1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞ-KUR 11 bin kişiyi iş sahibi yaptı
Gündem Haberleri

GÜNDEM

İŞ-KUR 11 bin kişiyi iş sahibi yaptı

İŞ-KUR 11 bin kişiyi iş sahibi yaptı

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Emrah Keleş, temmuz ayı itibariyle 11 bin 924 kişiyi iş imkânı sağlandığını belirterek, 9 bin kişiye de işsizlik sigortası ödendiğini ifade etti

 

İŞ-KUR olarak asıl hedeflerinin istihdam yani iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetleri olduğunu altını çizen Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Emrah Keleş, “Hizmetlerimizden yararlanmak isteyen iş arayanlar ve işverenlerimizin Kurum portalına (www.iskur.gov.tr)  üye olarak veya şahsen İl Müdürlüğümüze İlçe Hizmet Merkezlerimize başvurarak kaydolmaları gerekir. İşverenlerin işgücü talebi Kurum portalından yayımlanmak suretiyle ilan edilir. Bu nedenle iş arayanlar ülkemizin her tarafından talebi görüp başvuruda bulunabilirler” dedi.

KURSİYERLERE 50 TL ÖDENİYOR

İŞ-KUR hizmetlerinden faydalanmak isteyen 38 bin 33 kişinin kuruma başvuruda bulunduğunu ifade eden Keleş şunları söyledi: “31 Temmuz itibariyle İl Müdürlüğümüze tarafından 11 bin 924 kişi oldu. Açık iş sayısı 39 bin 346 olarak gerçekleşti. Yine son dönemlerde İş Başı Eğitim Programı yoğun bir ilgi görmektedir. Öyle ki; 31 Temmuz itibariyle 1.070 programda 3 bin 115 kişi İş Başı Eğitim Programı kapsamında işe başlamıştır.

Programın temel amacı iş tecrübesi olmayan ve mesleki olarak deneyim kazanmak isteyen iş arayan vatandaşlarımıza tecrübe kazandırmaktır. Aynı zamanda işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarımızdan biri olan İşbaşı Eğitim Programı işsizlerin, iş ve üretim süreçlerini uygulamalı öğrenmelerini sağlamaktadır. Kursiyere fiilen çalıştığı her bir gün için 50 TL ödenirken, iş kazası meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir”

9 BİN KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDEMESİ

İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için birtakım şartların taşınması gerektiğini ifade eden Keleş şunları söyledi: “4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar, işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar. İşsizlik sigortasına başvuran vatandaşlarımız son üç yılda ödedikleri prim ödeme gün sayısına göre 6 ay, 8 ay veya 10 ay süre ile işsizlik sigortasından yararlanabilir. İşsizlik sigortasından yararlanan vatandaşlarımız işe girdikten sonra en kısa sürede İl Müdürlüğümüze müracaat ederek işsizlik sigortasını durdurmalıdır. Temmuz sonu itibariyle İl Müdürlüğümüzce yaklaşık 9 bin kişiye işsizlik sigortası ödemesi yapıldı” diye konuştu.( İlyas Şen)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş