Ekonomi Haberleri

Ekonomi

"Ülke ekonomisi rayına oturdu"
13 Haziran 2017 00:27

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 5 büyümesine ilişkin, "Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları ülke ekonomisinin rayına oturduğunu göstermektedir. " dedi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye ekonomisinin 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümesini değerlendirdi.

Öztürk, “2016’nın son çeyreğinde başlayan topralanma eğiliminin 2017 ilk çeyreği ile birlikte hızlı büyümeye dönüştüğünü görmekteyiz. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları ülke ekonomimizin rayına oturduğunu göstermektedir. Büyümede özel sektör üretiminin, ihracatın, istihdamın büyük katkısı bulunmaktadır. Böylesine bir dönemde üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılan, isthdam sağlayan; ülkesinin büyümesinde katkısı olan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum. Sanayi üretimindeki hızlı artışın yanı sıra üretim, ihracat ve istihdamda canlanma sürmektedir. Ekonomik göstergeleri etkilyen tüm bu olumlu gelişmeler ile birlikte ikinci çeyrekte daha hızlı büyüme gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. Ekonomi yönetimi, devlet, özel sektör birlikteliği ile Türkiye ekonomisi tüm dünyadan pozitif olarak ayrışmaya devam ediyor. Yüzde 5 oranında büyüme dünyada örneği olmayan bir başarıdır. Hedefimiz bu başarının sürüdürülebilir olmasını sağlamaktır” dedi.  

Reel sektörün büyümeye katkısının artırılması için beklentilerinin karşılanması gerektiğini ifade eden Başkan Öztürk şunları söyledi:

“İlk beklentimiz faiz oranlarının daha aşağı seviyelere hızla çekilmesidir. Diğer taraftan referandum sonrasında ekonomiye dönük olarak yapısal reformların kararlılıkla uygulaması gerekmektedir. Türkiye’nin büyüme performansının hissedilebilmesi için yüzde 5 üzerinde bir büyüme gerçekleşmesi gerekmektedir. İlk çeyrekte gerçekleşen yüzde 5 büyüme oranının devamlılığını sağlamalı hatta daha da yükseklere taşımak için tedbirleri uygulamalıyız. Özel sektörümüz bu dönemde daha fazla desteklenirse yüzde 5’in de üzerinde büyüme rakamlarına rahatlıkla ulaşabiliriz”

Yorumlar (0)

Gazeteler