1. YAZARLAR

  2. Berna Kayacık

  3. ‘’KÜLTÜR VE SANAT’’ GÜNÜM
Berna Kayacık / Köşe Yazarı

‘’KÜLTÜR VE SANAT’’ GÜNÜM

‘’28 Mayıs 2016 Cumartesi’’ günü öğleden sonra, önce Koyunoğlu ve Kültür,Sanat ve Fikir Adamlarının otaklaşa düzenlediği  ‘’İkindi Sohbetleri’’ndeydim. Prof.Dr.Haşim Karpuz hocamızdan ‘’Konya’da Fotoğraf’’ sanatının nasıl başlayıp, nasıl geliştiğini ve eski Konya aileleri ile eski Konya fotoğrafları arasında yaşça benden çok büyük olan ve o dönemin çocukları olanları bir zaman tünelini götürdü.

Çok dikkatli şekilde resimlere bakan katılımcılar, acaba tanıdık birilerinin resimlerini bulabiliri miyim diye bakıyorlar. Görünce de hemen heyecanlı ve titrek sesiyle bu resimdekiler şunlar, bu fotoğrafçıyı çok iyi tanırım gibi seslerini o dönemin çocukları olan kişiler tarafından anlatıldı.

E haliyle o dönemin çocuklarını toplasak  bir avuç kadar ya varlar, ya yoklar. Yaşlarına rağmen inanılmaz şekilde geçmişteki kişileri hatırlıyorlar, gözleri buğulanıyor onlar hakkındaki hatıralarını oradakilerle paylaşıyorlar. Prof. Dr. Haşim Karpuz hocamın sohbetinde ne kadar da o dönemi yaşamayıp ve o dönemin çocuğu olmasam da olanlarla aynı duyguları paylaştım diyebilirim…

O günün akşamında 20:30’da Konevi’nde ‘’Meram Aşkına Kültür,Sanat, Yaşam ‘’ gecesinde çok güzel bir program vardı. Ahmet Şahin’le Meşk ‘’Fethi Mübin’’ konserine katıldık ‘’usta’’ ile. O kadar beğendim, o kadar beğendim ki anlatamam.

Fethi Mübin :Açık ve parlak zafer. Hakkı, batılın tahakkümünden kurtaran veya birbirine zıd olan hak ile batılın karışıklığını ayırarak hakkı galip kılan feth ve zafer Bu zafer, harp ile olabileceği gibi harpsiz de olur. (Hakikatın ve ilmin galebesi gibi.)Fetih suresinin birinci ayetinde geçen "Feth-i mübin"in ifade ettiği manalardan biri: Sahih-i Buhari muhtasarının beyanına göre çok İslami fetihlerin mebdei olan Hudeybiye sulhudur. Ulemanın ekserisine göre ise; Biat-ı Rıdvan'dır.Kur'anın hitabı umum asırlara baktığı için, bu gibi fetih ve zafer manalarından her asırdaki Alem-i İslam hissedardır. (Osmanlıca'da yazılışı: feth-i mübin)

 

Anlaşılacağı üzere İstanbul’un Fethi’ni anmak üzere düzenlenen bir programdı.

 

‘’Küffar sanır hüccet almış Eğri’ye

Hali benzer nees çekmiş bengiye

Bre sorun Nemçelu’yla Leyli’ye

Ne de çabuk unuttular Mohaç’ı

Zigetvar’ı Temeşver’ı Uyvar’ı’’

 

‘’Acemaşiran Mehter Marşı’’ olan bu marşı, öyle coşkulu söylediler ki ‘’Çevgen’’ i hem elinde sallayıp, hem de mehter marşını söyleyen Ahmet Şahin’in de eminim gözlerini kapayınca o dönemlere gitmiştir. Her bir mehter marşının hikayelerini anlatıp o şekilde söyledi. Tarih bilgisine de hayran kaldım diyebilirim.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ‘nun katılımıyla harika bir konser oldu. Salondaki katılımcılarda çok iyiydi. Elimize yazılı olarak verilen marşlar sayesinde bizlerde Ahmet Şahin’e ara ara katıldık. Hatta son söylediği marşı tekrar istedik, ayakta alkışladık. Çok zarif bir ekibi vardı. Özellikle kemençedeki ‘’Aslıhan Özel’’ hanıma hayran oldum diyebilirim .Zerafetinin yanında çaldığı kemençeyi tabir yerinde ise’’ ağlatarak’’ çalıyordu. Başarısı tebrik edilmeye şayan birisi.

Konser sonunda Başkan Toru Ahmet Şahin’e çiçek takdim etti ve sezonun son programı olduğunu söyledi. Çok üzüldüm. Ramazan’dan sonra tekrar programlara devam edilmesini istiyorum.

Program’dan sonra Başkan, Tahir Sakman’ın odasında bizim gibi misafirlerini ağırladı. Kendisiyle ilk defa yüzyüze konuşma imkanım oldu. Otoriter gözüken dış görünüşüne rağmen bir o kadar da zarif bir bayan. ‘’Otoriter gözükmek zorundayız Bernacığım’’ dedi. Ev halini ve başkanlığı o kadar ayrı tutuyor ki sağladığı bu dengeyi çok beğendim. Ayrıca mesai arkadaşları tarafında da gerçekten başkan olduğu için değil ya da bayan olduğu için saygı gösterdiklerini düşünmüyorum diyalogları o kadar güzeldi ki, onlarla yeri geldiği zaman arkadaş olduklarını gördüm. Bizimle çok güzel bir şekilde ilgilendi.

Herşey için çok teşekkür ederiz Başkanım…

Bu yazı toplam 1385 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.