1. YAZARLAR

  2. Mehmet Yaman

  3. SİYASİ LİDERLERİMİZİN DİKKATİNE
Mehmet Yaman / Köşe Yazarı

SİYASİ LİDERLERİMİZİN DİKKATİNE

MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI BORSASI OLUŞTURMAK ÇOK YANLIŞTIR. 

   Maalesef yılladır uygulanan yanlış bir uygulama var, milletvekili adaylarının tesbitinde. Bu metod iktidar umudu olan hemen tüm partilerimizde uygulanmaktadır. Maalesef bazı istisnai haller hariç olmak üzere, sıralamalar verilen paralarla orantılı bir hale gelmeye başladı.  

   Yine bir seçim arifesindeyiz ve yine borsa kurulma hazırlıkları olduğu haberleri sağlıklı kaynaklardan kulağımıza gelmeye başladı. Üstelik bu seferki rakamları enflasyon oranlarının çok üstünde telaffuz ediliyor.  

   Tabii borsa, parti merkezlerinde değil, dışarıda güvenilen mekanlarda ve güvenilen kişilerin kontrolünde ve denetiminde kuruluyor… Borsa ile ilişkiler de sıkı bir biçimde geliştiriliyor. Hiç beklenmedik kişiler hakkında, yalan söylemesi mümkün olmayan dostlardan alınan, öyle kötü ve parasal zafiyetleri ortaya koyan yanlış örnekleme ve uygulama haberleri var ki, anlatmamız mümkün değil… Hatta inanmak bile istemedim… Çukulata kutularından tutun,  çiçek saksılarında altın hediye etmeler artık moda olmuş, bazı kadın efendilere!.. Bu sadece iktidarla da ilgili değil… 

   Bunun sonu nereye varacak?.. nerede duracak bunlar?.. Bu hediyeleri hazırlayıp getirenler, borsayı uçuranlar, acaba bu ülkeye nasıl bir katkıda bulunacak?.. Verdikleri sözüm ona hediyelerin karşılığını nasıl alacaklar? Amortide mi kalacaklar, yoksa kara geçebilecekler mi?.. Bu usullerle seçilenler, gariban vatandaşa nasıl muamele edecekler, milli mes’elelere karşı nasıl tavır alacaklar, milli his ve heyecanlar  onlar için bir anlam ifade edecek mi acaba?.. Zahir hatırlanabilecek onların sunacakları ne gibi projeleri olacak, ne gibi hazırlıklar yaptılar, ülke yönetimiyle ilgili olarak?..   

   Bilimsel bir hazırlık yapabilmişler mi?.. Dosyalar halinde araştırma ve inceleme raporları  sunuma hazırlanıyor mu?.. Yoksa geçmişte olduğu ve şimdi de hazırlıklarının yapıldığını duyduğumuz borsa figüranlığı rolü mü yapacaklar, sadece?..Maalesef bu vadide haberler kara, bilgiler ümitsiz ve şimdiden, sadece liderinin gözünün içine odaklanan bir perspektif!.. Başkaca hiçbir hazırlık ve meziyet yok…  

   Böyle insanlardan oluşan siyasal kadrolar, iktidarda veya muhalefette ülkeye ne gibi faydalar sağlayabilecekler?.. Ülke çıkarlarına hangi çalışma ürünlerini sunabilecekler?..  Bağımsız bir irade ve güç gösterebilecekler mi?.. Yoksa yörünge gibi liderleri etrafında dolaşıp duracaklar mı, zaman zaman ayaklarına dolanma rizkini de üstlenerek?.. Yazık yazık!.. Ülkeye çok yazık ediliyor!..  

   Şu soruyu aklımızdan çıkarmayalım ki, çok kıymetli liderlerimiz, sadece kendileri ve bir elin parmakları kadar yakınları düşünüp kafa yorarak, bu ülkeyi daha ileriye nasıl götürürler?.. Kendileri çok iyi niyetli ve kabiliyetli bulunsalar bileher bir vekili, harıl harıl çalışan, her gün yüzlerce projelerin önlerine getirildiği, ciddi bir seferberlik halinde çalışabilecek adaylardan oluşturmadıkça, dinamik bir yönetim ve siyaset uygulamaları mümkün değildir. Yetersiz bir vizyonla da, zoraki ve itişip kakışmalarla yol alınabilir. Hem iktidarda ve hem de muhalefette bulunan liderler, ortaya öyle projeler koymalılar ki, tüm alternatiflerinin en iyisi, yapılacak tüm kritiklere karşı en akılcı ve modern eleştirel yaklaşımları bünyesinde taşıyan ve böylece de hangi partiye gönül vermiş olursa olsun, tüm halkımızın maşeri vicdanında makes bulur olabilmeli. Bugün olmasa bile, o gün uygulanabilirliği olmalı ve uygulandığı zaman ülke yararı açık ve net olarak ortaya konabilmelidir.

  

   ŞUNU ASLA UNUTMAYALIM Kİ, BU HALK, BİR SEÇİMDE YÜZDE KIRK OY VEREREK İKTİDAR YAPTIĞI BİR PARTİYİ, GELECEK SEÇİMDE YÜZDE DÖRTLE BARAJIN BALÇIĞINA BATIRABİLİR. BU NEDENLE TÜM PARTİLERİN CİDDİ BİR POLİTİKA İZLEMELERİNİ ÖNERİRİM.  

   BİRİLERİNİN İKTİDARI, DİĞERLERİNİN BECERİKSİZLİKLERİYLE TERS ORANTILI OLMAMALIDIR. İKTİDARI ÇALIŞTIRAN, ZORLAYAN VE HATTA ZAMAN ZAMAN TÖKEZLETEN, CİDDİ ÇALIŞAN MUHALEFET PARTİLERİDİR. CİDDİ VE KAPASİTELİ KİŞİLER, ŞAHISLARLA DEĞİL, PROJELERLE VE SİSTEMLERLE İLGİLİ DÜŞÜNÜRLER. BİZ LİDERLERİMİZİ, CİDDİ PROJELER VE SİSTEMLER SUNAN KARİZMATİK VE GÜVEN VEREN KİŞİLER OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ.  

   Lütfen artık liderler, çelik-çomak oyunu oynamayı bir tarafa bırakmalılar. Ülke için ciddi ciddi düşünmeliler. Bilimsel araştırma ve raporlardan adeta bunalmalılar. Etrafındaki kişileri, bu ilkelere göre tayin etmeliler. Artık evet efendimci, hep yalakalık yapan kişileri ötelemeliler, devlet yönetimine taliplerse. Yok bana bu yeter, devlet yönetmek kim, ben kim?.. Borsadan gelen paraların bir kısmını resmi, bir kısmını da gayri resmi değerlendireyim bu bana yeter. Ben böyle idare edeyim diye düşünüyorlarsa, bu yanlışlıklarına devam etsinler…

  Saygılarımla!..

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş