1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mağaza Dizaynı Konusunda Bilinmesi Gerekenler
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Mağaza Dizaynı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Mağaza Dizaynı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde farklılıklar artık çok daha hızlı bir şekilde yaşanıyor. Bu neden ile elde edeceğiniz verim için bazı bilimsel teknikleri ve özellikleri de hayatımıza almamız gerekmekte.

Sizler de bir mağaza sahibi iseniz, sandığınızdan çok daha önemli olan bu konu var. mağaza dizaynı ciddi anlamda iş akışınızda önemli bir konu. Son dönemde yapılan araştırmalar ve işlemler sayesinde sizler de en farklı sonuçları bu şekilde alacağınızı bilmelisiniz. Hitap ettiğini unsur insan olduğunda psikolojik davranışları etkileyen birçok faktörün olduğunu da bilgilerimiz arasına almak zorundayız. Bu neden ile yapılan araştırmalar, her bakımdan mağazanın konum, durum ve sunum faktörleri ile satın alma olayını bir birine bağlamaktadır.

Doğru Mağaza Dizaynı Nasıl Yapılır?

Durum bu şekilde olduğunda doğru bir tasarımın önemi de işletmeciler için artıyor. Bu aşamada dikkat edilecek olan unsur nasıl mağaza dizaynı yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir konusu oluyor. Sizler de bu konuda bir uzman desteği alabilirsiniz. Ancak işlemlerin teyidi açısından sizler de ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Öncelikli olarak mağazada satılacak olan ürün kategorisine uygun şekilde bir raf sistemi seçilmelidir. Bebek mağazası ile abiye mağazası bu bağlamda birbirinden ciddi anlamda uzaktır. Bu neden ile ürün ve tasarım birbirleri ile etkileşim içinde olmalıdır.

Dekorasyonda en dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, alan kullanımının, fonksiyonel ve etkili bir şekilde yapılmasıdır. Bu şekilde yapılan mağaza dizaynı kullanıcılar açısından olumlu bir davranış içine itecektir.
Ürün yerleşimleri ne çok dağınık ne de çok düzenli olmamalıdır. Çok dağınık olan mağazalar, kullanıcının da kafasında dağılmalar yaratacaktır. Bu neden ile sürekli olarak orta elemanların düzenlemeleri yapması ve ürünleri benzer gruplar çevresinde derlemeleri uygun olacaktır.

Aşırı düzen de aynı şekilde insanlarda, düzeni bozuyorum hissi ile ürün incelenmesinde tedirgin yaratabilir. Bu neden ile bazı ürünler kullanıcıların dokunabilmesi, deneyebilmesi amacı ile ortada bulunmalıdır. Bu şekilde daha rahat bir dizayn hazırlanmış olacaktır.

Işık, ses düzeni, ısı sistemi ve kasa düzeninin doğru şekilde yapılandırılması gerekir.

Mağaza içinde yer alan ürünlerin teşhiri için uygun vitrin mankenleri, raf sistemleri seçilmeli, alan ve renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Mağaza Dizaynı Satışları Nasıl Etkiler?

Yapılan araştırmalar satışlarda mağaza düzeninin de sanılandan yüksek oranda etkili olduğunu açıklamıştır. Satın alma eylemi psikolojik bir eylem olduğu için görsel, işitsel ve diğer duyulara hitap edilmesi önemlidir. Mağaza içinde yayınlanan müzikten, mağaza dizaynı ve diğer faktörlere kadar tümünün ahenk içinde olması önemlidir. Bu neden ile yapılacak bazı ufak dizaynlar ile harika satış rakamlarına ulaşılabilir.

Satılmayan ürünlerin kasa yanlarında sepetlerde bulundurulması ciddi anlamda etki yaratmaktadır.

Alanın ferah, aranılanın bulunduğu dizaynlar her zaman daha iyi verim sağlıyor.

Kasanın hızlı işlem yapabileceği, giriş engellemeyeceği bir konumda olması, en önemli dizayn özellikleri içinde yer alıyor.

Soyunma kabinleri mümkün oldukça arka bölümlerde ve geniş olmalı.

Konsept ürünlere uygun teşhirler için yeterli alanın bulunması,

Işık sisteminin yanıltıcı değil, gün ışığı şeklinde olması, renk kırılmalarına neden olmaması da önemlidir.

Tüm bunların yanında rahat hareket edilmesi, ürün reyonlarının önlerinde yeterli alanın olması, kullanıcıların ürünlere elleme, gözlemleme ve kalabalık olduğunda bile inceleyebilmesi önemli bir unsurdur.

Bu şekilde kurulan mağazalar, rahat bir psikoloji ile gezilen mağazalarda, alışveriş sonucuna doğru insanları iter.

Birçok ünlü marka da bu şekilde dizaynlara başvurduğu için farklı yerlerde ki şubelerinde bile aynı mağazadaymışsınız gibi hissedersiniz. Çünkü denenmiş ve doğrulukları kanıtlanmış bazı dizayn tiplerinden uygun olanı seçilerek uygulanmaktadır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş