1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÜNDOĞDU

  3. İKİNDİ VE SALI SOHBETLERİ
Mehmet GÜNDOĞDU / Köşe Yazarı

İKİNDİ VE SALI SOHBETLERİ

Başkan yine Seyit Küçükbezirci’nin kurucusu olduğu Konya Fikir, Kültür ve Sanat Adamları Derneği geçtiğimiz günlerde olağan kongresini yaparak yeni yönetim kadrosunu seçti. Yeni yönetim kadrosuna hayırlı olsun diyorum.

Konyalı aydınların bir araya gelip toplandığı bu dernek, birçok olumsuz nedenlerden dolayı beklenen çalışmaları yapamamıştı ya da yapmakta zorlanmaktaydı.

Yaklaşık son bir yıldır dernek çalışmaları hız kazandı. Konya Fikir, Kültür ve Sanat Adamları Derneği, Koyunoğlu Kitaplık Müdürü Hasan Yaşar ve Konya Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla bir süredir dizi konferanslar yapmaya başladı. Birbirinden değerli bilim insanlarımız, akademisyenler ve Konya aydınları her hafta cumartesi günleri Koyunoğlu Müzesi toplantı salonunda konferanslar vermekteler. Bu konferansların genel ismi Koyunoğlu’nda ikindi sohbetleri olarak belirlenmiştir.

Konyalılar için son derecede yararlı olan bu konferanslar sayesinde pek çok değişik konuda bilgilendirme yapılıyor. Dolayısıyla, çoğunluk tarafından bilinmeyen ya da yanlış bilinen konular bu konferanslar sayesinde ve konu uzmanları tarafından açıklanıyor, anlatılıyor. Bu konferanslar, özellikle Konya’nın gelmişine geçmişine ve geleceğine meraklı olanlar için bulunmaz bir fırsattır. Her kesimden,  zamanı uygun olan herkesi bu konferanslara katılmaya çağırıyorum.

Konya’da zaman- zaman her alanda bir suskunluk, bir durgunluk, bir bezginlik yaşanır. Zaman gelir kara bulutlar Konya Ovası üzerinde gezinirken sanırsınız ki Konya ashabı keyif uykusundadır. Hatta eskiler, “Konya 7 yıl verimli olur, 7 yıl kurak geçer” derler. Böyle zamanları çok yaşadık. Böyle zamanlarda Birileri çıkar başka birilerini harekete geçirir, kişisel ya da kurumsal çabalarla olumlu bir şeyler yapılmaya başlanır. İşte eskilerin verimli dedikleri 7 yıl da bu zamanlara rastlar. Şimdilerde 7 verimli yıla girmiş gibiyiz.

***

Kültür, sanat, tarih gibi konular için konferansların bir başka adresi ise Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen Salı Sohbetleridir. Çok verimli geçen bu sohbetler her Salı akşamı saat sekizde, Kültür park içindeki İl Halk Kitaplığı salonunda yapılmaktadır. Kaç yıl oldu bilmiyorum ama Sille Kültür Evi’nde başlayan Salı sohbetleri şimdilerde kitaplık salonunda sürüyor. Aydınlar Ocağı Konya Şube Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Milli kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkıp yıllardır bu konferansları düzenlemekle büyük bir boşluğu doldurmuş oldu. Her kesimden herkesin katılabileceği bu konferansların çok verimli geçtiğini gördüğümüzden zamanı uygun olan herkesi Salı Sohbetleri’ne çağırıyorum.

Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş