1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadavrasız mezun oluyorlar
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Kadavrasız mezun oluyorlar

Kadavrasız mezun oluyorlar

Prof. Dr. Aynur Emine Çiçekcibaşı “Türkiye’de çok sayıda kadavrası olmayan tıp fakülteleri var. Kadavrasız bir tıp eğitimi olmaz. Bir tıp öğrencisinin sadece maket değil, kadavra görmesi lazım. Bu nedenle de beden bağışı mutlaka arttırılmalıdır” dedi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de beden bağışı yok denecek kadar az. Özellikle yeni açılan devlet üniversitelerinin büyük bölümünde öğrenciler anatomi dersinde kadavra görmüyor. Sıkıntıyı ithal kadavralarla gidermenin maliyeti ise devlet üniversitelerinin karşılayacağı düzeyde değil. Tıp öğrencilerinin genel ve en büyük sıkıntısının kadavra olduğunu söyleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Aynur Emine Çiçekcibaşı, “Anatomi dersi insan bedeni üzerinde yapılan bir derstir. Dolayısıyla kadavrasız bir anatomi dersi düşünülemez. Anatomi dersiyle öğrenci insan vücudunu hayal etmek yerine 3 boyutlu olarak bütün oluşumları yerinde görmüş oluyor. Türkiye’de çok sayıda kadavrası olmayan tıp fakülteleri var. Kadavrasız bir tıp eğitimi olmaz. Bir tıp öğrencisinin sadece maket değil, kadavra görmesi lazım” diye konuştu.

“FAKÜLTEMİZİN 13 KADAVRASI VAR”

Necmettin Erbakan üniversitesi tıp fakültesinin 280 dönem iki öğrencilerine anatomi dersleri gösterildiğinin belirten Prof. Dr Aynur Emine Çiçekcibaşı, dersleri nasıl anlatıldığını şöyle söz etti: 280 öğrenciyi ilk önce 4 grubu ayırıyoruz. Dörde ayırdığımız zaman 70 kişi falan düşüyor.70 öğrenciyi de tekrar kendi arasında 10’a ayırıyoruz. Bu öğrencileri 7 şerli gruplar halinde kadavra başına götürüyoruz. Standardı da zaten 6 öğrenciye bir kadavra düşüyor. Her gruba yeni baştan anlatıyoruz. Şu anda 13 kadavramız var. 4’ü henüz hiç kullanılmadı. Biri de gömülmek üzere. Onun dışında ekstremite kol, bacak, beyin gibi ayrı organlar da derslerde kullanılıyor.  Dersler fakültemiz için kadavrasız geçmiyor. Ancak fakülte ve öğrenci sayısının artmasıyla birlikte kadavra sorunu daha da gün yüzüne çıkıyor. Gelişmiş ülkelerin hepsinde bağışçı bulunuyor. Bağışçılık konusunda halkımızı bilinçlendirmek gerekiyor”  

BAĞIŞLAR ŞAHİTLERLE BİRLİKTE YAPILIYOR

Beden bağışı yapmak isteyenlerin nüfus kâğıdıyla birlikte en yakın tıp fakültesi hastanesine gitmesinin yeterli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aynur Emine Çiçekcibaşı bağışta izlenecek yolu şöyle anlattı: “Beden bağışı 2238 Sayılı Organ Ve Doku Nakli Kanunu kapsamında yapılabiliyor. Beden bağışı için en yakındaki tıp fakültesi anatomi anabilim dalında bir yetkiliye ulaşmaları yeterli, olacaktır. Esasında bağışçı ana bilim dalına müracaat ettiği zaman yanında ailesinden bir şahidin bulunmasını istiyoruz. Aslında yasal olarak zorunlu değil ancak kişinin ailesiyle birlikte bu kararı aldığını görmek, bağışın gerçekleşme ihtimalini arttıracaktır. Hem bağışçı hem de refakatçi tarafından kimlik bilgileri alınarak bir evrak tanzim ediliyor. Kişinin beyanı bir tutanakla imza altına alınıyor. Bağışçı, hekim ve iki tanık imzası gerekiyor. Evraklar kişinin yakınları şahitler huzurunda bize teslim edildikten sonra bağışçıya üzerinde numara yazan bir kimlik kartı veriyoruz. Kartı daima üzerinde taşımasını istiyoruz. Bağışlanan bedenler insan onuruna ve şerefine uygun olarak muamele görerek zamanı geldiğinde ise dini usullere göre kişinin isteği doğrultusunda defnediliyor”

KADAVRALAR İTHAL EDİLİYOR

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükmumcu, “Tıp eğitiminin temelini oluşturan anatomi dersini sadece tıp fakültesi öğrencileri değil, diş hekimleri ve sağlık bilimi öğrencileri de alıyor. Yani senede 500 öğrenci anatomi dersi anlatılıyor.  Kadavra her sene alınan bir şey değil. Ancak NEÜ Meram Tıp Fakültesi’nde her sene yeni bir kadavra açıyoruz. Eski yıllardaki kadavralar ise destek olması açısından değerlendiriliyor” dedi. Tıp fakültelerinin sayısının artmasıyla kadavra teminin de zorlaştığını söyleyen Prof. Dr Büyükmumcu, kadavranın daha önceki yıllarda akıl hastanelerinden, sahipsiz cenazelerden temin edildiğini beden bağışı sisteminin ise Türkiye’de bir türlü oturmadığının altını çizdi. Son yıllarda kadavranın kaynağının değiştiğini ifade eden Dr. Büyükmumcu, “Kadavra ithalihin kanunlaşmasıyla birlikte şu anda kaynak olarak en çok tercih edilen yol olduğunu söyleyebilirim. Ancak kadavra ithali oldukça pahalı bir kaynak” diye konuştu

“KADAVRASI OLMAYAN ÜNİVERSİTELER VAR”

Türkiye beden bağışının yok denecek kadar az olduğunu dile getiren Dr. Büyükmumcu, bağışın arttırılmasına yönelik olarak şunları söyledi: “Türkiye’de hem beden bağışı hem organ bağışını arttırmak için değişik kampanyalar düzenlenmesi gerekiyor. Özellikle yeni üniversitelerde kadavrası olmayan fakülteler var. Kadavra görmeden bir tıp öğrencisinin yetişebileceğini ve konuyu anlayabileceğini düşünmüyoruz. Kadavramız olmasına rağmen makette kullanıyoruz. Ancak kadavrası olmayan fakülteler tamamen maket kullanıyorlar.

Tıp eğitiminde asıl olan kadavranın olmasıdır. Öğrencinin kendisinin kadavrayı incelemesi gerekir. Dolayısıyla bağışçı sayısının mutlak surette artması lazım. Bu konuda özellikle belediyelerin sahipsiz cenazeleri kadavra olarak değerlendirilmesi için tıp fakülteleriyle iletişime geçip bilim ve insanlığa katkıda bulunması gerekir” (Melek Sarıtaş)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş