1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. ORTADOĞU’DAKİ YÜZ YILLIK KAOS PLANI
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

ORTADOĞU’DAKİ YÜZ YILLIK KAOS PLANI

2011 yılından beri Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan ve Arap Baharı olarak nitelendirilen olaylara şöyle dönüp bir baktığımızda büyük bir oyunun yeni bir bölümünün sahnelendiğini görüyoruz. Yaklaşık 150 yıl önce Osmanlı’nın çöküşe geçmesini fırsat bilen Yahudiler, Kudüs’te İsrail devletini kurmak için İngilizlerle işbirliği yaptı.

Ana amaçları, bölgenin İsrail’e vaat edildiğini iddia ettikleri toprakları ele geçirmek, bunu yaparken de bütün zenginlikleri sömürmekti. Taktikleri ise onlarca milletin bir arada yaşadığı Osmanlı’ya karşı ayaklanmalar çıkarıp küçük, kolay yönetebilecekleri devletçikler oluşturmaktı.

Başarılı da oldular. Sykes Pycot anlaşması ile sınırları belirlediler. Cetvelle çizdiler. Yüz yıldan daha fazla sürede uygulamaya konulacak bir plandı bu. Devletçikleri bir süre yönetip sonra istedikleri adamı bırakarak bölgeden ayrıldılar. O ülkelerin sınırlarını çizerken farklı mezhep ve ırkları aynı ülkenin içinde bırakmaya özen gösterdiler. Çünkü ileride yönetimde sorun yaşadıklarında bu farklılıkları kullanıp iç savaşlar çıkararak tekrar bölüp tekrar yönetebileceklerdi.

1998 yılına kadar Şii İran ile Sünni ağırlıklı Irak’ı savaştırdılar. Sonra 1990’da Irak Savaşını çıkardılar. Plan biraz yavaşladı. Bu kez terör örgütlerinin gücünü ve halk üzerinde oluşturduğu nefreti keşfettiler. Önce örgüt kurup düşmanlarına karşı kullandılar. Sonra bu örgütleri tahrik edip kendilerine saldırmasını sağladılar.

11 Eylül 2001’de Amerika’ya yapılan saldırı bir milattı. Yeni bir Haçlı Seferi için bu şaibeli saldırıyı çok iyi kullandılar. Hemen Afganistan’a sonra da Irak’a saldırdılar. Ülkeler kan gölüne döndü. O zaman bir çok stratejist daha 2003’te sıranın Suriye, ardından da İran ve Türkiye’de olduğunu söylüyordu. Çünkü vaat edilmiş topraklar bu ülkelerdeydi. Araç da Kürt devletçikleri olacaktı. Çünkü Irak, İran, Suriye ve Türkiye’de ayrılıkçılığa teşvik edilmeye hazır Kürt halklar vardı.

Diktatörlerin yönettiği üniter devletler sorun yaratıyordu. Kontrol edememeye başlamışlardı. Önce İran’daki Hümeyni devrimi, ardından Türkiye’de kontrol edemedikleri Erdoğan’ın iktidara gelmesi ve bir türlü indirmeyi becerememeleri, planlarını alelacele hızlandırmalarına neden oldu.

Irak İşgali’nin başlamasından 8 yıl sonra kontrollü Arap Baharı ile Suriye karıştı. Plan işliyordu. Öncesinde yine bir terör örgütü ortaya çıkarmayı ihmal etmemişlerdi. Irak’taki hapishanelerde işkence yaptıkları El Kaide üyelerini topluca salıverdiler. “Haydi intikamınızı alın” dediler. Tabi içlerine İsrail, İngiliz ve Amerikan ajanlarını sokarak bıraktılar bu adamları. Yoksa nasıl kontrol edeceklerdi? Nasıl hangi ülkeye saldırıp hangisine saldırmayacağını söyleyeceklerdi.

Kürtleri kışkırtmak istediklerinde solcuların, Kürtlerin içinde bomba patlattılar. Almanya istediklerini yapmayınca Sultanahmet’te Alman turistlere saldırı yaptırdılar. Türkiye Rusya’ya yaklaşınca hava alanında canlı bombalar patladı. İncirlik’i Amerikan uçaklarına kapattık, yine canlı bomba saldırıları oldu. Çok kullanışlı, harika bir örgüt kurmuşlardı. 

Bu alçak Batının şimdiki oyunlarını ve gelecekte olması muhtemel gelişmeleri de Cuma günkü yazımda ele alacağım. Bu oyunlara karşı uyanık olmamız gerekiyor. Hafife aldığımız için başımıza gelmedik kalmadı.  

Bu yazı toplam 1031 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
ABK Grup
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.