1. YAZARLAR

  2. Mehmet Yaman

  3. SAYIN BAŞBAKAN YENİ BİR DEVİR Mİ AÇIYOR?..
Mehmet Yaman / Köşe Yazarı

SAYIN BAŞBAKAN YENİ BİR DEVİR Mİ AÇIYOR?..

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, bugün il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, çok nefis bir konuşma irad eyledi. Bu konuşmalar, muvafık-muhalif pek çok canın sadrına şifa olacak ilkelerle dopdoluydu. İlk defa böyle akıcı, güven veren, yapmacıksız bir biçimde deruni hislerle dopdolu bulunan, ülkemizin bağrı yanık yüreklerinin bir timsali halindeki bu engin yüreğin ta derinliklerinden kopup gelen, şiir gibi bir irad oldu bu…  Canlı yayında baştan sona dinlemiş bir vatandaş olarak, artık yeni bir devrin açılacağı kanaatini, ilk defa taşımış oldum.

  Toroslar’dan ılgıt ılgıt esen o serinletici ve ferahlatıcı yel, vücudumun her tarafını, bir deva niteliğinde sarıverdi. Kendimi buldum, bu konuşmaların atmosferinde. Biraz da onun yaşadığı ortamı yakınen bilen ve aynı havayı Toros Dağları’nın zirvelerinde teneffüs etmiş bir hemşehrisi olarak, gıbtayla ve gururla dinledim. O, bizden biriydi o anda. Ülkemizin her yöresinde, halkımızın tümünün çektiği ızdırapları birebir yansıtan değerlendirmeler yaptı. Bir muhalif partili olarak, inanın bugün, onun yaptığı konuşmalarının tümüne imzamı atıyorum.

   Dış ve iç düşmanlarımızın harıl harıl ülkemizi parçalama yolunda yaptıkları çalışmaların ayyuka çıktığı bugünlerde, milli şuur ve bunun getirdiği sorumluluklarla, durulacak cephenin iyi tayin edilmesi, demokratik ve sosyal sorumluluklarının gereği bulunan, vatanseverane çalışmaların ivme kazandığı bir dönemi, hep birlikte müşahede ettik.

   Adeta ülkemizin sınırları ve yönetim biçimi itibariyle, yeniden şekilleneceği, 100 yıllık Lozan Antlaşması’nın sona ereceği bir süreçte, hepimizin sorumlulukları ciddi biçimde artmaktadır. Affınıza sığınarak, hoş olmayan bir örnek vermek istiyorum, kimse üzerine alınmasın. Bu, halk arasında önemli bir darbımesel olarak söylenir. Mahallenin köpekleri, kendi aralarında birbirlerini parçalarcasına dalaşırken, gördükleri bir çakal veya kurda karşı, hep birlikte saldırı ve savunmaya geçerler. Bu onların ne güzel bir ortak insiyaki özelliğidir!..

   Etrafımız, bizi parçalamaya çalışan düşmanlarla dopdolu iken, lütfen birbirimizi yemeye kalkmayalım. Yapa geldiğimiz siyasal, sosyal, ekonomik ve bürokratik yanlışlarımızı hepimiz sorumlulukla düzeltelim. Burada en önemli görev, iktidara düşmektedir ve sanki Sayın Başbakan bu sorumluluğu algılamış olarak, herkese el uzatmıştır, bu konuşmasında. Gelin uzanan bu eli havada bırakmayalım. Muhalefetimizi yine yapalım ama artık üslubumuza bir çeki düzen verelim. Sayın Başbakan, Fransa’daki terör saldırısı sırasında Fransız basını ve muhalefet partilerinin gösterdikleri tavırla, çok yakında Ankara Garı’nda yapılan terör saldırısının hemen aynı dakikalarında, bizim basınımızın ve muhalefet partilerimizin söylediklerini karşılaştırınca, inanın çok utandım. Ve bu terör haberleri ajanslara geçerken, aramızda, ‘bu terörü yapan başbakandır, cumhurbaşkanıdır, başbakan ve iktidar katildir’ diye bağıranların, adeta bu teröristlerle birlikte hareket eden, hedef saptırıcı aktif siyasal elemanlar olduklarını, üzülerek düşündüm.

   Bu ülke hepimizin ortak yaşayacağı, asgari müştereklerde bir birimize saygı göstermek zorunda bulunduğumuz ortak vatanımızdır. Burada doğduk, burada yaşıyoruz. Buranın nimetlerinden istifade ediyoruz ve burada öleceğiz. Ortak hayatımızı birbirimize zindan etme yerine, sosyal ve toplumsal ciddi proje ve katılımlarla birbirimize güç verelim, destek olalım. Ortak başarımızı hep beraber paylaşalım.

   Artık bu yanlış muhalefet anlayışımızı terk edelim. Çağdaş devletlerin muhalefet partilerinin tutum ve tavırlarından güzel olanlarını alarak, bünyemize uyarlayalım. Tenkitlerimizi, gerçeklere dayandıralım ve bilimsel verilerle destekleyeceğimiz alternatif tekliflerimizle, uygulanırlığı bulanan çağdaş projelerle iktidarı adeta bunaltalım.

   Bu arada çok önemli bulunan ve zaman zaman yakınen gördüğümüz nezaketsizlik, saygısızlık, kendini beğenmişlik, kibirlilik ve ukalalık taşıyan teşkilat mensuplarını, lütfen Sayın Başbakan, artık görmeli ve gerek merkezde ve gerekse taşrada bulunan ve sıkça rastladığımız bu tip örnekleri, derhal etkisizleştirmelidir.

   Bir müddet sonra özelliklerini kaybetmeye başladığını gördüğümüz, bürokrasinin üst düzeyinde bulunan kişiler, mutlaka değiştirilmeli, adamımıza iş, ulufe dağıtma değil, liyakatle, devlet emanetine layık olabilecek, tavazu, yüksek ahlak ve başarılı çalışma örnekleri bulunan kişilere, yeni fırsatlar tanıyalım ve sürekli ivme kazanalım.

   Seçimin akabinde yapılan ve şimdilerde de zaman zaman tekrarlanan konuşmalarına, lütfen Sayın Başbakan sahip çıkmalı, altını doldurarak, uygulamasını tevazu ve vakarla yerine getirmelidir. Kendisi ve tüm kadroları, bu konuşmaları referans olarak almalıdırlar.

   Kurulacak olan yeni hükümetin, ülkemize hayırlı olması dileklerimle, saygılar!..

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş