1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. TÜRKİYE’DE VE KONYA’DA CEMAATLER (2)
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

TÜRKİYE’DE VE KONYA’DA CEMAATLER (2)

(Yazarımız Seyit Araboğlu’nun dünkü yazısında sehven bir hata oluşmuş olup yazıyı yeniden yayınlıyoruz. Okuyucularımızdan ve yazarımız Seyit Araboğlu’ndan özür dileriz)

Geçen yazımızda bilim – vahiy karşıtlığının Türkiye’deki tezahürünü ele almış ve dinin en önemli kurumları tarikatlarla ilgili bilgi vereceğimizi söylemiştik.

Türkiye’de Nakşibendi tarikatı itikat açısından din adamları tarafından genellikle sorunlu görülmüyor. Çok eski bir tarikat olan Nakşibendilik, kendi din adamlarını yetiştirerek büyük ölçüde bozulmadan günümüze kadar ritüellerini korudu. Bazı kolları, içlerindeki bazı aşırılıklar nedeniyle eleştirilse de Türkiye’de halen en etkin cemaatler bu taritakın kollarından oluşuyor. Adıyaman Menzil, İskenderpaşa, İsmailağa, Erenköy ve Erzican ve Kayseri’de çok büyük cemaatleri var.

Doğu ve Güneydoğu’da ise Şafi mezhebine bağlı cemaatler dikkat çekiyor. Bunların dışında en büyük cemaatler Nurcular’a ait. Gülenciler, Yeni Asyacılar ve Yazıcılar gibi etkin kolları bulunuyor. 17-25 Aralık olaylarında devleti ele geçirme niyetini Türkiye’nin en geniş tabanlı, muhafazakar siyasi hareketiyle savaşarak ortaya koyan Gülen Cemaati büyük taraftar kaybetti ve birkaç yıl sonra tarihe gömülen bir cemaat olarak anılacak.

Sistemli çalışan bir diğer cemaat ise Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Hilmi Tunahan’ın takipçileri. Diğer cemaatlerle ilgili de gelecek yazıda kısa bilgiler verip bunları Türkiye ve Konya’daki etkinliklerini aktarmaya çalışacağım. Çocuklarını uzun yıllar devlet okullarına göndermediler. Sadece Kur’an eğitimi verdiler ve bunu kendi medreselerinde yaptılar. Bol bol hafız yetiştirmeleriyle ünlüler. Kız çocuklarını bile okutmazlardı. Şimdilerde yeni yeni eğitim sistemine dahil olmaya başladılar. Yurt ve kurslarıyla ilgili zaman zaman sorun yaşadıklarında hükümetle karşı karşıya gelebiliyorlar. Ağırlıklı olarak AK Parti’yi destekleseler de içlerinde MHP’ye destek veren önemli bir kesim de var.

Gelelim siyasete. AK Parti bu cemaatlerin buluşma noktası oldu. Büyük bir taban oluşturdular. Bir dönem Mahmut Esat Coşan Hoca’nın oğlunun başında bulunduğu İskenderpaşa Cemaati AK Parti’ye cephe alsa da tabanında bu hamle destek görmedi. Menzil Cemaati parti içinde uzun süredir çok ön planda. Eski Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın bu cemaate yakınlığı biliniyor. Parti politikalarını yönlendirecek kadar etkinler ancak hiçbir zaman bürokraside Gülen Cemaati kadar etkin olamadılar. Çünkü yetişmiş insan unsuruna Nakşibendi tarikatlarının hiçbiri sahip değildi. Semerkand adıyla birçok sivil toplum ve yayın kuruluşuna sahipler. Dışarıya açıklar ancak bazı tövbe alma ritüellerinin dini alt yapısı olmayanlara garip geldiği hep konuşulmuştur.

Nakşibendiler AK Parti’ye hep destek verdiler ancak parti içinde birebir etkin olma arzuları hiç olmadı. Bunu daha çok dinin yeniden toplumsal yaşamda rahatlıkla yer bulmasını sağlamak için yani siyaseti araç olarak görüp yaptılar. Siyaset amaç olmadı onlar için. Zaten Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tür pazarlıklara hiçbir zaman müsaade etmediği biliniyor. En güçlü oldukları dönemde Gülen Cemaati’nin bile yaklaşık 7-8 milletvekili olduğu düşünülürse bu tez doğrulanmış oluyor. 

3. yazımıza Nakşibendiler ve diğer cemaatlerin Konya’daki etkinliklerini yazıp yazı dizimizi bitirelim, inşallah.

Bu yazı toplam 2555 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş