1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. KUTUPLAŞAN KONYA
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

KUTUPLAŞAN KONYA

Sosyal medyada gezerken Konya’da çok tanınan, MHP’li eski bir oda başkanının paylaştığı fotoğrafı gördüm. Saddam Hüseyin çukurda duruyor ve sadece kafası dışarıda. Ölümünü bekleyen koyun gibi. Altına şu not düşülmüş: “O’nun da binlerce koruması, ordusu ve sarayı vardı!!!”.

Şimdi biraz geriye gidelim. Bu kutuplaşma fotoğrafına yeniden döneriz.

7 Haziran seçimlerinin sonuçları açıklandıktan sonra daha o gece “Biz hiçbir formülde yokuz. En yakın seçim ne zaman olursa o zaman olsun” diyen Sayın Bahçeli’ye rağmen özellikle Ak Parti’nin tabanının sıcak bakması nedeniyle MHP ile bir koalisyon kurulacağını öngörmüştüm. Milliyetçi-Mukaddesatçı bir Türkiye hükümeti... Çok da güzel olurdu.

Devlet Bahçeli belki dünyada hiçbir partinin koalisyon görüşmelerinde sunmayacağı bir şartı, Cumhurbaşkanının ve oğlunun yargılanması şartını sunarak masayı devirdi. Seçim akşamı, “bu partiler kesinlikle koalisyon yapmaz. Eskiden ordu zorluyordu, o yüzden birleşiyorlardı” diyen Prof. Erol Katırcıoğlu’nun haklı olduğunu anladım.

Halbuki Sayın Bahçeli hem partisi hem de Türkiye için önemli bir fırsatı kaçırdı. Eğer koalisyon yapsaydı, Ak Parti düşmanlığı nedeniyle kutuplaşan halkın önemli bir bölümünü sistemin içine dahil edecek, sokakta ve sosyal medyada Ak Partililerle MHP’lilerin gerginliğini azaltacak, yüzde 60’lık düşman kutuptaki bloğun yumuşamasını sağlayacaktı. Çünkü MHP’nin kemik tabanı şu anda söylem olarak da eylem olarak da CHP’den farksız durumda. Ayrıca devlet kadrolarına giren MHP’li sayısı artacak ve normalleşme olacaktı.

İkinci önemli fırsat ise kısa süreli bir koalisyon hükümeti bile MHP’nin terörle mücadele duruşu ve tabanının desteği sayesinde PKK ve DHKPC karşısında çok önemli mesafe alınabilirdi. Şimdi Ak Parti tek başına iktidara gelirse bu coğrafyada ayakta kalmak isteyen bir ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu güçlü bir hükümet yeniden kurulmuş olacak ama maalesef aslında sokakta var olmayan, halka zorla dayatılan kutuplaşma devam edecek.

İşin sosyolojik boyutuna da bakalım. Eskiden tek bir kutup vardı Türkiye’de. Ülkeyi sürekli yönetmek isteyen Beyaz Türkler yani cumhuriyetçi, Kemalist, laik sermaye sahipleri ve bürokratik elitler vardı. Karşısında muhafazakar, milliyetçi, İslamcı, Kürt kim varsa hiçbirinin önemi yoktu. Kimsenin bu düzeni değiştirmeye gücü yetmiyor ve normal olarak da kutuplaşma olmuyordu. Çünkü ikinci kutup yoktu. Ak Parti’nin iktidara gelmesi ve onların beklediğinden uzun kalması ise yeni bir kutup ortaya çıkardı. Eski ANAP, DOĞRUYOL, Refah ve MHP içindeki dindarların bir bölümü 2011’den sonra bir blok, kutup haline geldi. Aslında olan bu. Çok da büyütülecek bir kavga ortamı falan yok ama düşmanca, kindarca birbirine bakmamızı isteyenler amaçlarına az da olsa ulaşmış görünüyor.

Konya’da kutuplaşmayı en çok körükleyen MHP’nin militan kesimi olarak görünüyor. Binlerce takipçisi olan bir oda başkanının ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanını, kimyasal silahla insan öldüren Saddam’a benzetip “Senin de sonun böyle olacak. Asılacaksın” imasında bulunması işin nereye geldiğini gösteriyor.

Keşke MHP ve Ak Parti koalisyon yapsaydı da milletin değerlerinden uzak, terörle yan yana gelmekten çekinmeyen Kemalist, sol ve Kürtçü kutup kendi başına kalsaydı. Allah ülkemizin sonunu hayretsin.

Bu yazı toplam 1087 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş