1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siz bu yanlışları yapmayın
Gündem Haberleri

GÜNDEM

Siz bu yanlışları yapmayın

Siz bu yanlışları yapmayın

Yeni eğitim ve öğretim yılının açılmasının hemen ardından velilere tavsiyelerde bulunan Psikolog Fatma Güllüoğlu, çocuklara baskı yapılmaması gerektiğini hatırlattı

Okulların açılır açılmaz çocuklardan hızlı performans beklenilmemesi gerektiğini belirten Psikolog Güllüoğlu, çocuklara süre tanınmasını istedi. Ailelere tavsiyelerde bulunan psikolog, “Okul fobisi yaşanan bir süreç içerisinde bulunan aileler varsa çocuklarına iki hafta kadar bir süre tanımalılar. Bu süre zarfında çok fazla panikleyip çocuğa yanlış turum içinde bulunabilen veliler var. Çocuğu korkutma tehdit etme gibi davranışta bulununca çocukta aileye güven problemi ortaya çıkıyor. Ailelere daha sabırlı olmalarını diliyorum, zamana bırakmalarını öneriyorum” dedi.

 

“HER ÇOCUK ÖZELDİR BASKI YAPMAYIN”

Her anne baba çocuğunun başarışlı olmasını ister. Özellikle matematik ve sayısal alanda çocuklarının başarılı olmasını bekleyen ailelere bazen çocuklarının üzerine aşırı düştükleri için çocuk aileye karşı savunma mekanizması kurarak başarılı olacağı yerde daha da başarısız olabiliyor. Çocuklara baskıda bulunmanın sakıncalı olduğunu dile getiren Psikolog Güllüoğlu, “Okulda akademik bir başarı çocuğumuz için istediğimiz bir başarıdır. Fakat unutulmamalıdır ki her çocuk kendine özeldir, her çocuğun farklı özellikleri olabilir. Her çocuğun sayısal zekâsı yüksek olacak diye bir şey yoktur. Sayısal zekâsı yüksek olmayabilir bilir bir çocuğun fakat sözel zekâsı görsel zekâsı yüksektir. Ailelerin zihninde kalıplar var her çocuk matematikte başarılı olmalı gibi beklentiler var, bu beklenti yanlış bir beklenti. Çocuğu tanımak bu noktada çok önemli. Çocuğun neye ilgisi ve becerisi varsa bilindiği zaman aileler de beklentilerini o yönde tutarlar. Çocuğunu iyi tanıyamaya aileler beklentileri çok yüksek olup hayal kırklığı yaşadığı zaman çocuğa baskı yaparlar bu da çocuğun öz güveninin kaybolmasına neden olur. Akademik başarı önemli, fakat çocukluğunu da bir kez yaşayacak çocuklar, dengenin çok iyi kurularak ayarlanması gerekir” diye konuştu.

 

ÖDEV ÇOCUĞA  SORUMLULUK BİLİNCİ KATAR

Velilerin öğretmenlerle işbirliği içinde hareket etmelerini öneren psikolog ödev konusunda da velilere uyarılarda bulundu. Ödevin öğrenciye verilmiş bir sorumluluk olduğunu söyleyen Psikolog Güllüoğlu, “Öğrenci işine geldiği gibi ödev yapıp yapmaz burada öğretmen veli ilişkisi kuvvetli olursa ödevin öğrenci tarafına yapılması gereken bir sorumluluk odluğu çocuğa verilir. Yoksa diğer türlü çocuk o bilinci almaza veliler ödevleri yapar bu da çocuğa her açıdan zarar verir, sorumluluk bilinci olsun eğitimden faydalanma açısında olsun zararlıdır” dedi.

ÖDEV ÇOCUĞA VERİLİR VELİYE DEĞİL

 Ödül ceza yöntemi ile ödev yaptırmak çocuğun hem psikolojisini hem de eğitimini olumsuz yönde etkiler diyen psikolog Fatma Güllüoğlu, “Ödül ve ceza yöntemi en son kullanılması gereken yöntem olarak görüyoruz biz, çok önerdiğimiz bir yöntem değil. Kontrolü zor, sınırdan çıkmış başka türlü kontrol edemeyeceğimiz çocuklarda beklediğimiz bir yöntem maalesef. Ödev kontrolü öğretmene bırakılmalı. Ödevler eskisi kadar ağır ve zor değil ve ödevler velilere değil, öğrencilere veriliyor. Veliler çocuğuna ödev yaptıramadığı zaman oturup ödevi kendisi yapıyor, bu çok yanlış bir davranış. Veli öğrenciyi teşvik etmeli, çocuk eğer ödevi yapmıyorsa öğretmenle karşı karşıya kalmalı, sorumluluk bilinci oturmalı. Çocuğu ödev yapmayınca ödevi kendisi yapan veli çocuğuna en büyük kötülüğü yapar” şeklinde açıklamalarda bulundu. Çocuğa ödev ve ders konusunda baskı yapıldığı zaman baskı mekanizması ve direnç meydana geliyor, bu direncin sonucunda da kendinin de bir birey olduğunu ispatlamak için tepkiler veren birçok çocukla karşı karşıya kalınıyor. (Fatma Göksu)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Gündem Kategorisinden Son Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş