1. YAZARLAR

  2. Berna Kayacık

  3. HAYAT, ‘’SEYİRCİYİ GÖRMEDEN OYNAMAK…’’
Berna Kayacık / Köşe Yazarı

HAYAT, ‘’SEYİRCİYİ GÖRMEDEN OYNAMAK…’’

Bu günlerde sadece uyuyorum, uyanıyorum, işlerimi yapıyorum… Yani günlük sıradan başka ne geriyi düşünüyorum, nede ilerimi düşünüyorum. Daha doğrusu düşünemiyorum.

Hayatımızın her saniyesinde neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz;  belki ileri görüşlü olsak mı desem ya da buna ileri görüşlülükte mi yetmiyor bilemiyorum; ama bir saat sonrasını kestiremez oldum. Hayat gereğinden fazla mı hızlı akıyor…

Hayat orada akadursun bakalım… Ben nasıl olsa onun hızına yetişemeyeceğim için, en azından yaşadığım zamanı verimli geçirebileyim.

Onu da yapmak istiyorum, bunu da yapmak istiyorum, şunu da yapmak istiyorum… Bir bakmışım hiç bir şey yapamamışım. İnsanoğlu her şeye aynı zamanda yetişemez yada ‘’ bir koltukta iki karpuz taşınmaz’’ diyelim. Biz en iyi ne yapabiliriz? Bizim başarabileceğimiz ne? Bunu iyi şekilde tespit etmeliyiz. Dediğim gibi o, bu, şu derken elde var sıfır. Elimiz de hiçbir sıfır bırakmamalıyız.

Yaşımız 10, 20, 40, 60, 80… Yaşımız ne olursa olsun mücadelemizi bırakmamalıyız. Bir işin ucundan bizde tutmalıyız. Zaten biz Türk evlatları olarak hiçbir zaman boş durmayı sevmeyiz. Kanımız her daim kaynar.

Başaramayacağımız üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yok. Çok şükür sağlığımız yerinde olsun gerisi zaten kendiliğinden olup gelir. Biz sağlımıza dikkat edelim.

Ben bu günler de ki ruh halimi biran önce bırakmalıyım. Yaşım itibari ile ne yaparsak gençlikte yaparız yarın yaşlanınca istesek de gücümüz yetmeyebilir. Bunlar çok doğal şeyler. Okuyabildiğimizce  kitap okuyalım. Kendimize seyahat edecek durumlar yaratalım. Biliriz ki bir yeri gidip görmek her şeyden daha etkilidir. Kendimizin en iyi psikoloğu biz olmalıyız. Herkesin karakter yapısı farklı herkese aynı şeyler iyi gelir diye bir kaide yok o yüzden kendimizi en iyi biz tanıdığımız için kendimizin psikoloğu da en iyi biz oluruz. Kimsenin kimseye faydası olmadığı bu zamanlarda kendimize en iyi ilacı biz temin edebiliriz.

Lise son sınıf öğrencisiyim. O zamana kadar hiç tiyatroda oynamadım. Sınıftan oynamak isteyenlerini listesini yazan müdür yardımcısı’’ ders notları iyi olanlar yazdırsın ismini en azından ders saatlerinde ki provalarda kendileri girmedikleri derslerin açığı kapatabilsinler’’ dedi. Benim ders notlarımın çok iyi olmasına rağmen, yapamam diyerek ismimi yazdırmadım. Günler geçti hatta oyuna bir hafta kala Mehmet Akif’in eşini oynayacak arkadaşım ezberi hala bitiremediği için müdür yardımcı onu oyundan çıkartıp bizim sınıfa geldi. Benim ismimi söyleyerek dışarı çıktık. Önce korktum tabi bir şey söylemeden beni sınıftan çıkarttı. Daha sonra okul bahçesinde baştan beri bu tiyatroda rol almamı istediğini söyleyen hocama önce yapamam, yetiştiremem desem de yine de kabul ettim. Ben Mehmet Akif’in eşi ‘İsmet Hatun’u canlandıracaktım. Aralıksız gece gündüz çalıştım. Evde sürekli ezber yapıyorum. Babama, ablama okuyorum, oynamaya çalışıyorum. İçimden yapamayacağım korkusu hiç gitmiyor. Neyse oyun günü geldi çattı. Kıyafetler beni çok etkilemişti. İçine girince sanki o zamanlar da ki Türk kadınının ruhunu üstümde yaşıyorum. Oyun Karaman’da ki Yunus Emre nikâh salonunda gösterilecek. Ara ara salonun perdelerini ayırarak salona bakıyorum salon gitgide kalabalıklaşıyor. Çok heyecanlıyım. Oyun nasıl başladı, nasıl bitti bilmiyorum seyirciyi görmeden oynadım diyebilirim. Oyun bitti salondan kopan alkışlar beni kendime getirdi. Çok rahatlamıştım. Hocalarım ve orda buluna seyirciler denk geldikçe beni tebrik ettiler. Hakkını vererek oynadığımı söylediler. Ve dedim ki benim başaramayacağım hiç bir şey yok. Evet, bana göre bu bir başarı öyküsüydü.

Bugün başardığım şeyleri hatırlayarak, hani dedim ya ne geriyi, ne de ilerimi düşünüyorum. Şimdi ilerimi tekrar düşünmeye baladım. Kendimi çok iyi yerlerde hayal ediyorum. Yeter ki bir adım atalım gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten.

‘’Her seferinde ustamı anıyorum; ama gerçekten beni öyle iyi ‘’manevi şarj’’ ediyor ki gün içinde kendimi ne yorgun hissediyorum, ne de çaresiz; hep pozitif. Zaten onun çalıştığını görerek kıskanıyorum ve ona özeniyorum. Evet, kendimize model kişiler, biz iyi gelir. Tabi ben hepinizden şanslıyım benim ‘’rol modelim’’ benim hep yanımda.’’

Yapacaklarınıza ilk adımlar atmanız dileğiyle… 

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.