1. YAZARLAR

  2. Bahri Kılınçel

  3. TÜRKİYEDE GERÇEKTEN DERİN DEVLET VARMIDIR ?
Bahri Kılınçel / Köşe Yazarı

TÜRKİYEDE GERÇEKTEN DERİN DEVLET VARMIDIR ?

Her   toplumsal  olayda  aklımıza  gelir. hep  birbirimize sorarız. her  taşın altında  derin devlet ararız. Devlet   deyince aklımıza  "Dil, din, ırk, millet gibi ortak özellikleri olan, ortak kültür ve tarih , aynı topraklar üzerinde yaşama ve aynı geleceği paylaşma, ülkü birliği gibi amaçları olan halkın oluşturduğu, bağımsız, hukukla ve kanunlarla yönetilen ve bu yapıyı koruyabilecek, gelişmesini sağlayabilecek tüm kurumları içeren sosyal sistem  gelir".

peki derin devlet  deyince  " Devletin bütün mekanizmalarının daha gizli ve daha derindeymiş gibi göründüğü, aslında pek çok devletin içinde olan istihbarat, ordu, gizli polis yapılarıyla içiçe olan ve hem o devletin ulusal güvenliğini, hem de iç güvenliğini hem ulusal hukukla, hem de gizli yöntemlerle sağlayacak bir yapı "akla gelir.

peki  derin devlet ile  devlet arasında  fark nedir? Derin Devlet, Devleti içerir. Daha gizlidir. Tüm faaliyetlerini gizli tutar. Hükümete gelenler Devlet kurumlarını etkileyebilirler, ama Derin devleti etkileyemezler. Gizli yasaları, kendine ve ülkeye has yöntemleri vardır. Pek çok eylem, toplantı, yöntem kayıtlara geçmez, gizli kalır; halk ve basın Devletin aktivitelerinden haberdardır, ama Derin Devletin aktivitelerinden haberdar olamaz. Derin Devletin teorisi ve ilkeleri kalıcıdır, ama Devletin kendi iç sistemi ve yapısı, teorisi değişebilir. Derin Devlet, Devletin varoluşunun ve devamının bir çeşit oto-kontrolü ve sigortasıdır. Derin Devlet olmadan, Gerçek bir Devlet olamaz. Devletin tüm varoluş mekanizmaları, sistematiği, devamı, teorik alt tabanı, felsefesi DERİN DEVLET tarafından belirlenir. Büyük Devletler, bilimi, ekonomiyi, teknolojiyi, sistemlerini koruyabilmek için Gizli bir Devlet yapısına gitmişlerdir. Büyük çoğunluğunda bu gizli ve derin yapı aktiftir, Politikacılar ve seçimler, demokrasi bunu etkileyemez.

Türkiye'de  bir Derin Devlet yoktur. En azından Türkiye için çalışan, milliyetçi ve Türkçü bir Derin Devlet yoktur. olsaydı  ülke  ABD  ve NATO 'YA   bağlanmazdı.bir cemaat  polis teşkilatında  örgütlenemezdi. paralel örgüt   genelkurmay başkanını  hapse koyamazdı.işbirlikçi  bir cemaat  ülkede bu kadar pervasızca  örgütlenemezdi.   derin devlet olsaydı ülkede  açılım politikaları    bölücü  örgüte taviz verilerek  yapılmazdı. derin devlet olsaydı. ülkenin  il ve ilçelerine  hendekler kazılıp bombalar  yığılmazdı. derin devlet olsaydı  ülkede  insanlar   andımızı kaldırmaz   TC  harflerini  kurumlardan kaldırmazdı. Türk ve Türkiye düşmanı Masonik Gizli Örgütler böylesine Türkiye’de güçlenmezdi. Gerek sağ ve gerekse sol örgütler Türkiye ve Türkler aleyhine gelişecek bunca çatışmaya ve silahlı eyleme girmezler. Rejim karşıtı ve Batı istihbarat örgütleri tarafından Yeşil Kuşak Teorisi için oluşturulmuş tarikatlar ve cemaatler böylesine güçlenmezdi. Büyük Ortadoğu Projesi Türkiye ile birlikte 22 ülkeyi parçalamak üzere planlar yapamazdı. Amerikan ordusu, 4 Temmuz 2003 tarihinde, Amerikan Ulusal Bayramında, Kuzey Irak’ta Özel kuvvetlerimizin başına çuval geçirip, peşmergelerin önünde aşağılarak dolaştıramazdı. PKK böylesine etkin olup, milyarlarca dolar bize bir terörist savaşta zarar veremez.   PKK, 30 bin civarında vatandaşımızın ölmesine, 6000 civarında askerimizin şehit olmasına neden olamazdı.

dolayısıyla   derin devlet  yoktur. ne mutlu  Türküm  diyene. Türkiye  Türklerindir.

Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş