Magazido Haberleri

Magazido

Sanatçıyı ilgi yaşatır demişti, evinde bakımsızlıktan vefat etti
9 Eylül 2016 11:04

Konya’nın yerel sanatçısı Ahmet Özdemir, halk arasında Kör Ahmet diye bilinen sevilen sanatçı vefat etmeden son röportajını gazetemize verdi. “Sanatçıyı ilgi yaşatır” diyen merhum sanatçı, evinde böbrek yetmezliği ve bakım eksikliği nedeniyle vefat etti.

Sanatçıyı ilgi yaşatır demişti, evinde bakımsızlıktan vefat etti

Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) kimdir?

Konya’nın yerel sanatçısı Ahmet Özdemir, doğuştan gözleri görmediği için Kör Ahmet olarak anılırdı. Çiçek hastalığı nedeniyle 1933’te gözleri göremeyerek Konya’da doğan sevilen sanatçı Kör Ahmet, 6 Eylül’de 83 yaşında yaşama veda etti. Geçimini ud çalarak düğün nişanlarda türkü söyleyerek sağlayan Kör Ahmet, aynı zamanda Anadolu ağzıyla taklitler de yapardı. Konya’da bir kültürün simgesi olan Kör Ahmet, “sanatçıyı ilgi yaşatır” derdi. Merhum sanatçının mezarı Konya’da Ahmet Dede Yediler Mezarlığında yer alıyor.

kor-ahmet-(3).jpg

Geçmişle günümüzü kıyasladığınızda insanlardaki değişimi nasıl tanımlarsınız?

Eskiden insanların davranışları başkaydı, şimdiki insanların davranışı başka. Eskiden insanlarla ilişkilerimiz samimiydi, şimdiki insanların davranışları yapmacık.  Her tarafta çıkarcı insanlar var, işleri biten kadar sana değer veriyor, işleri, bitince arayıp sormuyorlar. Zengin eli varlıkları Konyalılara sesleniyorum ihtiyaç sahibi kişileri yedirin için gezdirin, paylaşın. Ben körüm doğuştan körüm ama benim aklım çalışıyor. Kimi insanları gözleri görse de akıllarını kullanmadıklarını görebiliyorum. Kalp gözüyle her şeyi hissediyorum.

 

Mesleğe kaç yılında başladınız kaç tane düğün nişana gittiniz, kaç tane eseriniz var?

1945 yılında başladım hastalanana kadar devam ettim, iyileşeyim tekrar türkü söylemek isterim. Konya’da 365 bin 829 tane düğün nişan kınaya gidip insanlara şarkı söyledim. Bence bu bir rekor. 5 bin tane bestem var. 10 tane albümüm var, birçok eserim de noterden tescillendirilmedi.

 

**Hastaneden çıktıktan sonra doktorların Kör Ahmet’i bakım yaşatır dediğini söyleyen eşi, “Vücudu yorgun bitkin ve gıdasız kalmış, kan basıncı düşmüştü. Kan değerleri düşünce ayakları hareket etmedi. Hastaneye götürdük, böbrek yetmezliği dediler hastaneye yattı, yoğun balımda kaldı. Gazeteler öldü haberi yaydı bu bizi çok üzmüştü. Hastaneden çıktıktan sora elimizden geldiği kadar iyi bakmaya çalıştık. Yemeğini meyvesini yoğurdunu eksik etmedik” diye konuştu.

 

 Hastanede neler yaşadınız sizinle ilgilendiler mi?

Hastane çalışanları hastanede yattığım süre boyunca gerekli bakımı yaptılar benimle iyi ilgilendiler. Orada bir tane hemşire vardı sağ olsun özel ilgilendi benimle iğnemi yaptı, ağrılarımı dindirdi, ilaçlarımı verdi, yanımdan ayrılmadı hiç. Numune hastanesindeki doktorum ve hemşirem benimle özel olarak ilgilendi. Sanatçıyı yaşatan ilgidir.

kor-ahmet-(9).jpg

Hastane çalışanlarından gördüğünüz ilgiyi Konyalılardan ve Belediye başkanlarından da gördünüz mü?

Belediye başkanları kapıdan baktı sadece, ne bir ilgi ne bir samimiyet yapmacık davrandılar. Hastanede yatarken arayıp, “ Nasılsın Ahmet abi yav? Yattın mı yav?” sadece bunu söylediler.  Yakın dostlarımın çoğu arayıp sormadı. Dünya çıkar dünyası olmuş, insnalr işi bitene kadar değer veriyor sonra unutuyor sizi. Düğünlerinde çalıp söyledik vefa göremedim. Birinin beş tane kızı vardı beşinin de kızının kınasını yaptım kızlar gitti Kör Ahmet bitti unuttular beni. Samimi arkadaş dediğim birçok kişi düğünü yapılana kadar işi bitene kadar beni sanatçı olarak gördü, işleri bitince Ahmet Özdemir’i arayıp sormadılar. Sanatçının morali ne kadar iyi olursa, icra ettiği sanatı da o derece verimli ve güzel olur. Ben ilgiyi maddi olarak istemedim hiç, sanatçıyı öncelikli olarak manevi anlamda desteklemek gerekir daha sonra maddi olarak da desteklersin. Ben Konya’ya güzel hizmetler yaptım, milletle dalga geçmedim. Şimdi adamlar komedi yapıp onunla bununla alay ediyorlar. Onlar büyük ilgi görüyor.

Herkes sizi sanatçı kimliğiniz ile biliyor. Kör Ahmet’in bilinmeyen yönleri neler?

 

Sadece sanatçı değilim, ben de bir insanım neticede. Birçok iyilik yaptım a-fakat kimseler bunu bilemez. Ben sanatçı olarak üzerime düşen sosyal sorumluluğu yerine getirdim. Sekiz tane öğrenci okuttum, bunu kimse bilmez. Burs verdiğim öğrenciler meslek sahibi oldu evlendi çoluk çocuk sahibi oldu.

 

Komik bir anınızı anlatır mısınız?

 Bir tane düğüne gitmiştik caminin hoparlörü evin içinden geçiyordu, kablolarla oynadım ezan vakti cami hoparlöründen türkü çaldı, hocayı dövdüler böyle komik anılarım da oldu.

(Fatma Göksu)

Yorumlar (0)