1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk Apaydın

  3. ÜSLÛBU BEYAN AYNİYLE İNSAN III
Ömer Faruk Apaydın / Köşe Yazarı

ÜSLÛBU BEYAN AYNİYLE İNSAN III

Müslüman’ın konuşma üslûbu üzerine söz söylemeye devam ediyoruz. Malumunuz üzere geçen hafta konuyu tamamlamaya niyet etmiştik ama bitiremedik. Bu hafta inşallah konuyu sonlandırıyoruz.

Söz önemli, onu güzel ve yerli yerince söylemek daha da önemli… Sözün tesirini anlamak adına Yunus Emre hazretlerine kulak verirsek durumun inceliğini ve önemini daha iyi anlayacağımız kanaatindeyim.

Söz ola kese savaşı,

Söz ola kestire başı,

Söz ola ağulu aşı

Bal ile yağ ide bir söz

★ ★ ★ ★ ★

.           Müslüman’ın konuşma üslubu ile ilgili geçen hafta yaptığımız sıralamaya devam ediyoruz.

Müslüman kibar konuşmalı, tatlı dilli olmalı,  Müslüman her yerde kibar olmalı tatlı konuşmalı ama bazı yerler var ki buna özellikle dikkat etmeli. Allah Teala yüce kitabımızda şöyle buyurur; “Sakın onlara (ana-babaya) üf! (bile) deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsrâ, 23) Demekki insan annne babasıyla konuşurken daha dikkatli olmalı onlartı incitecek yaralayacak sözlerden imtina etmeli… Ebu Hureyre (r)’ konu ile alakalı şöyle bir rivayet gelmiştir; Bir adam:

−Ya Rasûlallah! Kendisine güzel sohbet etmeme en hakkı olan kimdir? Dedi. Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Annendir, sonra annendir, sonra annendir, sonra babandır. Sonra da derece derece olan kimselerdir.” (Yani yakın akrabalarındır.)

Müslüman yerli yerinde ve uygun söz söylemeli, yani neyi, nerde, kime karşı ve nasıl konuşacağını iyi bilmeli, çünkü Müslümanın feraseti(ileri görüşlülüğü) bunu gerektirir. Konu ile alakalı olarak Rabbimiz özelde, Peygamber Hanımları olan annelerimize, genelde ise hepimize şamil olmak üzere şöyle buyurur; “Ey Peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allah’tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir edâ ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Yerinde ve uygun söz söyleyin.” (Ahzâb, 32).

Yine konu ile alakalı olarak Hz. Peygamber(s.a.v)  şöyle buyurmuştur; “İnsanlara akılları nisbetinde konuşun.” (Ebû Davud, Edeb, 20)Hz. Mevlana’mız da ne güzel söyler; körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma, yani yerli yerinde ve uygun konuş ve ona göre hareket et

Hülasa Müslüman konuşacağı ve susacağı yeri iyi bilmeli, doğru sözlü olmalı, muhatabına göre konuşmalı, sözü güzel söylemeli, her sözüyle rahmet tevzi etmeli.

Yazı dizisine başlarken tamamını verdiğimiz bir Hadis-i Şerifinde Alemlere Rahmet Efendimiz ne güzel buyurur; Kim Allâh’a ve âhiret gününe inanıyorsa, ya hayırlı söz söylesin veya sussun, zararlı söz söylemesin!

Selam ve hürmetlerimle

Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer YazılarıTümü
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu'da Bugün | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
© Copyright 2017 İDEA GROUP İletişim ve Reklam Hizmetleri San. Tic. A.Ş