Sağlık Haberleri

Sağlık

Göbek Yağlarını Eriten Diyet Baharatlar
12 Kasım 2017 23:53

Göbek Yağlarını Eriten Diyet Baharatlar: Bu baharatlar göbek yağlarını eritiyor. İşte bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış, diyet yapmayı kolaylaştıran baharatlar...

Göbek Yağlarını Eriten Diyet Baharatlar

 

Göbek Yağlarını Eriten Diyet Baharatlar

ZENCEFİL

Bu aromatik baharat, mide rahatsızlarındayatıştırıcı özelliktaşıyor ama aynı zamanda kilo da verdiriyor. Antioksidan yönünden zengin olan  bu baharat, acı biberde bulunan kapsaikin adlı bileşik ile yüklü. 

Çalışmalar, kapsaikin maddesinin metobalizmayı hızlandırdığını ve sonuç olarak da kalori yaktığını gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre, zencefil gıda termik etkisini arttırır ve tokluk duygusunu destekler.

BİBERİYE

Bir dergide yayınlanan bir makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına sınır koyar. Açlık kan şekeri, 8 ila 12 saat yiyeceksiz kalındığında (genellikle gece) ölçülen şeker değeridir.

Başka bir çalışmaya göre, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye Tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine yardım eder. Biberiye çayı da zayıflamak isteyenlere oldukça fayda sağlar.

ZERDAÇAL

Kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldır. Enflamasyonu kontrol altına almak, vücudun metabolizmayı uyarıcı bir hormon olan leptini kabul edebilirliğini geliştirir.

PUL BİBER 

Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metobalizmayı hızlandırmayı sağlar.

Hollanda'da yapılan bir çalışmada küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak  ( 2.56 mg kadar kapsaikin), negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu artırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik eder. Acı yemek, kalori yakmasının yanı sıra iştahınızı da frenlemeye yardım eder.Yapılan çalışmalarda, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslenmesine altı hafta boyunca kırmızıbiber dahil edildiğinde, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıkları gözlemlendi.Tıpkı zerdaçal gibi bu baharat da bağışıklık sistemini güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve bakterilerle mücadeleye yardım ediyor.

HARDAL TOHUMU 

Hardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirici özelliktedir. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, hardal bitkisinde bulunan homobrasinolit bileşeni, kas hücrelerini uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini arttırır.

Uykuyu düzene koyan melatonin hormonu, hardal da bulunur. Bu hormon,'bej yağlar' denilen, kalori yakan ve kiko kontrolünü sağlayan yağ hücreleri grubunu uyarır.

Yorumlar (0)

Gazeteler