1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. MÜRÜVVETİNİZİ ÂLÎ TUTUN
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

MÜRÜVVETİNİZİ ÂLÎ TUTUN

Geçen hafta ki yazımızı Ümmetin derdi çok, yeter ki sen sırtlanmak iste, diye bitirmiştik.

İşte içinde nesil derdi taşıyanlar. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz ve evlatlarımız için üzülüp onları kendine dert edinenler nasıl bir dil kullanmalı, gençlerimizi eğiten öğretmenler, hocalar nasıl bir ideal belirlemeli ki geleceğimiz daha aydınlık ve daha güzel olsun.

 Bu konu da kendimize örnek alabileceğimiz İslam Tarihinde Başta Hz. Peygamber (s.a.v) olmak üzere pek çok önemli şahsiyet var ama ben bugün Türk İslam âlemine Osman Gazi gibi bir yiğit hediye etmiş olan Edibali Hazretlerinin nasihatlerinden bir demet sunacağım.

★ ★ ★ ★ ★

Şeyh Edebali Hazretleri‘nin Osman Gazi‘ye ve O’nun şahsında geleceğin idealist gençlerine yön verecek tavsiyelerinden bir kısmı şu şekildedir;

“-Ey Oğul! Beysin. Bundan sonra öfke bize; uysallık sana! Güceniklik bize; gönül alma sana! Suçlamak bize; katlanmak sana! Acizlik, yanılgı bize; hoş görmek sana! Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana! Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana!”

“-Ey Oğul! Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana! Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana!”

“Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir.”

“Milletin kendi irfanı içinde yaşasın! O’na sırt çevirme! Her zaman duy varlığını! Toplumu yöneten de diri tutan da bu irfandır.”

“En büyük zafer, nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir.”

“İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkamaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf, dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da, gayri iflah olmaz. Dost düşman olur, düşman canavar kesilir…”

“Akacak kan, boş yere akmamalı. Ona yol ve yön lazım. Zira kan, toprak sulamak için akmaz. Kişinin gücü, günün birinde tükenir. Ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur.”

“Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı. Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli…”

“Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp iniş, yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bir bey için yapılmaz.”

“Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok! Çünkü zaman yok; süre az!”

“Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekin zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da.Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin.”

“Sevgi, davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!.”

Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman! Geçmişini bil ki, geleceğe sağlam basasın! Nereden geldiğini, unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın!”

★ ★ ★ ★ ★

Bu nasihatler çok güzel, hikmetli fakat başlıkla alakasını anlamadık diyenler olabilir. Şöyle açıklayayım;

Çok muhterem bir abimiz gençlerle karşılaştığında şöyle demişti. “ Aman mürüvvetinizi âlî tutun çocuklar.” Yani hedefiniz çok yükseklerde olsun. Hayallerinizi ideallerinizi kısıtlamayın. Ola ki hedeflediğiniz yüksekliğe ulaşamasanız bile yüksek idealler büyük adamlar meydana getirir demek istemişti. İşte bunun gibi Edibali Hazretlerinin yukarıdaki nasihatlerini dinleyen ve uygulamaya geçiren Osman Gazi’nin kurduğu beylik koca bir imparatorluk oldu ve yaklaşık 620 yıl dünya da hüküm sürdü.

İşin bize bakan kısmına gelirsek hepimizin ailesi arkadaşları ve etkilediği insanlar var. Sorumluluklarımız var. Hz. Peygamber  (s.a.v)’in  “Hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. …” buyurduğu üzere hepimiz sorumluluklarımızın bilicinde olarak mürüvveti âlî nesiller yetiştirebilmemiz dileğiyle…

 

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş