1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. ÜSLÛBU BEYAN AYNİYLE İNSAN II
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

ÜSLÛBU BEYAN AYNİYLE İNSAN II

Konu ile alakalıson yazımızı, Biz nasıl konuşacağız? Rahmanî ve Nebevi üslûba uygun konuşma nasıl olmalıdır? Yüce Rabbimiz ve onun kutlu elçisi Hz Peygamber (s.a.v) bize nasıl bir konuşma üslûbu salık veriyorlar? Konuşmamızın nasıl olmasını istiyorlar? Gibi sorularla bitirmiştik.

Tüm bu sorularına cevap bulmaya çalışarak yazı dizimizi tamamlayalım inşallah…

★ ★ ★ ★ ★

            Müslüman haliyle ve kâliyle (konuşmasıyla, üslûbuyla) bir nezaket ve zerâfet insanı olmalıdır. Bu öyle bir nezaket ve kibarlık ki her hal ve şartta devam etmelidir.

            Bunları geçen haftalarda da söylemiştik. Şimdi bu ifadeleri Kur’an-ı Kerim’den ve Hadis-i Şerifler’den örneklerle açalım.

Müslüman doğru sözlü olmalı,  Allah Teala yüce kitabımızda şöyle buyurur; “Ey îmân edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin!” (Ahzâb, 70) Sözü eğip bükmeyin! Yalan söylemeyin! Alemlerin Efendisi Peygamberimiz de Müslüman’ın yalan söyleyemeyeceğini pek çok kez ifade etmiş ve;  “Müslüman elinden ve dilinden Müslümanların selamet buldukları kişidir. Mü’min ise insanların canları ve malları hususunda güvendikleri kişidir.” (Müslim, İman: 14; Buhârî, İman: 3) buyurmuşlardır.

Sözü doğru söylemek ne kadar mühim ise doğru sözün söylenme üslubu da o kadar mühimdir. İşte Kur’an-ı Kerim’de ki bu ölçülere devam..

Müslüman sözü güzel söylemeli,  Allah Teala yüce kitabımızda şöyle buyurur; Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler!” (İsrâ, 53) bir başka ayette ise , “Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokmân, 19) Demek ki sözü güzel söylemek önemli, Hz. Peygamber (s.a.v) sözü güzel söyleyerek cehennem azabından korunabileceğimizi şöyle beyan eder; “Yarım hurma vermek suretiyle de olsa cehennemden korunun. Bunu da bulamayan (hiç olmazsa) güzel bir sözle cehennemden korunsun! ” (Müslim, Zekât, 68)

Sözü doğru ve güzel söylemenin yanın da sözü söylerken muhataba göre ayarlama yapmak, sözün muhatapta yapacağı etkiyi dikkate almak önemlidir. Yani karşımızdaki kişinin gönlünü yumuşatma bağlamında söz yumuşak söylenmelidir.

Müslüman sözü yumuşak söylemeli, Allah Teala Firavun’a gönderdiği elçilerine bile “Ona (Firavun’a) yumuşak söz söyleyin! Belki o, aklını başına alır veya korkar.” (Tâhâ, 44) buyurarak sözde yumuşaklığı öğütlerken Hz. Peygamber’de bir seferinde Hz. Aişe’ye şöyle buyurmuştur, “Ya Aişe! Şüphesiz ki Allah Rafik’dır kullarına karşı lütufkârdır. Rıfkı sözde, işte nazikliği, yumuşak huyluluğu sever. Şiddete sertlik ve kabalığa karşı vermediği hatta ondan başkalarına da vermediği şeyleri rıfka(yumuşaklığa) verir’ buyurdu.”

Tüm bunların yanında Müslüman’ın sözü net ve anlaşılır olup aynı zamanda tesirli olmalıdır. Şöyle ki;

Müslüman sözü net ve tesirli söylemeli, Yüce Kitabımızda şöyle buyrulur; “…Kendilerine öğüt ver ve onlara, kendileri hakkında gönüllerine işleyecek tesirli söz söyle!” (Nisâ, 63) Hz. Peygamber(s.a.v)’in uslûbu ile ilgili Ashab-ı Kiram Efendilerimizin şu tesbitleri çok önemli; “Resûlullâh (s.av.) in konuşması her dinleyenin rahatlıkla anlayabileceği şekilde açıktı.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 18) “Konuştuğu zaman onun kelimelerini saymak isteyen sayabilirdi.” (Buhârî, Menâkıb, 23) “İyice anlaşılmasını istediği kelime ve cümleleri, üç kere tekrar ederdi.” (Tirmizî, Menâkıb, 9)

Söz uzadı fakat yerimiz bitti. Bu hafta bitirelim istemiştik ama kısmet olmadı haftaya devam edip konuyu tamamlayalım inşallah. Selam ve hürmetlerimle

 

 

Bu yazı toplam 679 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş