1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. KONYA BASINI ÖZGÜR MÜ?
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

KONYA BASINI ÖZGÜR MÜ?

Konya’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesinden sonra önemli bir organizasyon daha yapıldı. Medya alanında olduğu için çalışma basın açısından daha da dikkat çekici oldu. Katılımcılar arasında yer alan TRT ve Basın Yayın Alanından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un basın özgürlüğüyle ilgili sözleri üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Kurtulmuş, Türkiye’de çoğulculuk yani medyada çok seslilik olduğunu belirterek özgürlük sorunu yaşanmadığını vurguladı. Önemli ölçüde doğru bir tespit.

Türkiye geneline baktığımızda, herkesin iddia ettiği gibi sorun, basın özgürlüğüyle ilgili değil. Aksine basının fazla özgür olması sorunu yaşanıyor. Savaşların ve terörün ortasında olan hiçbir ülkenin göstermeyeceği müsamaha Türkiye’de fazlasıyla bulunuyor. Ülkenin istihbarat teşkilatının tırları organize bir şekilde durduruluyor. Medya bunun tam ortasına yerleşiyor. Mahkemeler ceza veriyor, herkes ayağa kalkıyor.

Ülkeyi yönetenlere “senin mezarına tükürecekler” yazılıyor, insanların dini inançlarına fütursuzca saldırılıyor. Ceza veriliyor, yine herkes ayakta. Sosyal medyayı söylememe bile gerek yok. Orası zaten sahtekarlık, yalan, hakaret ve provakasyon mecrası haline gelmiş durumda. Geleneksel medya, yani televizyon ve gazeteler de ideolojik yandaşlıkları gereği karşı tarafa etmediğini bırakmıyor.

Türkiye’deki asıl medya sahipliği sorunu. Medya patronlarının ekonomik çıkarları doğrultusunda hükümet ve muhalefet yandaşı olarak bölünmüş olması sorunu. İki taraf da karşı tarafın sadece olumsuz yanlarını görmeye endekslenmiş durumda. Halkı da bu yüzden kutuplaştırmaktan geri durmuyorlar. Bu kutuplaşmadan da siyasiler oy devşiriyor. İnsanların korkularını, düşmanlıklarını kullanmaktan geri durmuyorlar.

Peki yerel basında durum ne? Yerel medya yaygın medyadan bu konuda biraz ayrışıyor. Özellikle mali imkanlar açısından farklar var.  Çoğu gazete ve televizyon devletin verdiği ilanlardan yararlanarak cebinin biraz para görmesi, medyanın baskı gücünden yararlanarak “işlerini yoluna koymayı” ya da gazeteciliğin etki gücünün verdiği hazzı yaşamak için bu işi yapıyor. Kar marjları düşük olduğu için adam gibi yayıncılık yapmıyor ve kaliteyi geliştirmeyi hiç düşünmüyorlar.

Konya’da özgürlük konusunda çok sorun görünmüyor ama bir otokontrol mekanizmasının işlediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Gazetelerin çoğu gazetecilik yapmıyor. Gelen bültenleri yayınlayıp her gün gazeteyi çıkarmış olmak için dükkanı açık tutanlar var. suya sabuna dokunmuyorlar. Halkın sorunlarını gündeme getiren çok az. Siyasi açıdan baktığımızda yelpazenin iki tarafında da yayın kuruluşları var. Hükümete yakın, biri etkisiz biri ise hayli güçlü iki TV kanalı, 8-9 da gazete var. Muhalif ya da ortada konumlanmış iki televizyon, 3-4 kadar da gazete var. “Yandaş” diye tabir edilen yayın kuruluşları belediyeler ve basın ilan kurumu ile sorun yaşamamak için hiçbir olumsuz haberi görmezken muhalif duran kuruluşlar da onlardan çok farklı değil. Arada bir yaptıkları haberlerle halkın sorunlarına çözüm bulunmasına yardımcı olabiliyorlar. Eline geçen belgeli, ispatlı yolsuzluk, usulsüzlük, görevi kötüye kullanma haberlerini bile yapmıyorlar.

Türkiye’de ve Konya’da basının en iyi yaptığı şey, güncel olaylarla ilgili bilgilenme ihtiyacını büyük ölçüde karşılamak ve halka, ideolojik yakınlığına göre seçme şansı sunmak. Bu da tabi ki önemli bir şey ama basının biraz daha cesur olmasıyla birlikte, yapılan haberlerden rahatsız olup medya kuruluşuna baskı yapmayacak kamu kuruluşları ve olgun siyasi kişiliklere büyük bir ihtiyaç söz konusu. Ekonomik olarak ayakta kalamayan medya için bu şartların oluşması kısa vadede basını asıl fonksiyonuna döndürebilir.  

Bu yazı toplam 720 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş