
Otomobil, motosiklet ve ticari araç sahiplerinin 2027’de ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi için hesaplamalar yapıldı. Yeniçağ’ın Türkiye Gazetesi’nden aktardığı habere göre, yüzde 27,83’lük yeniden değerleme oranı üzerinden hazırlanan tablolar, farklı araç gruplarında beklenen yıllık tutarları gösteriyor.
Ancak bu rakamlar henüz kesinleşmiş tarife niteliği taşımıyor. MTV artışına ilişkin farklı bir karar alınması ve araçların yeni yılda bulunduğu yaş grubunun değişmesi, ödenecek tutarı etkileyebilecek.

Haberdeki hesaplamalara göre, 1–3 yaş grubunda ve 1300 cc veya altında motor hacmine sahip otomobillerin yıllık MTV’si, taşıtın değer dilimine bağlı olarak yaklaşık 7.350 TL ile 8.822 TL arasında değişiyor.
Aynı yaş grubundaki 1301–1600 cc otomobillerde ise tahmini yıllık vergi 12.803 TL ile 15.375 TL aralığına ulaşıyor. Dolayısıyla 12.803 TL, bu motor grubunun bütün araçları için ortak veya en yüksek tutarı oluşturmuyor.

Kaynak haberde, 1–3 yaş grubundaki otomobiller için paylaşılan yaklaşık yıllık tutarlar şöyle:
| Motor hacmi ve taşıt değeri grubu | Haberdeki 2026 MTV’si | 2027 tahmini yıllık MTV |
|---|---|---|
| 1300 cc ve altı — düşük değer | 5.750 TL | 7.350 TL |
| 1300 cc ve altı — orta değer | 6.319 TL | 8.077 TL |
| 1300 cc ve altı — yüksek değer | 6.902 TL | 8.822 TL |
| 1301–1600 cc — düşük değer | 10.016 TL | 12.803 TL |
| 1301–1600 cc — orta değer | 11.023 TL | 14.090 TL |
| 1301–1600 cc — yüksek değer | 12.028 TL | 15.375 TL |
| 1601–1800 cc — düşük değer | 19.472 TL | 24.891 TL |
| 1601–1800 cc — yüksek değer | 21.251 TL | 27.165 TL |
| 1801–2000 cc — düşük değer | 30.679 TL | 39.216 TL |
| 1801–2000 cc — yüksek değer | 33.474 TL | 42.789 TL |
Tutarlar kaynak haberdeki yaklaşık hesaplamaları yansıtıyor. Resmî tarifedeki yuvarlama ve uygulama esasları nedeniyle farklılık oluşabilir.

MTV hesabında yalnızca motor hacmine bakılmıyor. Aracın yaşı ve tescil tarihi de hangi tarifenin uygulanacağını belirliyor. İlgili otomobil gruplarında taşıt değeri de hesaba katılıyor.
Yeni yılda başka bir yaş dilimine geçecek bir aracın vergisi, mevcut ödemenin yalnızca yüzde 27,83 artırılmasıyla bulunamayabilir. Bu nedenle araç sahibinin 2027’de geçerli yaş grubunu dikkate alması gerekiyor.
Kaynak metinde eski tescilli otomobiller başlığı altında verilen bazı yaş grupları, belirtilen tescil tarihiyle uyumlu olmadığından bu örnekler tabloya alınmadı.
MOTOSİKLETLER İÇİN TAHMİNİ MTV TABLOSU
Haberde, 1–3 yaş grubundaki motosikletler için şu yıllık tutarlar hesaplandı:
| Motor hacmi | Haberdeki 2026 MTV’si | 2027 tahmini yıllık MTV |
|---|---|---|
| 100–250 cc | 1.069 TL | 1.366 TL |
| 251–650 cc | 2.214 TL | 2.830 TL |
| 651–1200 cc | 5.719 TL | 7.310 TL |
| 1201 cc ve üzeri | 13.876 TL | 17.737 TL |
Bu tutarlar da belirtilen artış oranına dayalı senaryoları gösteriyor.
MİNİBÜS, PANELVAN VE KAMYONETLERDE BEKLENEN TUTARLAR
Ticari araçlarda hesaplama; araç türüne göre yaş, motor hacmi, oturma kapasitesi ve azami toplam ağırlık gibi ölçütlere dayanıyor.
Haberde 1–6 yaş grubundaki bazı araçlar için paylaşılan tahmini yıllık MTV tutarları şöyle:
| Araç türü | Haberdeki 2026 MTV’si | 2027 tahmini yıllık MTV |
|---|---|---|
| Minibüs | 6.875 TL | 8.788 TL |
| Panelvan — 1900 cc ve altı | 9.167 TL | 11.718 TL |
| Panelvan — 1901 cc ve üzeri | 13.876 TL | 17.737 TL |
| Otobüs — 25 kişiye kadar | 17.370 TL | 22.204 TL |
| Kamyonet — 1500 kg’a kadar | 6.163 TL | 7.878 TL |
| Kamyonet — 1501–3500 kg | 12.488 TL | 15.963 TL |
KESİN TUTARLAR RESMÎ TARİFEYLE BELLİ OLACAK
Haberde, 2027 MTV’sinin ocak ve temmuz aylarında iki taksitte ödeneceği belirtiliyor. Tablolardaki rakamlar ise iki taksitin toplamı olan yıllık vergiyi ifade ediyor.
Araç sahiplerinin ödeyeceği kesin bedeller, 2027 yılına ilişkin resmî tarifenin açıklanmasının ardından netleşecek.