1. YAZARLAR

  2. Seyit Araboğlu

  3. TÜRKİYE’DE VE KONYA’DA CEMAATLER (3)
Seyit Araboğlu / Köşe Yazarı

TÜRKİYE’DE VE KONYA’DA CEMAATLER (3)

Yazı dizimizin 3.’sünde Konya’ya ancak gelebildim. Ne çok gözlemim ve ilgim varmış bu konuya. Ben de yazarken cümleleri bitiremeyişimden fark ettim ama bu sosyoekonomik açıdan son derece önemli.

Nakşibendi Şeyhi Esat Erbili Efendi’nin halefi olan Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi’nin kurumsallaştırdığı Erenköy Cemaati yaygınlık açısından en büyük kollardan biri. Türkiye’nin her yerinde varlar. Ilımlı tavırlarıyla biliniyorlar. Konyalı olan Musa Topbaş ve oğlu Osman Nuri Topbaş’ın önderliğini yaptığı cemaat esnaf ve iş adamları arasında çok yaygın taraftar buluyor. Konya’da yaklaşık 100 bin taraftarları olduğu söyleniyor. Bu çok büyük bir rakam. İçlerinde bazı tanıdıklarım var. Gerçekten çok etkinler. Büyük Selçuklu Vakfı, ESADER, MERVA, Ribat gibi büyük vakıf ve yardım kuruluşları var. Her ay milyonlarca liralık bağış bütçeleri olduğu aşikar. Bürokraside de iyi yerlerde bağlıları var. Belediyeler, odalar ve özellikle üniversitelerde etkinler. Bazı rektör yardımcılarının bu cemaatin sempatizanı olduğu konuşuluyor. Tabanın en büyük kısmı ise esnaf ve iş adamı. Kuran kursları var. Yüzlerce üniversite öğrencisine burs verdikleri, binlerce kişilik sohbet grupları olduğu, ev hanımları arasında da etkin oldukları biliniyor. Eski Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu’nun cemaatin önde gelen isimlerinden Ahmet Taşgetiren’in referansıyla başkan olduğu konuşulmuştu.

Gülen cemaatinin dağılmasından sonra Konya’da ikinci etkin grup yine Nakşibendilerin İskenderpaşa kolu oldu. Hakyol Vakfı en etkin kuruluşları. Yüksek öğretime ve öğrenci evlerine çok önem veriyorlar. Erkek öğrenci yurtları da var. Mehmet İncili Hoca önderleri olarak biliniyor. Yine Eski Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’nın başkan olmasında cemaat referansının etkili olduğu hayli dillendirilmişti. 

Kayseri Merkezli Nakşibendi Yahyalı Cemaati’nin yardım kuruluşu Verenel Derneği de Konya’da etkin sivil toplum kuruluşları arasında. Nurcuların Yazıcılar kolu ile İsmailağa Cemaati’nin de Konya’da taraftarının olduğu biliniyor ancak çok dışa açık değiller. Laik sistemde yetişmiş dindarlar arasında dini kuralları biraz daha katı uyguladıkları için çok fazla taraftar bulamıyorlar fakat kendi eğitim anlayışları ve ev yapılanmalarıyla sıkı bir dini eğitim sistemi oluşturdukları biliniyor. Özelikle Nurcular’ın Yazıcılar kolu haram gıdalar ya da Yahudi malları nedeniyle yediklerine içtiklerine çok dikkat ediyor. Şüpheli yiyeceklerden uzak duruyorlar.

Esnaf ve sanayiciler arasında Nakşibendi-Halidiye tarikatının Erzincan Kolu ile Nurcular’ın Kırkıncı Hoca önderliğindeki kolunun da bağlıları olduğu biliniyor.

Tüm bunları Türkiye’nin ve Konya’nın toplumsal ve ekonomik hayatında dinin ve cemaatlerin ne kadar etkili olduğunu biraz tahayyül etmeniz için yazdım. Hepsi kendi gözlem ve bilgilerime dayanıyor. Daha unuttuğum ve sayfalar tutacak ayrıntılar var ancak gazete köşesinde daha fazlasını yazmak zor. Bu cemaatlerin çoğunun kimseye zararları yok. Gizli ajandaları, idealleri, şeriat özlemi olanlar çıkabilir ancak çok büyük bir bölümü insanların hem bu dünyasında hem de ahretinde kurtuluşunu sağlamayı kendisine amaç edinmiş durumda. İçlerinde itikadi ya da uygulamada yanlış yapanlar olabilir ancak geneli değerlendirip Türkiye ve Konya’nın bu insan kaynağından doğru yararlanması için gerçek demokrasinin yerleşmesi son derece önemli. Yıllarca ötelenen bu insanlar, son birkaç yıldır rahat nefes aldılar ve hatalarına rağmen ülkemize nefes aldıran icraatlara hem siyasi hem ekonomik hem de toplumsal anlamda imza attılar.

Başa dönersek, insan aklı her kapının anahtarını açmıyor. Batı dünyasının yaşadığı buhranlar bunun en büyük kanıtı. Dindarlar ve cemaat yapılanmaları büyük hatalar yapıp insanları dinden zaman zaman soğutsa da şu hadisi şerifi unutmamak gerekir: “Ümmetim sapıklıkta ittifak etmez.” Yani çoğunu yukarıda saydığımı sünnet ehlinin, Peygamberimizin yolunu takip edenlerin çoğunluğunun gittiği yolda gitmek sapıklıkla bağdaşmaz.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 2031 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş