1. YAZARLAR

  2. Bahri Kılınçel

  3. Ülkemizin bilim adamına ihtiyacı var
Bahri Kılınçel / Köşe Yazarı

Ülkemizin bilim adamına ihtiyacı var

Sözüm sizleredir ey karar alıcılar.

Sürekli Osmanlı’ya öykünüyorsunuz. Evet, Osmanlı bizim ulu kökümüz. Ancak ülkemizin  her tarafını emperyalist  işgalcilere teslim edip, ordusunu dağıtarak   imparatorluğu  yok etti. Milyonlarca Türk evladını Arap çöllerinde şehit ve esir bırakarak tarihe karıştı. Sizler ne kadar uğraşsanız da çağı okuyamayan Osmanlıyı diriltemezsiniz.

 

Sürekli Araplara öykünüyorsunuz.  Arapların en hası İngilizlerin parası, Fransızların parası ile Türk askerlerini Mekke’de arkadan hançerlediler.  Arap dünyasında vatan, bayrak, ordu, istikbal, gibi kelimelerin anlamı yoktur.  Suudilerin ülkesinde hiç İsrail karşıtı gösteri göremezsiniz. Ülkesini işgal eden Amerika’ya silah atmadan ordusunu teslim eden Araplardır. Vatan toprağını savunmak gibi düşünceleri yoktur. Üniversitelerinden bilim adamı çıkmaz, kadınların araba kullanmasının yasak olduğu, açık hava hapishaneleridir Arap dünyasının ülkeleri. İnsanlık yararına hiç bir icada imza atamayan Arap dünyası ile tek ortak yanımız Müslümanlığımız olup Ramazan’ı bile ayrı günlerde başlayıp bitiririz.

 

Sürekli Arapçaya öykünüyorsunuz. Bilimin olmadığı  ülkelerin dili sıradan bir dildir. Türk öğrencisine  hiç bir yararı olmayan  bu dilin yaygın öğrenilmesinin  yararı  olmayacağı gibi  batı dünyasından uzaklaşmasına  sebep olabilir. Ülkemizin gençlerine lazım olacak dil  dünyadaki  bilim dili olan İngilizcedir, Almancadır, batı dilleridir. Bilim laboratuarlarında, bilimsel çalışmalarda arapçanın adından bahsedilmez. Çocuklara kıymayın!  İngilizce öğrenmelerine yönlendirin. eğer çağı okuyamazsa çocuklarımıza Kıble’yi gösteren seccadeyi Çin’den almaya devam ederiz. Dinimizin kutsal kitabını Türkçemizin en güzel tercümesinden öğrenme imkanımız vardır. Yeter ki o  mübarek kitabın  içindeki  insana yönelik  mesajları  hayatımıza uygulayalım.

Sürekli İmam Hatiplere  öykünüyorsunuz.  Her okulu İmam Hatip yapıyorsunuz. Evet İmam Hatiplere ihtiyacımız vardır. Ancak ülkemizin fen liselerine, Anadolu Liselerine daha çok ihtiyacı vardır. Bu liselerden mezun olup batı ülkelerine ve Amerika’ya giderek yetişecek bilim adamlarına ihtiyacımız  daha çoktur. Ülkemizin üniversitelerinde yetişecek,  bilim  laboratuarlarında   insanlığın yararına  yeni  icatlar yapacak  yürekli, çalışkan, nitelikli bilim adamlarına  ihtiyacımız  vardır.  Siyasi ihtiraslarınız, oylarınızın göreceli artışını sağlamak için ülkenin gençlerinin geleceğini belli yerlere yönlendirmek  belki bu gün sizlere oy sağlayabilir   ancak  gelecek 50 yılını  planlayan batı dünyasına  yetişmek mümkün olmayabilir.

 

Dünya mikroçiplerin, robotların, insan gibi düşünen bilgisayarların, yapay organların üretildiği her gün sayısız gelişmelerin olduğu bir dünyadır. Bu hıza yetişemeyenlerin yaya kaldığı bir dünyada bizler nerdeyiz?  diyerek düşünmek gerekir. Özgürlüklerin olduğu, bilimsel çalışmaların yoğun olduğu, çağdaş sanatlarda adından söz ettirecek, demokrasi ve insan haklarında kimseden ders almadığımız bir Türkiye dileği ile

Bu yazı toplam 624 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer YazılarıTümü
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    © Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş