1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kavuneker’den Ürküten tablo
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Kavuneker’den Ürküten tablo

Kavuneker’den Ürküten tablo

Hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümü için önerilerde bulunan Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Hayvancılık çiftçiye yayılmalı. Et ve süt hayvancılığında farklı politikalar uygulanmalı” dedi

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, hayvancılıkta yaşanan sorunlara değindi. Et ve süt hayvancılığında farklı politikaların uygulanması gerektiğini vurgulayan Kavuneker, süt hayvancılığının alarm verdiğini söyledi. Kavuneker, “Fabrikalar sütü almamaya başladılar. Bizi şikayet edin diyorlar. Tarım il müdürlüğü ve bakan yardımcısıyla görüştük. Devlet et hayvancılığını artıracağız diye süt hayvancılığını destekliyorlar. Bundan memnunuz ama şu an sütte de sıkıntı ortaya çıktı. Süt fabrikaları stoklar doldu diyerek süt almıyor. Bu sütün desteklenmesi değişmeli ya da süt değil et hayvancılığı desteklenmeli. Et hayvancılığı için de büyük işletmeler ile değil köylülerle görüşmek gerekiyor. Çiftçi 15-20 dekar mısır, yonca, fiğ eker ve 30-40 etçil hayvana rahatlıkla bakabilir. Buda sütü düşük, et oranı yüksek olan hayvanlarla olur. Böyle devam ederse vatandaşlar süt hayvanlarını kesmeye başlayacak. Süt yaklaşık 2 yıldır zam görmedi. Süt hayvanları kesilmeye başlarsa 13 yıldır verilen destekler boşa gidecek ve sil baştan başlanacak” dedi.

“HAYVANCILIĞI ÇİFTÇİYE YAYMALIYIZ”

Et hayvancılığı için yapılması gerekenleri söyleyen Kavuneker, “Türkiye’nin et ihtiyacını karşılayabilmek için doğum yapacak hayvanlara ihtiyaç var deniliyor. Bu hayvanların hepsi süt ırkı. Özellikle bu aylarda süt verimi düşük olur. Bu halde bile sütte tıkanmalar yaşanıyor. Bunun çözümü için çiftçilerle mutlaka görüşülmeli. Et hayvancılığında süt verimi düşük, yem tüketimi az olan hayvanlara yönelmeliyiz. Hayvanları sağmamalı ve doğum yaptıkları zamanda yavruları süt emdirmeliyiz. Ayrıca buzağı büyütme ve geliştirme yemleri de vermemeliyiz. Doğal koşullarda büyütüp maliyeti azaltmalıyız. Süt ve et hayvancılığı için devlet ayrı politikalar geliştirmeli. Bunu yaparken de hayvancılığı çiftçiye yaymalı. Çiftçi de devletin sırtına kambur olmaktan çıkmalı ve çiftçi hayvancılık da yapmalı” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ DEVLETİN KAMBURU OLMAKTAN ÇIKMALI”

Çiftçinin borçlanmasını engelleyici önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Kavuneker, “Çiftçinin özel bankalara ve devlete muhtaç olmaması için çiftçiye hayvancılıkta yaptırılmalı. Tarımdan zararını hayvancılık ile, hayvancılıktan zararını da tarım ile karşılamalı. Eskiden bu böyleydi. Eskiden buğday arpa yonca ekiyorduk. Şimdi mahsul çeşitlendi. Yılda 3 ürün ekiyoruz. Bu nedenle küçük ekipmanlar yetersiz kalıyor ve yenilemek gerekiyor. Buda parayla oluyor. Gidip bankadan borç alınıyor. Çiftçi mecburen borçlanmak zorunda kalıyor. Devlet çiftçiye her türlü destek veriyor ama bunu bakanlıklarla ortak akıl üreterek yapmamız gerekiyor. Bu ülkede belli bir yaşa kadar dişi hayvan kesimi mutlaka yasaklanmalı veya veteriner onayı alınmalı. Hayvan varlığı artırılmadan dişi hayvan kesilmemeli Bütün bu sorunları masaya yatırıp izlenen politikalar yeniden yapılandırılmalı” ifadelerini kullandı. (İlyas Şen)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş