1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÜNDOĞDU

  3. NEDEN ORTADOĞU?
Mehmet GÜNDOĞDU / Köşe Yazarı

NEDEN ORTADOĞU?

Uluslar arası katil devlet İsrail, günlerdir Gazze’yi bombalıyor. Yeryüzü devletlerinin hiç sesi çıkmazken İsrail’in sürekli destekçisi Amerika, Filistin Hamas örgütüne “İsrail sizi bombalayacak ama siz karşılık vermeyeceksiniz, sonra daha kötüsü olur” diyerek adeta dalgasını geçiyor.

 21. Yüzyıl, bilgi çağı, iletişim çağı falan diyerek içinde bulunduğumuz çağla övünenler de bu kanlı saldırılara göz yumarak destek veriyorlar. 

1967 Arap İsrail Savaşı sırasında İsrail; Filistin, Lübnan, Ürdün ve Suriye’nin kendi sınırlarına yakın olan kısımlarını işgal ettiğinde, Araplar birleşip bir avuç katil İsrail’e karşı çıkamadılar. İsrail’in üzerlerine bomba yağdırdıkları insanlar, bir tüfek bile patlatmadan İsrail işgaline razı oldular. Biliyorsunuz ki zamanında Filistin topraklarının bir kısmı parayla ve tapusuyla İsrail’e satılmıştı. Bu gün bu gafletin cezasını işgal ve bombalar altında çekiyorlar, daha da çekecekler.

Ortadoğu cadı kazanı olmuş kaynıyor. Suriye’de Müslüman’ız diyenler birbirlerinin canına kıydılar, halen kıyıyorlar. Irak’ta IŞİD denilen baş belası örgüt bağımsızlığını ilan etti. Şimdi Irak paramparça oldu. Mısır’da da günlerce kan döküldü. Yine Müslüman Müslüman’ı öldürdü. 

Neden Müslüman Müslüman’ı öldürüyor? Neden İsrail gibi yayılmacı bir devletin yaptığı katliamlara dur diyecek birileri yok? Arap ve İslam dünyası neden dik durup birleşerek akan bu kanları durdurmaya yanaşmıyor?

Bildiğiniz gibi başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu’nun bütün İslam devletleri İngiliz- Fransız ve Amerika taktiğiyle paravan olarak kurdurulmuş devletlerdir. Osmanlı’dan bu yana orta doğu hiç bağımsız olmamıştır, hiçbir Ortadoğu ülkesi de bağımsız değildir. Daha sonra yayılmacı büyük devletler İsrail’e devlet olma hakkını vererek sırtını sıvazladılar ve palazlandırdılar. O gün bugündür aradan uzun yıllar geçmesine karşın Ortadoğu’da akan kanlar hâlâ dinmedi.

Yayılmacı süperler önce palazlandırıyorlar sonra da Müslümanları birbirlerine kırdırıyorlar. İran palazlandırıldı, Irak palazlandırıldı, Suriye palazlandırıldı, Mısır palazlandırıldı işte gelinen sonuç ortada. İsrail ve Türkiye çoktan palazlandırıldığı için Türkiye’de NATO dümeniyle radar üsleri, füze kalkanları falan kuruldu. İsrail’e yapılan füze saldırılarını Türkiye’de kurulan bu üsler karşılayacak. Yani her an Türkiye toprakların bir an da savaş alanına dönüşebilir.

Bütün bu kanlı işlerin arkasında öncelikle Amerika var. Neden önce Amerika? Çünkü Amerika yıllardır Ortadoğu’da yaşayanları birbirlerine düşürerek herkese silah satacak. İkinci bir neden ise genişletilmiş Ortadoğu projesi. Bu proje ile Ortadoğu’da yeni paravan devletler ortaya çıkarılacak, sürekli çatışmalar olacak, yeni sınırlar ortaya çıkarılacaktır. Bu projenin içinde Türkiye’de vardır. 
Bu proje paralelinde hükümetin hazırladığı yasa tasarısı meclisten geçerek kabul edildi. Açılıma meclis içinde çözüm üretecekler. PKK silah bırakıp dağdan inecek ve sorun mecliste çözülecek. Çözülecek mi? Bekleyip görelim, neler olacak?

 

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş