1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rize Çiçekçi
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Rize Çiçekçi

Rize Çiçekçi

Endemik sözcüğü pek çoğumuzun duyduğu ama anlamını bilmediği ya da yabancı olduğu bir sözcüktür.

Endemik sözcüğü güzel Türkçemiz'e Latince'den girmiş bir kelimedir. Endemos yani "yerli" sözcüğünden türemiş bu efsane kelime "sadece o yörede yetişen", "o yöreye has" anlamı taşımaktadır.

Ülkemiz bitki çeşitliliği bakımından Avrupa'da ilk sırada bulunmaktadır. Bu bağlı olarak da endemik olarak müthiş bir potansiyele sahiptir. Bu çeşitliliğin en büyük sebebi ülkemizin bulunduğu coğrafi konumdur. Ülkemiz ılıman bir iklime sahip olması ve aynı anda üç mevsimin bir den yaşanması da en büyük etkenlerdendir. Ülkemizde yetişen endemik bitkiler yetişen 10.000 bitki içerisinde 3000 adeti endemik yani ülkemize has bitkilerdir. Bu da ülkemizde yetişen bitkilerden 3'te birinin endemik olması anlamına gelir ki bu oran dünyanın başka hiçbir bölgesinde bu derece fazla değildir. Bu ülkemiz ve insanımız için büyük bir şanstır.

Güzel Rizemiz de bu bitki çeşitliliğinden büyük bir pay almıştır. Zaten doğa örtüsü ve yeşili ile biline Rize barındırdığı endemik bitkiler ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Rize ilimizde şu ana kadar bilinen 165 endemik türe rastlanılmıştır. Bu 165 endemik tür içerisinde özellikle 16 adeti sadece Rize'ye has bitkilerdir. "Rize Huşu, Gecegündüz Çiçeği, Ovit Aslan Pençesi,Boçu" gibi bitkiler Rize'de yetişen endemik bitkilerden sadece bir kaçıdır. Ayrıca ülkemizde bulunan tek endemik üvez Çeşidi Rize'de bulunmaktadır. Rize Üvezi dediğimiz bu bitki Çeşidi neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıyadır ve bunu önleme amacı ile çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Bu endemik çeşitliliği korumak için en büyük görev Rize halkına düşmektedir. Çünkü yapılan bilinçsiz bir çok davranış ile bitki örtüsüne zarar verilmekte ve bir doğa harikası yok edilmektedir. rize çiçekçi olarak biz elimizde olan bu harika doğanın değerini biliyor ve onu korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Halk olarak da güzel Rizemiz'in dopasına sahip çıkalım. Rize'nin ve Rizeli'nin Çiçeği, doğayı yeşili sevdiğini görelim ve herkese gösterelim. Çünkü hepimizin geleceği yeşilden geçiyor. Biz Rize çiçekçi olarak Rize ve Rizeliler için elimizden geleni yapacak ve doğaya saygılı olmaya devam edeceğiz. rize çiçekçi her zaman hizmetinizdedir...

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş