1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. REJİMİ LİSELİLER KORUYACAKMIŞ (!)
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

REJİMİ LİSELİLER KORUYACAKMIŞ (!)

Bir rejim koruma hastalığıdır gidiyor. Bunun için de her şeyi mübah görüyorlar.

Önceleri Milli Mücadele’den kalma bir birlik vardı. Sonra Mustafa Kemal’in savaş sırasında söylediği gibi saltanat ve hilafeti kurtarma niyetinin falan olmadığını anlayan muhalif grup sesini yükseltti. Karışık olaylar, cinayetler ve ardından bir tasfiye operasyonu.

Cumhuriyet kuruldu, hilafet kaldırıldı ve işte bugünkü yaşanan kutuplaşmanın temellerinin çoğu orada atıldı. Dinin siyasi ve toplumsal hatta kişi vicdanından bile atılması için yapılan bu hamle ve sonrasında gelen, dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar hızlı olduğu görülmemiş “inkılaplar” devletle, yönetenlerle halkın arasını bir daha kapanmamacasına açtı.

Yöneten rejimi korumak için baskı yaptıkça halk isyan etti. “Din” dedikçe kafasına dipçik yedi. Millet değerlerinin yok edilmesine karşı çıktıkça devlet, rejimi korumak için bütün gücünü kullandı.

1947’de tek parti yönetimi başına gelecekleri anladı. Hazırladıkları raporda cenaze yıkayacak adam kalmadığını kendileri itiraf etmiş ve halkı rahatlatmak gerektiğini söylemişlerdi ama asıl korkuları Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiydi.

Korktukları oldu ama hemen toparlandılar. Başbakan asacak kadar ileri gidip rejimi “kurtardılar”.

1970’te muhtıra verip yine kurtardılar. 80’de “bir sağdan bir soldan asıp” yine kurtardılar. 28 Şubat’ta devir değişti diye askerin öncülüğünde medya, İstanbul sermayesi, yargı ve üniversitelerle korudular. Zulüm etmeyi ihmal etmediler tabi. Her “kurtarmanın” genel karakteristiğidir o. Zulüm etmezsen halkına yine başına dert olur diye düşündüler.

Halkın iktidar yaptığı partiyi kapatarak rejimi korumaya çalıştılar. Sokağa dökülerek, yolsuzluk operasyonu diyerek PKK’ya destek vererek bile o meşhur rejimi korumaya çalıştılar.

Şimdi ise kimden medet umuyorlar? Liselilerden.

İstanbul’daki bazı liselerde bazı aşırı sol grupların örgütlenmesi nedeniyle çıkan homurtuyu büyütüp çocukları tıpkı PKK gibi ön saflara koyup yine ayaklanma ya da iç savaş çıkarmak istiyorlar. Yeni Berkin Elvanlar çıkarmak istiyorlar. “Çocuklar ölsün ki mağduriyet olsun, ayaklanma çıksın, iktidar gitsin” diyorlar.

Sosyal medyada bu olaylar üzerine yazılmış bir mesaj hoşuma gitti. Şöyle diyordu: “Darbeci eski rejim artıklarını, ordu, yargı, üniversite, burjuva koalisyonundan liselilere kadar düşüren milletimiz var olsun”.

Onlar korumaya çalıştıkça halk tokat vuruyor. Ellerinde hiçbir güç kalmadı ki liselilerden medet ummaya başladılar.

Yazıklar olsun, çocukların arkasına saklanarak ülkesinde savaş çıkarma pahasına iktidar düşmanlığı yapanlara. 

Bu yazı toplam 569 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş