Konya Haber Haberleri

Konya Haber

Konya Haber: Köpek Balığı Eti Kansere İyi Geliyor #ÖzelHaber
16 Kasım 2017 11:55

Konya Haber: Konya Balık Hali’nde balıkçılık yapan Mevlüt Sarıkaya kanserden korumak için yılda bir defa köpekbalığı etinin tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Konya Haber:  Köpek Balığı Eti Kansere İyi Geliyor  #ÖzelHaber

Konya'lı Balıkçı  Mevlüt Sarıkaya deniz canlıları içerisinde en tehlikeli balıklardan biri olarak görülen  köpekbalığı  etinin sağlığa bir takım faydaları bulunduğunu  söyledi.  Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde  köpekbalığı etinin kanser başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geldiği  belirten Sarıkaya,  “Deniz balıkları içerisinde kendi hücresini yenileyebilen tek balık köpekbalığıdır. Araştırmacılar tarafından ortaya konulan sonuçlara göre kanser haplarının içeriğinde köpek balığının kıkırdağı bulunmaktadır. Köpekbalıklarının iskeletleri çoğunlukla kemik ile küçük miktarda kıkırdak yerine, tamamıyla kıkırdaktan oluşmaktadır. Köpekbalıklarının nadiren kanser oldukları bilindiği için köpekbalığı kıkırdağının olası kanser rahatsızlıklarını önleyici rolü  bulunmaktadır. Köpekbalığı kıkırdağında protein ve kalsiyum tuzları  bulunmaktadır. Köpekbalığı eti kanser gelişimini durdurduğu, yavaşlattığı ve tümörün ortadan kaybolmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bütün kanser hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca köpek balığı kıkırdağının, osteoporoz, sedef hastalığı, bağırsak iltihabı gibi diğer hastalıklara karşı yardımcı olmaktadır” şeklinde konuştu. 

“KÖPEK BALIĞI ETİ ŞİFA NİYETİNE YENİLMELİDİR”

Kanserden korunmak için yılda bir defa köpekbalığı etinin tüketilmesi gerektiğini ifade eden Sarıkaya, “Köpek balığının ciğeri, eti ve  kıkırdağı şifadır. Köpek balığı etinin tadı ekşimtrakdır ama şifa niyetine yenilmelidir. Köpek balığının kemiği veya kıkırdağı güzelce haşlandıktan sonra tüketilmeli ciğeri  ise yağda kızartılıp yenilmelidir. Eti ise şiş halinde zeytin yağı ile marine edilip  ızgara yapılarak düzenli bir şekilde yenildiği takdirde kanser  hücrelerinin tedavisinde etken rol oynamaktadır. Türkiye sularında köpek balığı sayısı okyanuslara kıyasla daha azdır.  Bizdeki  köpek balıkları kaçan küçük yavrulardır ve ılıman sulara gelen derin su balıklarıdır gözleri küçüktür. Köpek balığının kilosunu 50 TL’den satışa sunuyorum” diye konuştu.

Muhabir:  Gamze Erdoğan

Yorumlar (0)

Gazeteler