1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. SEÇMENİN DUYGUSUYLA OYNAYAN SİYASETÇİLER
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

SEÇMENİN DUYGUSUYLA OYNAYAN SİYASETÇİLER

Yüzyıllardır dünya bilgi ile duygu, bilim ile vahiy, güç ile korku ve cesaret arasındaki ilişkiyi ve çatışmayı tartışır durur. Bu yüzden dünya ikiye bölünmüştür diyebiliriz. Batı ve Doğu. Bazı tanımlamalara göre de Kuzey ve Güney. Teorilere göre, biri bilime taptığı için ilerlemiş, diğeri hâlâ Allah’a tapmaya, vahye inanmaya devam ettiği için geri kalmıştır.

Batı’da bilime dayalı bir sistem kurulmuş ve güya tıkır tıkır işlemekte ve insanlar bu yüzden mutludur. Doğu ise kavgalara, savaşlara mahkûmdur. İnanç kavgalarına… Bunların dar açıdan bakınca doğru tarafları vardır. Hatta bu yüzden Batı’da ateizm yükselmektedir ancak Allah’ın da bir hesabı var. Bu işler öyle 50-100 senelik gelişmelerle değerlendirilemez. Biz görmezsek torunlarımız hakkı görecek inşallah.

Şimdi asıl konuya ya da soruya gelelim. Bilim mi, duygu mu güçlüdür? Yukarda anlattığım gibi şu an bilginin daha güçlü olduğu görülüyor. Görece tabii. Bu bilimseverlikte aşırıya kaçmaktır. İnsanın ruhunu, duygusunu, aşkını, öfkesini göz ardı eden hiçbir sistem ve bilim başarılı olamaz. Bu yüzden Batı dünyası Doğu’yu anlamak için milyar dolarlar harcıyor. Bizim aklımız tek başına çalışmaz. Duyguyla, inançla birlikte çalışır.

Bunun en net örnekleri seçimlerde yaşanır. Türkiye’deki seçimlere baktığımızda hep duyguların hâkimiyeti altındaki mantığın seçmeni yönlendirdiğini görürüz. CHP’ye kızan Anadolu insanı, Demokrat Parti’yi, AP’yi, Milliyetçi Cephe’yi, yine 1995’te egemen güçlere, orduya, sermayeye ve güdümündeki medyaya kızan halk Refah Partisini, daha sonra cebindeki parayı çalan üçlü koalisyon yerine Ak Parti’yi iktidar yapmıştır. AK Parti’yi çalışkanlığının ötesinde tek başına iktidar yapmasının sebebi ordu vesayetine karşı mağdur, mazlum hissetmesi, sermayeye karşı korumak istemesi, başörtülü eşi olanı cumhurbaşkanı yaptırmak istemeyenlere ders vermek istemesi ve son olarak yatak odasını dinleyen, teröristle işbirliği yapana karşı öfkesini göstermesi AK Parti’yi iktidar yapmıştır.

Neymiş? AK Parti’yi 12 yıldır elde ettiği gücü değil, halkın duygularına yakınlığı iktidar yapmış. Bunu siyasetçilerin çoğu bilir. Bu yüzden AK Parti genelde doğru seçim stratejileri oluşturur ama maalesef seçimlerin ruhunu anlamayan bazı AK Partili yönetici ve danışmanlar Konya’da gereksiz bir güç gösterisi yapıp kendilerini bitirdi. “Nargile için danışman”ın sözcülüğünü yaptığı bu kişiler, Selçuk Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde Sayın Başbakanın adını kullanarak O’na da kendilerine de, 63 yaşındaki Tahir Yüksek Hoca’ya da büyük haksızlık yaptı.

Mustafa Şahin’in 700 oy alacağını yazmıştım. Hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanı ile Konya’da görüştüğünü gördükten sonra bu arkadaşlardan hiç ses çıkmıyor. Pişkin pişkin gezdiklerine bakmayın. Bir daha kendilerine böyle güç vehmedip bu işlere karışacaklarına pek ihtimal vermiyorum. Çünkü bilgi ve güç değil, akademisyenlere hakaret eden zihniyeti duyulan haklı, duygusal, öfke dolu tepki kazandı.

Umarım Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Şahin’i rektörlüğe atar da yerel siyasetin tarihinde güzel bir ders olarak bu seçim yerini alır.

Allah bizleri seçmenin duygularından bihaber siyasetçilerin şerrinden korusun.  

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş