Röportaj Haberleri

Röportaj

“Sema manevi bir yolculuk”
13 Haziran 2016 11:08

Ayşin Gonca Özçakıl, “Ehli olmayan insanlar tarafından eğlence amaçlı olarak düğün salonlarında, içkili restoranlarda ve otel lobilerinde ‘Sema’ yapılamaz. Çünkü Sema kemâle doğru manevî bir yolculuğu (Miracı), bir gidiş - gelişi, temsil eder” dedi

“Sema manevi bir yolculuk”

Konya Mevlana Sema Grubu’nun kurucusu merhum Kadir Özçakıl’ın eşi Ayşin Gonca Özçakıl ile Ramazan ayından hızla artan ve uygunsuz yerlerde yapılan Sema ayinin konuştuk. Ayşin Özçakıl, eşini kaybettikten sonra da eşinin ilerlediği yolda devam ederek, tasavvuf ehli insanlarla yolunu birleştirmiş…

Konya Mevlana Sema Grubunu tanıtır mısınız?

Konya Mevlana Sema Gurubu merhum Kadir Özçakıl tarafından 1992 yılında kurulmuş bir ekip. 15 kişiyle kurulan ekibimiz bugünlerde 100 kişiyle yoluna devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada birçok temsilde yer alan grubumuz; 2005 yılında İzmir Universial Olimpiyat oyunlarında, 2011 yılında Erzurum kış olimpiyatlarında, Mersin Akdeniz oyunların Kültür bakanlığı tarafından davet edilerek, Kadir Özçakıl’ın hazırladığı koreografilerle yer aldı. Türkiye ve yurt dışında Türkiye’yi temsil etmek adına ve üzerine basa basa vurgulayarak, söylemek istiyorum aslına uygun Sema gösterimi izletmek ve tanıtmak adına hareket ediyoruz. Konya Mevlana Sema Grubu birçok etkinlikte yer aldığı gibi Türk yılını Fransa’da Mercan Dedeyle temsil etti. Kadir Özçakıl’ı kaybettikten sonra bizlere bıraktığı emaneti ve sorumluluğu en iyi şekilde yürütmeyi görev bildim. 5 yıldır, elinden geldiğince en iyisini yapmaya çalışıyorum. Tüm gurup olarak yolumuza Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için devam ediyoruz.

Yaptığınız en büyük ve farklı organizasyon neydi?

2005 yılında İzmir Universial Olimpiyat oyunlarında, eşim Kadir Özçakıl hayalini gerçekleştirdi. Eşim, ‘Bir gün uçarak sema edeceğim ve tüm dünya beni izleyecek’ diyordu. Bunu söylediği zaman inanın gülüyordum. Ancak, dediği gibi oldu. Yükseklik korkusu olmasına rağmen 63 metre yukarda sema yaptı ve 45 ülke izledi. Tüm Dünya onu “Uçan Semazen” olarak tanıdı. Hayallerini gerçekleştirdi. Yer aldığımız organizasyonlarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi başardık. Diyarbakır’da Mardin Süryani korosuyla Sema ettik. İsteğimiz dinler arasındaki uçurumu kaldırmak.

 

Sema nedir?

Semâ, Hz. Mevlâna (1207-1273) ilhâmiyle oluşmuş ve gelişmiştir. Kemâle doğru manevî bir yolculuğu (Miracı), bir gidiş - gelişi, temsil eder. ‘Sema cana şifa, ruha gıdadır’ derler. Hakikaten öyledir, Sema, sadece kendi etrafında dönen bir insan değildir, onda çok mana vardır, görebilene…

Sema Mevlana Hazretleri’nin Şems aşkıyla yolda yürürken duyduğu ritmik çekiç sesleriyle dönmeye başlamasıyla biliniyor. Semanın belli kuralları var mıdır?

Semanın belli kurallarına gelince sema-i şerifin tam olarak amaca uygun bir şekilde yapılması kesin kuraldır. Bilmeyen insanlara doğru aktarılmasıdır. Zaman zaman mevleviyim diyen insanların sadece diliyle dediğini ama gönlüyle yapmadığını görerek üzüldüğüm oluyor. Bu açıdan bakılırsa kurallara uymak gerektiğini düşünüyorum.

Sema eğitimi nasıl veriliyor ve öğrenmek ne kadar zaman alıyor?

Bir Semazen çivi tahtası eğitimiyle eğitimine başlar .Semazen olmak isteyen derviş Çivi tahtasını öperek çivinin etrafında iki hamleden oluşun dönüşüne başlar.İlk Hamle “Al” ikinci hamle “Lah” dır. Sağ ayağını, sol ayağına dik vaziyette ve biraz açıkta tutar. Sol ayağını, topuğunu kaldırmadan sağa doğru çevirir. Topuğunu mümkün olduğu kadar sağa çevirdikten sonra, sağ ayağını yerden kaldırır. Sol ayağının dizi hizasından, buna dik şekilde yere basar. Böylelikle bir dönüşünde Al ve lah hamlesiyle her dönüşte Allah’ı zikreder. Eller çapraz şekilde omuz hizasında birleştirilir bakıldığında “1” sayısı gibi yani Arapçada elif harfi gibi görünür. Bu da Allah’ın birliğine şahadet ediyorum anlamı taşır. Hocası tarafından eğitilen semazen ilk hareketi istenilen olgunluğa eriştikten sonra ikinci kol açma talimine geçer.

 İyi bir semazen kemik yapısına göre değişmekle beraber en az 6 ayda istenilen olgunluğa erişebilir. Semazenin birçok aşamadan geçip sabır gösterebilmesi deneniyor. Semazenin mesti olduğu gibi bırakılırsa devam ettiği anlamına, ters çevriliyorsa kırmadan incitmeden şu an buraya hazır değilsin anlamında geri gönderilir.

Semanın insanlara verdiği mesaj nedir?

Semazenlerin sağ eli gökleri sol eli yeri gösterir. Bunun anlamı sağ eli Hak ‘tan alır,  yere dönük sol elle halka verir. İnsanlığa en büyük mesajı Allah’ın birliğine şehadet etmek, topraktan gelenin toprağa çırılçıplak döneceğidir. Kamil insan olabilmek vardır mesajlarında. Dört kapıdan geçmeden kâmil insan olunamayacağını anlatır. Anlayarak izleyenler de sahte dünyadan uzaklaşmak olduğunu görecektirler. Tabii burada sema ayinine bakış açısı önemlidir. Bazı insanlar sadece kendi etrafından dönen bir insan olarak tanımlar çok şey ifade etmez ve artık onun için sıradan bir şey gibi görünür. Bazı insanlar, ise daha farklı anlamlar çıkararak her defasında ilk kez izliyormuş gibi izler.

Semanın tüm dünyada ilgiyle karşılanmasının sebebi sizce nedir?

 Sema dini bir ritüel değil. Dini bir ritüel olmadığı için bu kadar benimseniyor. Kimsenin ona ilgi göstermesi, inanması için dinini değiştirmesi gerekmiyor. Sema tasavvufi bir yol. İnsanlar bu basit ve anlaşılır yolu doğru bir şekilde seçebiliyorlar. Buluştukları yol aşk yolu. Ve bu aşktan kimse zarar görmüyor…

Tasavvufa yönelmeniz nasıl oldu?

Eşim Kadir Özçakıl’ın vefatından sonra kendimi toparlayabilmemin en büyük sebebi tasavvuftu. Ağırlıklı olarak bu yola girdim. Bazen söylüyorum iyi de Kadir Özçakıl’ı kaybetmişim. Aradığım çok şeyi aslında kaybettikten sonra buldum. Bunu gerçekten her insanın tatmasını istiyorum. Kayıplarla değil belki ama ufak imtihanlarla insanlar yollarını bir şekilde bulacaklardır. Zaten tasavvufa girmek, hadi ben karar verdim bir gireyim şeklinde olmuyor. Mutlaka başınıza gelen imtihanlarla bu yol size açılıyor. Ben biraz acı bir şekilde buldum ama çok şükür şu an gerçekten mutluyum.

Bazı insanların hakkını vererek yapmadığını söylüyorsunuz. Özellikle lokanta ve kafe gibi işletmelerde yapılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Sema nasıl tanıtılıyor?

Birkaç kuruş karşılığı üstelik ehil olmayan insanlar tarafından eğlence amaçlı olarak düğün salonlarında, içkili restoranlarda ve otel lobilerinde Sema yapılamaz. Bu çok büyük bir saygısızlık. İlk başta tabi ki amacımız bu. Sonrasında ise Mevlana Hazretlerini Dünyaya tanıtmak. Eşim birçok ülkede grubu ile birlikte sema gösterileri yaparak hem ülkemizi hem Konya’yı en iyi şekilde temsil etti. O Mevlana Hazretlerinin felsefesini tüm Dünya ya tanıtma için var gücü ile çalıştı. Bunu da başardı.

Ramazan ayı içinde  gerçekleşen programlarınızda neler yapıyorsunuz?

Her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da turnemiz var. Düzenlediğimiz turneler devam ediyor. Tabii il veya ilçelerin taleplerine göre bu değişebiliyor. Ramazan ayı içersinde Sema’nın ne olduğunu anlatıyoruz. Şems-i Tebrizi ve Hz. Mevlana’yla ilgili beyitler okuyoruz. Amacımız sevgi ve hoşgörüyü insanlara tattırabilmek çünkü bu duygular gerçekten insanlar da artık yok olmaya başladı.

Önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi istediğiniz bir projeniz olacak mı? Konya’dan yeterince destek görüyor musunuz?

Kafamda bazı düşünceler var. 41 yaşıma girdim, ses getirecek bir vuruş yapmak istiyorum. Tasarladığım şeylerin parçaları ortaya çıkıyor. Ne yapacağımı daha şu anda bilmiyorum ama mutlaka güzel bir şey ortaya çıkacak. Türkiye’nin ve Konya’nın turizmine elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. Her ne kadar destek göremesek de her zaman açık yüreklilikle söyleyebilirim. Konya’da hiç kimseden bir beklentimiz yok. İnsanların Aşkullah Kültür ve Sanat Evine gelmesinden çok büyük keyif alıyoruz. Burayı hem ofis hem de sanat evi olarak kullanıyoruz. Ancak bu kültür sokağının yeterince tanıtılmamasından şikâyetçiyiz. Bu sokakta özellikle akşamları hoş olmayan şeylerle karşılaşıyoruz. Sokak akşamları kültür sokağı olmaktan çıktı. Eğer bu sokağa emek verilerek ve restore edildiyse ve bir kültür tanıtımı yapılacaksa bu sokakta hiçbir dükkânın boş kalmaması gerekiyor. Belediyenin buraya tekrar gözden geçirmesi lazım. ( Melek Sarıtaş)

Yorumlar (0)

Gazeteler