1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. KIZILELMA - FİNAL
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

KIZILELMA - FİNAL

Ülkelerin sınırları haritadan göründüğü gibi midir? Çizilen bu hudutlar bizi sınırlar mı? Ya gönlümüzdeki sınırlar… Gönüllere ket vurulmaz. Vurulamaz…

Osmanlı bakiyesi bir nesil olarak hâlâ bir yanımız Yemen türküsü söyler, bir yanımız Vardar ovası. Şehit edilen her Filistinli kardeşimizle bizde şehit oluruz. Çeçenistan’da ezilen Müslümanlar, Afganistan’da yerle yeksan olan şehirler bizimdir. Bosna’da ki tebessüm, Cezayir’de ki hüzün bizimdir. Tabii ki hemen yanı başımızda Rus bombardımanı altında inleyen Suriyeli ve Türkmen kardeşlerimiz de bizimdir.

            Ne diyordu Konya’mızın manevi bânisi Hz. Mevlana  “ Şems (k.s) bana bir şey öğretti; Dünyada bir tek mümin üşüyorsa, ısınma hakkına sahip değilsin! Biliyorum ki yeryüzünde üşüyen müminler var; ben artık ısınamıyorum!”

★ ★ ★ ★ ★

            Bugün ki dert, bugün ki Kızılelma bu ideali taşıyacak bu mefkûreye gönül verecek, İslam’ın ilmiyle, irfanıyla, nezaketiyle önce kendini donatıp daha sonra gönüller fethedecek nesiller yetiştirmektir. Devir gönüller fethetme devridir.

            Gönüller fethetmek için şahsiyetli ve karakterli bir duruş sergilememiz kaçınılmazdır. Zira milletler de insanlar gibi şahsiyet ve karaktere hayrandır. Hâkim millet olmak istiyorsak karakterli bir nesil yetiştirmeliyiz.

            Bunun için yeniden Fatih Sultan’ın azmine, Akşemsettin’in ferasetine, Mimar Sinan’ın estetiğine, Yunus Emre’nin hoşgörüsüne, Hacı Bayrâmı Veli’nin hikmetine ihtiyacımız var. Çanakkale’nin ruhuna ihtiyacımız var. Tabii ki tüm bu duygu ve düşüncelere ön ayak olacak örnek şahsiyetlere; âlimlere, hocalara, öğretmenlere ihtiyacımız var. Arif Nihat Asya merhumun dediği gibi,

            Yüreklerden taşsın Yine îmanlar!

            Itrî, bestelesin Tekbîr’ini; Evliyâ, okusun Kur’ân’lar!

            Ve Kur’ânʼı göz nûruyla çoğaltsın Kayışzâde Osman’lar!

            Na‘tini Gâlip yazsın, Mevlid’ini Süleyman’lar!

            Sütunları, kemerleri, kubbeleriyle, Geri gelsin Sinan’lar!..

Bu devirde bunlar nasıl olacak diyenler, laf kalabalığı bunlar diyenler mutlaka olacaktır.  Ama biz eğer o İslami duruşu sergileyemezsek, o karakterli nesli yetiştiremezsek, birileri gelir (maalesef bugün olduğu gibi) canlı yayında tekbir getirerek İslam adına kelle keser ve bizde maalesef öylece seyrederiz.

★ ★ ★ ★ ★

            . Gün “Siz, insanlığın (iyiliği) için çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz… (Âl-i İmrân, 110)” ayetinin ışığında, Hz. Peygamber (s.av)’in ümmetim, ümmetim diye yanışının rehberliğinde yeniden dirilme günüdür.

            Bu toprağın çocuklar bu ideali, bu kızılelmayı bir kere gerçekleştirdi. Osmanlı bir İslam, İrfan medeniyeti meydana getirerek gönülleri fethetti. Biz de o medeniyetin devamı olarak İslam’ın nurunu yeni gönüllere taşımaya ve onu yeni gönüllere taşıyacak nesilleri yetiştirmeye mecburuz. Selam ve hürmetlerimle

Bu yazı toplam 788 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer YazılarıTümü
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    © Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş