1. YAZARLAR

  2. Arif AYTÜRK

  3. KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATI HESABI
Arif AYTÜRK / Köşe yazarı

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATI HESABI

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMADA KIDEM TAZMİNATI TAVAN HESABI

 

 

 

 

(DÜNDEN DEVAM)

Kıdem tazminatı ödemelerinde sınırsız bir ödeme söz konusu değildir. Zira yasa koyucu, en yüksek devlet memuruna bir yıl için ödenecek emekli ikramiyesini işçilere ödenecek kıdem tazminatının tavanı olarak belirlemiştir. Bu nedenle işçilere tavanı aşacak şekilde kıdem tazminatı ödenememektedir.2015 yılı eylül ayından itibaren kıdem tazminatı tavanı 3.828,37 TL olarak uygulanmaktadır.

 

Kısmi süreli çalışanlar bir ay içerisinde birden çok işverenin yanında kısmi süreli çalışabilmekte, dolayısıyla bu işyerlerinden aldıkları ücretlerin toplamı kıdem tazminatı tavanını aşmaktadır. Bu durumda nasıl bir yol izlenmelidir?

 

1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde,"Aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ödenmez" hükmü yer almaktadır. Ne var ki söz konusu madde, tam süreli çalışan işçilere göre düzenlenmiştir. Buna göre zaten tam süreli çalışan bir işçinin aynı ayda başka bir iş yerinde çalışması söz konusu değildir. Bu nedenle de aynı ay için ikinci bir kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacaktır. 14. maddede yer alan bu düzenlemeyi bu bakımdan tam süreli çalışan işçiler yönünden ve aynı işverene bağlı çalışmalar için değerlendirmek gereklidir.

 

Kısmi süreli iş sözleşmelerine dayalı olarak aynı anda birden fazla iş yerinde çalışan bir işçinin, her bir iş yerindeki çalışmaları yönünden, 1475 sayılı Kanun’un 14 maddesinin ayrı ayrı uygulanacağı ve her bir iş sözleşmesine dayalı olarak yapılan çalışmalar nedeniyle alınacak kıdem tazminatının da yine ayrı ayrı hesaplanacağı söylenebilecektir. O halde, bu şekilde çalışan bir işçinin, her bir iş yerinden aldığı kıdeme esas ücretin, kıdem tazminatı üst sınırı yönünden değerlendirilmesi de ayrı ayrı yapılacaktır. Dolayısıyla, bu konuda, her bir iş yerinden alınan kıdeme esas ücretlerin toplanarak, kıdem tazminatı üst sınırı yönünden denetime tabi tutulacağını söylemek mümkün değildir.

 

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALARDA KIDEM TAZMİNATI EN ÇOK İŞYERİ HEKİMİ OLARAK ÇALIŞANLARI İLGİLENDİRMEKTEDİR.

 

Kısmi süreli çalışmalar daha çok nitelikli personeli ilgilendirmektedir. Bu bağlamda, mühendis, mimar, hukukçu gibi birçok kişi kısmi süreli sözleşmeler yapmaktadır. Ancak bunlardan en çok karşılaşılanı iş yeri hekimleridir. Çünkü birçok işletmenin bünyesinde her ay belli süre ile iş yeri hekimi bulundurması uzun yıllar ülkemizde uygulanmaktadır. Bir iş yeri hekimi her ay çok sayıda işletmeye hizmet verebilmektedir. İşyeri hekimine verilecek ücretler tabip odalarınca belirlenen asgari ücretten aşağı olamamaktadır. Bu bakımdan iş yeri hekimlerinin aynı işverene bağlı olarak bir yıldan fazla süreli ve her ay birkaç günlük çalışmaları karşılığında ciddi kıdem tazminatı hakları doğmaktadır.

 

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş