1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. NEREYE GİDİYORUZ, KİMİNLE GİDİYORUZ
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

NEREYE GİDİYORUZ, KİMİNLE GİDİYORUZ

Ahiret hayatıyla son bulacak bu kısacık ömür yolculuğunda, yolcunun seyri ve yol arkadaşları önemli. Geçen hafta yazımızda Asr suresi bağlamında Müslüman’ın ömür sermayesini ziyan etmemesi için neler yapması gerektiğinden kısaca bahsetmiştik. Kaldığımız yerden devam edelim inşallah.

Hayat yolculuğunda başınıza neler geleceği hiç bilmiyoruz. Bazen yolumuzu kaybedebiliyoruz. Bazen yoldan çıkabiliyoruz. Bazen de dünyaya dalıp maddi manevi yapmamız gerekenleri unutabiliyoruz. Hepimizin başına gelebilecek örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bu gibi durumlarda kişinin dostları, sevdikleri ve özellikle peşinden gittikleri daha bir önem arz ediyor.

 İsra suresi 71. Ayete Yüce Rabbimiz “Her insan topluluğunu önderleri (rehberleri) ile çağıracağımız o günde….” diyerek başlar. Demek ki beraber yürüdüklerimiz peşinden gittiklerimiz bizi ahirette de bırakmayacaklar. Öyleyse dikkatli olmalı bizi Allah’a ulaştırmayacak bizi doğru yolda tutmayacak bize rehberlik edemeyecek insanlardan uzak durmalı.

★ ★ ★ ★ ★

            Bir gölde 3 balık yaşıyordu. Bir gün buraya insanlar geldi balıkları görünce: “Gidip ağları getirelim bu balıkları yakalayalım” diyerek uzaklaştılar. Balıklar bu durumu fark edince en akıllıları hiç zaman geçirmeden denize doğru yola çıktı diğer ikisi arkasından bakıp onunla alay ettiler:

-Hey akılsız, sen yarı yola varmadan ölür gidersin bu işten vazgeç, dediler. Fakat akıllı balık onları dinlemedi yola çıktı bin bir meşakkatten, zorlu bir yolculuktan sonra denize vararak kurtuldu. Derken balıkçılar ağları alıp geldiler o iki balığın peşine düştüler. İkinci balık düşündü: “Eğer ölü taklidi yaparsam belki kurtulurum” dedi kendi kendine. Karnını yukarı kaldırarak sırt üstü suyun üstünde yattı, hiç kıpırdamıyordu. Balıkçılar onu görünce ah vah ettiler, "Ne güzel balık ne yazık ki ölmüş" diyerek tutup onu bir kenara fırlattılar. O balık da sessizce suya dalarak tenha bir yere gidip gizlendi. Balıkçılar üçüncü balığın peşine düştüler uzun bir kovalamacadan sonra onu yakaladılar, karnını yardılar içini temizleyip tavada ateş üstünde kızarttılar. O akıllı balığa uyarak denize varmayı göze alamadığı için bin pişman oldu fakat nafile, iş işten geçmişti. (Mesnevî, c. IV, beyit: 2202 vd. )

Eğer gidilecek yolu bilmiyorsak eğer ilk balık gibi tehlikeleri önceden sezip ona göre davranamıyorsak önden gidenleri (Peygamberleri, Peygamber varisi olan âlimleri) takip etmeliyiz.

★ ★ ★ ★ ★

Müslüman’ın kimlerle beraber olduğunun bir diğer önemli noktası da, kişinin beraber olduğu insandan etkilenmesi zamanla onunla aynîleşmesidir. Hz. Peygamber (sav) “İnsan, dostunun yaşayış tarzından etkilenir. O halde her biriniz dost edineceği kişiye dikkat etsin!” (Ebu Davud, Edeb, 16) Diyerek bu gerçeğe vurgu yapmıştır.

Na­sıl ki bir gül bah­çe­sin­de gezen in­sa­nın üze­ri­ne gül ko­ku­la­rı si­ner­se, sâlihlerin meclisinde bulunan kimselerin gönüllerine de o güzel insanlardan feyz ve rûhâniyet akseder.  Alemlere Rahmet efendimiz şöyle buyurmuştur: “İyi ve kötü arkadaşın hali, güzel koku satanla körük çekenin haline benzer. Misk satan, ya sana güzel kokusundan bir miktar meccanen verir veya sen satın alırsın, ya da (hiç değilse onunla beraber olduğun sürece) güzel koku koklamış olursun. Körük çeken kimse ise, ya elbiseni yakar ya da (en azından) körüğün kötü kokusundan rahatsız olursun” (Ebu Davud, Edeb, 16)

Hayat yolculuğunda kimi rehber edindiğimiz kiminle beraber yürüdüğümüz önemli. Selam ve hürmetlerimle

Bu yazı toplam 429 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer YazılarıTümü
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    © Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş