek anabisin ve beta nikotin bulunmaktadır. Anabisin, tütün bitkilerinde olan ve haşarelerin imha etkisine sahip alkoloit yapısına sahiptir. Elektronik sigaranın meyveli ve aromalı çeşitlerinin olması insanı teşvik eder ya da çocuklarda elektronik sigara kullanma isteği uyandırır. Aldığımız elektronik sigaranın sistem düzeneği düzgün tasarlanmamışsa sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve kanserojen etkileri meydana getirebilir. Elektronik sigara modellerinde içindeki sıvıyı ısıtmak için tasarlanmış sisteminin iyi olması gerekmektedir. Sıvının gerektiğinden fazla ısıtılması sonucu kanserojen etki artabilir. Elektronik Sigaranın Avantajları Nelerdir? Normal sigaralarda bulunan 4000 civarı vücudumuzun sağlığını tehlikeye sokan maddeler elektronik sigaralarda bulunmaz. Normal sigaralar gibi kötü bir koku meydana getirmez. Elektronik sigaraların buharında da az da olsa nikotin vardır. Fakat elektronik sigaranın bulundurduğu nikotin hava ile birlikte kalamayacağından dolayı pasif içicilere normal kullanılan sigara kadar zarar vermeyecektir. Ayrıca yangınların temel nedenlerinden birisi sigaradır. Elektronik sigaranın yangın çıkarma olasılığı oldukça azdır. Elektronik sigara modelleri , normal sigarayı bıraktırmada az da olsa etkilidir. Sigara kullanıcılarında oluşan el ve dudak tiryakiliğini devam ettirerek koku ve duman rahatsızlığının önüne geçilmesini sağlar. Pasif içiciler içinse normal sigaraya göre daha az etkilenmelerine olanak sağlar. Cihaz ufak ve kalem gibidir ve yanınızda kolaylıkla taşınılır ve istediğiniz her ortamda kullanılır. Sigara kullanımı her nasıl olursa olsun insan vücudunu tehlikeye sokacağından zararlıdır. Her geçen günlerde aktif içiciler tarafından sigaranın bırakılacağı söylense de söyleyenler tarafından eyleme dönüştürülmemektedir.

 

Yorumlar (0)