KonyaHaber Haberleri

KonyaHaber

Konya Haber: Eşrefoğlu Camii galaksiyi simgeliyor!.
12 Ekim 2017 14:22

Türkiye’de ahşap ve taş mimarinin bir arada kullanıldığı çok ender mimarilerden bir tanesi olan Eşrefoğlu Camii köklü geçmişi ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Konya Haber: Eşrefoğlu Camii galaksiyi simgeliyor!.

Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde yer alan ve Türkiye’de taş ve ahşap yapının bir arada kullanıldığı  nadir eserlerden biri olan Eşrefoğlu Camii köklü geçmişi ile hala ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Eşrefoğlu Camii’nin müezzini  Fehmi Yıldırım,  718 yıllık bir geçmişe sahip olan bu caminin tarihi hakkında bilgi verdi.   Eşrefoğlu Camii’nin ender mimariye sahip yapılardan bir tanesi olduğunu dile getiren Yıldırım,  “Ecdadımız  1296- 1299 yılları arasında bu mabedi inşa etmiş.  1299 yılı bize Osmanlı’nın kuruluşunu hatırlatıyor. Söğüt dolaylarında Osmanlı Beyliği  kurulurken Eşrefoğlu Beyliği Beyşehir’de hüküm sürmüştür. Bu şaheserde bu beyliğin eseridir. Bu camiyi yaptıran Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman’dır. Türkiye’de ahşap ve taş mimarinin bir arada kullanıldığı çok ender mimarilerden bir tanesidir. Türkiye’de ahşabın bu şekilde  kullanıldığı minyatür  camii örnekleri bulunmaktadır ama bu büyüklükte, bu görkemde ve  bu orjinallikte başka bir camii bulunmayan  Türkiye’de tek eserdir. Bu camii aynı zamanda UNESCO Kültür Mirası aday dır” diye konuştu.

“CAMİİDE ÇİVİ VE DEĞİŞİK MALZEMELER KULLANILMAMIŞTIR”

Caminin tavanına bakıldığı  zaman değişen hiçbir malzemenin bulunmadığını söyleyen Fehmi Yıldırım, “Caminin tamamı orjinaldir 2004 yılında yapılan restorasyonda sadece kaybolmaya yüz tutmuş kalem işçiğinin üzerinden geçilmiştir. Bu restorasyon sürecinde ne yazık ki bilinçsizce sütunlarımıza macun ve vernik atılarak tarihi yapının zedelenmesine yol açılmıştır.  Camii kündekari tekniği dediğimiz geçme sistemle yapılmış ve tavanda sütün başlarında bütün malzemelerde geçme sistem uygulanmıştır. Tavanda yer alan tabletlerin her biri birbirinden farklıdır. Çivi ve değişik malzemeler kullanılmamıştır. Camiinin tam ortasında kar  kuyusu ve karlık denilen bir yer bulunmaktadır. Zamanında camiinin çatı kısmı düz toprak olduğu için  biriken karlar bu kar kuyusuna kürünürmüş. Daha sonra bu karların üzeri  hasır ve samanlarla üzeri kapatılarak yazın camiye nem vermesi sağlanırdı” şeklinde konuştu.

“CAMİİNİN SÜTUNLARI  6 AY GÖL SUYUNDA BEKLETİLMİŞTİR”

Caminin sütunlarının Anamas Dağları’ndan getirildiğini ifade eden Yıldırım, “Sütunlar 6 ay göl suyunda yatırılmış  ve sonra sağlamlaşmış daha sonra fırınlanma suretiyle bu camiye monte edilmiştir. Sütunlar normal ateş ve güneşte değil rivayete göre hayvan gübresi içerisinde bekletilmiş sonra yıkanıp iç yağı ve kuyruk yağı ile buraya monte edilmiştir. O zamandan beri hala ayakta durmaktadır. Müezzin mahvili caminin orjinalinde olmayıp sonrada Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirleri tarafından yaptırılmıştır.  Camimizdeki vaaz kürsüsü dört adet idi ama şu an bir tanesi burada yer alıyor.  Diğer üç mahvil Konya’daki müzelerde bulunuyor. Mahvilin dört adet olmasının sebebi fıkıh, hadis, kelam,  akaid dersi gibi derslerin verilmesidir” dedi.

“EŞREFOĞLU CAMİİ MİNBERİ TÜRKİYE’DE BULUNAN ENDER MİNBERLERDEN BİR TANESİDİR”

Eşrefoğlu Camii minberinin Türkiye’de bulunan ender minberlerden bir tanesi olduğunu belirten Yıldırım, “Ceviz oyması olan minber kündekari tekniği ile yapılmıştır. Ecdat etrafına Ayetel Kürsi işlemiş ve dar, alçak bir kapı yapmıştır. Günümüz minberlerinde hiç böyle bir özellik  yoktur genellikle yüksek bir kapısı vardır. Allah’ın huzuruna eğilerek çıkmak için böyle alçak bir kapı yapılmıştır.  Selatin camilerin imamları rast gele imamlardan seçilmezdi çok özenle seçilir ve çok özelliğe sahiptirler. Bunlardan bir tanesi de fiziğinin düzgün olmasıdır. Ata binmeyi bilecek, ok atmayı bilecek, en az 3-4 lisan bilecek, diksiyonu düzgün olacak, hanımı güzel olacak ve fiziği düzgün olacak. Aksi halde bu kapıdan geçmesi mümkün değildir.  Bu minberi amele yani işçi İsa yapmıştır. Minberin üst kısmında  küfi yazılar var. Ortada Allah lafzı yer alırken  Hz. Muhammed ve dört halifenin de  adları yazılıdır. Minberin yan tarafında ise çivi ve tutkal kullanılmamış tamamen geçme sistemi ile yapılmıştır. Ortasında güneş figürü yer alırken  etrafında ise ışıkları, yıldızlar, galaksi ve Samanyolu vardır. Türkiye’de galaksinin sembolize edildiği üç adet  camii bulunuyor biri Bursa Ulu Camii, biri İzmir Ödemiş Birgi Camii’nde birde Eşrefoğlu cami minberinde resmedilmiştir. Ancak Bursa Ulu Camii bundan 100 sene sonradır” diye kaydetti.

“EŞREFOĞLU CAMİİ  MOZAİKLERİ  BUGÜN YAPILAMIYOR”

Minberimiz mozaik çiniden yapıldığını dile getiren Yıldırım,  “Günümüz çinileri gibi tablet bloklardan yapılmamış milyonlarca parçadan  yapılmıştır. Çiniler 1000 hare sıcaklıkta  Alaaddin Keykubad’ın yaptırdığ Kubadabad Sarayında döktürülmüş ve bu mozaikleri  bugün yapılamıyor. Minberin ortasında yer alan mermer Anadolu Selçuklu devletini temsil ederken,  ortasında sekiz kollu Selçuklu  bir yıldızı Selçuklu da en çok kullanılan geometrik şekildir. Etrafında yer alan  24 ok ise  24 oğuz boyunu tabiyet ve hamiyeti temsil ediyor” dedi. Gamze Erdoğan

Yorumlar (0)

Gazeteler